Hlavní navigace

Bydlení si vezme pětinu našich příjmů, nejvíce důchodcům

Sdílet

Arsen Lazarevič 15. 5. 2015

Podíl bydlení na celkových výdajích domácností v minulém roce mírně klesl z 21,5 % z 22,2 % v roce 2013. Pokud však připočteme také náklady za jídlo, pak utratíme celkem 40 % svých příjmů. Velké jsou také rozdíly mezi skupinami. Zatímco důchodci vynaloží průměrně 28 % příjmů na bydlení, domácnosti s dětmi pouze 17,6 % příjmů. Údaje vypracoval Český statistický úřad.

Velký nárůst byl zaznamenán u výdajů na služby, které dosahují skoro dvojnásobku výdajů z roku 1989. Tento jev není způsoben pouze růstem cen služeb, ale především rozšířením spektra služeb. „Jde například o internet a mobilní telefony. Před dvaceti lety bylo také takřka nemyslitelné, aby existovaly služby typu úklid bytu nebo hodinový řemeslník, uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 5. 2015 18:44

  odkaz Václava Havla (neregistrovaný) ---.dfri.se

  tak bude brát dávky a bude po problémech dřív než řeknete parazit.

 • 18. 5. 2015 9:20

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Prumerna hruba mzda, na kterou nedosahne vice nez polovina lidi je 25 tisic Kc, coz je nejakych 20 tisic Kc cisteho. Chcete tvrdit, ze naklady na bydleni vcetne energii nepresahuji mesicne 4 tisice Kc ? Odhadl bych ze ve skutecnosti tak 75% lidi da vice jak polovinu prijmu jen na bydleni.

 • 18. 5. 2015 10:39

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

  ta polovina, ktera nedosahne na prumerny prijem samozrejme nema ani hypoteku, protoze na ni nedosahnout, takze bydli nekde v prumeru v nakym starsim panelaku a ty 4tis./mesicne odpovidaji. My mame napriklad postavenou novostavbu, a rezie domu je cca 2800Kc/mesicne a to jeste mozna zbytecne hodne vetrame a tim se vic pritapi, ale dnesni materialy a izolace vedou k tomu, ze znami maji rezii domu i pod 2000/mesicne. Coz uz jsou pak naklady na bydleni v radu jednotek procent z prijmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).