Hledáte pronájem přes realitní kancelář? Pozor na poplatky v rezervační smlouvě

Sdílet

byt, bydlení, pronájem Autor: Depositphotos

Pokud hledáte pronájem skrze realitní kancelář, nejspíše počítáte s tím, že to pro vás neudělá zadarmo. Většinou bývá pravidlem, že za sjednání nájmu si realitní kancelář naúčtuje provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu. Dejte si ale pozor na nejrůznější poplatky. Stejnou částku totiž můžete zaplatit i v případě, že nájemní smlouvu nakonec nepodepíšete. Navíc některé realitní kanceláře požadují různé absurdní poplatky za své služby i během trvání pronájmu.

Na sjednanou provizi má realitní kancelář samozřejmě nárok. Problém nastává, jestliže jste si v rezervační smlouvě ustanovili, že v případě, že z nějakého důvodu k uzavření nájemní smlouvy nakonec nedojde, zaplatíte tučný poplatek. V naší spotřebitelské poradně se setkáváme s případy, kdy realitní kanceláře nevracejí zájemci poplatek právě s odvoláním na rezervační smlouvu. A to přesto, že nabízené byty nesplňovaly jeho požadavky, nebo se ukázalo, že byt je v horším stavu, než jaký bylinzerován, a tak zájemce smlouvu odmítl podepsat, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Rezervační smlouvu se proto radí podepsat až v situaci, kdy víte, že máte zájem o konkrétní byt, prohlédli jste si ho osobně a realitní kancelář vám předložila nájemní smlouvu k připomínkám. Bohužel praxe je taková, že realitní kanceláře nechtějí bez podpisu rezervační smlouvy žádný byt hledat.

Následné domáhání se již zaplaceného poplatku skrze soudy je velice zdlouhavé a s nejistým výsledkem. Soudy v minulosti rozhodly, že realitní kanceláře mají poplatek vrátit. Ale ne všechny případy jsou stejné, v konkrétní situaci tak může být rozhodnuto, že si realitní kancelář poplatek účtovala oprávněně, protože je uveden ve smlouvě vy jste o tom věděli a smlouvu podepsali.

Jsou i takové realitní kanceláře, které inkasují poplatek pouze na základě příjmového dokladu, tedy bez podpisu rezervační smlouvy, a je pak těžké dokázat, za co byl poplatek účtován. Některé realitní kanceláře dokonce účtují i různé poplatky za trvání nájemního vztahu. Jedná se třeba o poplatek za prodlužování nájmu. Dalším poplatkem, na který nás spotřebitelé upozornili, je poplatek za předložení vyúčtování spotřeby energií. Předložení vyúčtování je ale povinností pronajímatele, zákon nestanoví, že by za vyúčtování měl nájemce něco platit, upozorňuje Lukáš Zelený. 

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).