V případě, že nastane souběh dvou zaměstnání a vy z vaší výplaty zaplatíte v jednom měsíci minimálně dvakrát daň zálohou, musíte po skončení daného období podat daňové přiznání. Nemůžete kvůli tomu totiž požádat svého zaměstnavatele, kde jste podepsali Prohlášení k dani, o roční zúčtování daní.
Taková situace může nastat například pokud pracujete na hlavní pracovní poměr v jednom zaměstnání (kde máte podepsáno Prohlášení k dani) a v tom druhém si přivyděláváte na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou nad 10 000 Kč (a tudíž odvedete zálohovou daň i zde, protože srážkou se daní tato dohoda, jen pokud je příjem do 10 000 Kč měsíčně). To samé platí i pro případ, kdy si k hlavnímu pracovnímu poměru přivyděláváte na dohodu o pracovní činnosti, protože zde se odvádí daň zálohou vždy bez ohledu na výši příjmu.
Více si přečtěte v článku Co musíte donést zaměstnavateli, aby za vás spočítal daně?
Před podáním daňového přiznání je nutné včas požádat všechny zaměstnavatele, pro které jste daný rok pracovali, o vystavení potvrzení o zdanitelných příjmech.
Z pohledu zdravotního a sociálního pojištění ale žádnou podobnou povinnost nemáte, protože v daném případě za vás pojistné odvádí zaměstnavatel, který je strhává z vaší hrubé mzdy (proto musíte zaměstnavateli do 8 dnů od nástupu oznámit, u které jste zdravotní pojišťovny nebo mu do 8 dnů ohlásit její změnu).
Výjimkou je situace, kdy byste měli za daný rok příjmy jako OSVČ. Pak je musíte zahrnout do daňového přiznání a kromě toho i Přehled o příjmech a výdajích příslušné okresní správě sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovně.