Hlavní navigace

ČNB zmírnila limity pro hypotéky. Sníží i proticyklickou kapitálovou rezervu

Sdílet

Lenka Kašparová 18. 6. 2020

Česká národní banka (ČNB) na dnešním 18. června 2020 zasedání bankovní rady projednala Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020 a potvrdila nynější nastavení limitu ukazatele LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na hodnotě 90 % (při možnosti uplatnit 5% výjimku). Současně ČNB zrušila limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu).

Limit pro ukazatel DTI (poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) ČNB zrušila již v dubnu 2020. O této změně jsme vás informovali v článku Pravidla pro nové hypotéky zjemňují, nově stačí 10 % vlastních peněz.

Bankovní rada centrální banky na svém zasedání také konstatovala, že nejpozději v listopadu na svém jednání opět posoudí, zda je vzhledem k tržnímu vývoji žádoucí Doporučení bankám pro poskytování hypotečních úvěrů dále upravit.

Naše dnešní rozhodnutí o zrušení limitu ukazatele DSTI by nemělo být pro nikoho překvapením. Vždy jsme říkali, že limity budeme používat v době zvyšování rizik pro stabilitu finančního systému v České republice, ale ve špatných časech je zmírníme nebo dokonce zrušíme. K tomu jsme dnes přistoupili právě u limitu DSTI, protože banky i jejich klienti si jsou v současné nelehké ekonomické situaci způsobené opatřeními proti pandemii nemoci COVID-19 sami dobře vědomi rizik a chovají se silně konzervativně. Limit ukazatele LTV jsme prozatím při vědomí pokračujícího nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí ponechali v platnosti, uvedl k dnešnímu rozhodnutí, Jiří Rusnok guvernér České národní banky.

Nadhodnocení cen bytů ke konci minulého roku 2019 dosáhlo podle odhadů ČNB 15–25 %, což je vzhledem k odhadu z poloviny roku 2019 (15–20 %) mírný nárůst. Koronavirová krize doposud ceny nemovitostí určených k bydlení významněji neovlivnila. Dá se však očekávat, že ceny budou vzhledem k vývoji v reálné ekonomiky klesat v příštích čtvrtletích.

Současně se bankovní rada ČNB rozhodla, že od 1. července 2020 sniží sazbu proticyklické kapitálové rezervy bank ze současné úrovně 1 % na 0,5 %. Národní banka si od tohoto kroku slibuje lepší schopnost bank plynule úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti. Většina bank má podle ČNB dostatečnou volnou kapacitu k úvěrování. Centrální banka je prý připravena v případě výrazného nárůstu úvěrových ztrát bank proticyklickou kapitálovou rezervu úplně uvolnit, aby tak podpořila jejich schopnost poskytovat půjčky nefinančním podnikům a domácnostem.

Je nutno počítat s tím, že u řady domácností a firem dojde k výraznému snížení příjmů, což může mít citelný dopad na jejich solventnost. Zvýšená rizika hrozí zejména po ukončení moratoria na splátky úvěrů na podzim tohoto roku, řekl Jan Frait, ředitel sekce finanční stability České národní banky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).