Pětina zaměstnanců ví, že jejich firma zkresluje finanční výsledky

15. 5. 2015

Sdílet

Korupce je v Čechách rozšířený jev. Myslí si to 61 % českých respondentů mezinárodního průzkumu EY u zaměstnanců velkých firem, který mapuje postoj k podvodům a korupci v regionu EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika).

Pětina českých respondentů také přiznala, že vědí o případu, kdy firma, ve které pracují, v uplynulém roce zkreslila finanční výsledky. Více než polovina dotázaných Čechů považuje toto zkreslování za ospravedlnitelné a jen čtvrtina si myslí, že je v případě špatných finančních výsledků informována centrála společnosti. Hůře dopadly podle výsledků průzkumu jen Slovensko a Saudská Arábie.

Z průzkumu EY vyplynulo, že mezi prosperujícími společnostmi a těmi, které berou dodržování předpisů i etických principů zodpovědně, existuje přímá souvislost. Dotazovaní zaměstnanci podniků, které v posledních dvou letech vykázaly růst výnosů častěji:

  • hodnotí etické normy uplatňované jejich společností jako „velmi dobré“;
  • znají interní protikorupční pravidla své společnosti;  
  • věří, že jejich dceřiné společnosti v různých zemích dodržují stejné etické normy. 

Pětina zaměstnanců je v našem průzkumu přesvědčena, že interní protikorupční pravidla brání jejich podniku v růstu, popsal výsledky průzkumu Daniel Bican z EY.

Uvedl také, že přes 60 % českých respondentů považuje korupci v ČR za rozšířenou a přesto celých 54 % společností nemá protikorupční pravidla nebo o nich zaměstnanci neví. 30 % dotázaných Čechů neabsolvovalo protikorupční školení a téměř stejný podíl respondentů uvedlo, že jejich společnost nemá linku pro whistleblowery.

Výjimkou v ochraně před korupcí je odvětví finančních služeb. Oproti jiným sektorům ekonomiky se tu protikorupčním opatřením a etickému chování zaměstnanců podle průzkumu věnuje významná pozornost.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).