Hlavní navigace

Den daňové svobody letos bude o pět dní dříve

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 5. 2015

Den daňové svobody, tedy den, kdy přestáváme pracovat na pokrytí veřejných výdajů a začínáme pracovat na sebe, letos vychází na pátek 5. června. Je to o pět dní dříve, než v minulém roce. Příznivý posun způsobila hlavně zotavující se ekonomika.

Pro výpočet Dne daňové svobody používáme podíl veřejných výdajů na hrubé produkci v daném roce. Ačkoliv výdaje (čitatel) rostou, HDP (jmenovatel) poroste rychleji. Proto dojde ke snížení počtu pracovních dní, jež musíme odpracovat na pokrytí státních výdajů, vysvětlil Petr Koblovský, ředitel Liberálního institutu.    

Den daňové svobody pomyslně rozděluje kalendářní rok na dvě části. V té první vyděláváme na pokrytí výdajů veřejných institucí, které určují nutnost vybírat daně a splácet dluh způsobený deficitním rozpočtem a ode Dne daňové svobody vyděláváme sami na sebe.


Zdroj: www.dendanovesvobody.cz

Nejdříve mohli slavit Den daňové svobody obyvatelé Jižní Koreje, kde letos vychází už na 1. května. Česká republika ve srovnání zůstává například za Švýcarskem, Spojenými státy, Estonskem, Slovenskem či Polskem. Na konci pomyslného žebříčku naopak můžeme najít Finsko, Dánsko, Francii a Švédsko.    

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).