Hlavní navigace

Čech vydělává na byt v Praze déle, než Slovák v Bratislavě nebo Němec v Berlíně

Sdílet

Dostupnost bydlení v hlavním městě se stále zhoršuje. Na vině jsou zastaralé územní plány, zablokované povolovací procesy a zdražování stavebních prací. Aktuálně je tak dostupnost bydlení v Praze mnohem horší, než například v Berlíně, Vídni nebo Bratislavě. Na byt v Praze také musíte šetřit daleko déle, než lidé na byt ve zmíněných lokalitách vzhledem k tamní kupní síle. Vyplynulo to z údajů společnosti Ekospol.

Například v Praze budete na byt o výměře 90m2 vydělávat 17,09 let. V Berlíně ale bude místní obyvatel vydělávat na byt o stejné velikosti jen 10,56 let, ve Vídni pak 13,30 let a v Bratislavě 12,83 let.

Podobná čísla jako v Praze jsou například v Mnichově. Domácnost zde na devadesátimetrový byt vydělává 16,44 let. To může být zarážející zejména ve srovnání s hodnotami Berlína (10,56 let). V Mnichově je však odlišná situace, než v německém hlavním městě, protože zde jsou nejdražší nemovitosti v celém Německu. Tamní opozice i odborníci to kladou za vinu hlavně vedení města. Argumentují tím, že pozemky pro nové bytové projekty se vedení města snažilo prodávat za co nejvyšší ceny. Vysoká cena pozemků se pak promítá do cen bytů, které na nich stojí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).