Hlavní navigace

Články související se subjektem Živnostenská banka, a.s.

Jak se vyvíjel trh s platebními kartami

První platební karty pro české občany byly vydány až více než 20 let poté, co je Česká republika začala přijímat.

Doba čtení: 6 minut

Historie plateb mobilem: Přes GSM Banking k placení vstupenek

Za dva, tři roky od publikace tohoto článku, možná budeme brát platby mobilem jako samozřejmost. Platit s mobily šlo i bez chytrých telefonů, ale nejprve přišlo mobilní bankovnictví.

Doba čtení: 6 minut

Hořká příchuť italsko-rakouské svatby UniCredit Bank

Sloučení původní HVB Bank a Živnostenské banky v novou UniCredit Bank se dotklo všech klientů obou bank. Dříve retailově orientovanou Živnostenskou banku a banku pro majetnou klientelu HVB Bank pozřel italský obr, který měří všem stejným metrem. Jenže to není vždy výhodou.

Doba čtení: 4 minuty

Vázané a jistotní účty, alternativa notářské úschovy

Prodej nebo koupě domu, bytu či jakékoliv jiné cenné věci s sebou nese jistá rizika pro obě smluvní strany. Chcete-li se vyhnout nejen jim, ale i vysokým notářským poplatkům, můžete využít například vázaných nebo jistotních účtů tuzemských bank. Co nabízejí a za jakých podmínek si je lze založit?

Doba čtení: 4 minuty

Co nabízejí studentská konta?

Zatímco spousta středoškoláků by se bez studentského konta ještě obešla, pro vysokoškoláky je většinou zvýhodněný účet nezbytností. A banky jsou si toho dobře vědomy. Co studentská konta nabízejí a jaké výhody s sebou nesou?

Doba čtení: 4 minuty

Kdo a za jakých podmínek půjčí na studium?

Sen o bezstarostném studentském životě si mohou někteří mladí pouze nechat zdát. Ubytování na koleji, skripta a jídlo přijdou studenta na několik tisíc měsíčně, na což mnozí prostě nemají. Co dělat, jestliže příjmy z brigády nestačí krýt veškeré výdaje? Jednou z cest je půjčka od banky.

Doba čtení: 5 minut

Běžné účty - jaké a pro koho

Vybrat si ten správný běžný účet, který padne každému jako ulitý, je docela těžká věc. V bohaté nabídce bank zdaleka nestačí orientovat se jen podle měsíčních poplatků. Důležité je pořádně si promyslet, co během měsíce se svými penězi na účtu děláte.

Doba čtení: 7 minut

Splácet hypotéku předčasně a bez poplatku?

Mám dost peněz a zároveň nesplacenou hypotéku. Co s tím? Mohu splatit hypotéku dříve? Bude to s poplatkem? Někdy ano, někdy ne... Je důležité dobře vybírat - a sledovat podmínky hypotéky. Splatit hypotéku lze zdarma i v průběhu fixace. Ale jen někde...

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Konkurence přitvrzuje a kartel se netrestá?

Konkurence je tvrdá a v období masivního růstu ještě přitvrzuje. Tvrdé lokty obchodníků s cennými papíry se otiskly i do reklamy. Konkurenci ovšem nesvědčí kartelové dohody, které trestá antimonopolní úřad. Stavebním spořitelnám ale pokutu nejdřív snížil na desetinu… a rozhodne o ní soud.

Doba čtení: 3 minuty

Efektní start pro podnikatele?

Komerční banka nově zařadila do své nabídky balíček Efekt Start určený začínajícím podnikatelům. Reklama prezentující jej jako produkt s mimořádně výhodnou cenou však trochu přehání. Chce-li začínající podnikatel ušetřit na poplatcích za bankovní služby, má i jiné možnosti.

Doba čtení: 8 minut

Kreditní karta: Skutečně pro každého - zdarma?

Citibank minulý týden zrušila podmínku útraty 36 000 Kč ročně, aby byla kreditní karta Clasic klientům poskytována zdarma. Za kreditní kartu Citibank klienti neplatí roční poplatek. Některé ostatní banky mají podobné nabídky. Čím se liší kreditní karty na trhu a co nabízejí navíc?

Doba čtení: 8 minut

Desetník: Půjde GE Money Bank do konkursu?

Uplynulých deset pracovních dní bylo vskutku rušných: GE Money Bank hrozí zahrnutí její části do konkursní podstaty zkrachovalé Agrobanky. Komerční banka vytáhla do boje s novým účtem. Klienti České spořitelny byli terčem nebezpečného útoku. Do toho jsme ještě uspořádali konferenci o investování.

Doba čtení: 4 minuty

Komerční banka: Další banka s účty za paušál

Před časem přišla GE Money Bank s účtem za paušální poplatek, novinkou, kterou již tři roky nabízí Živnostenská banka. Zatím poslední bankou s účtem "za paušál" je Komerční banka. S čím chce zabodovat proti konkurenci? Je její nabídka výhodnější nebo zaostává? A komu se "paušální účet vyplatí"?

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Bude zrušen nejabsurdnější poplatek?

Minulý týden byly vyhlášeny výsledky ankety o nejabsurdnější poplatek. Zvítězil výběr z vlastního bankomatu. Bude zrušen? Jak se poplatky promítly do oznámených zisků bank? Do toho GE Money Bank zavedla novinky, které mohou rozhýbat konkurenci. Zato půjčky jsou neprůhledné...

Doba čtení: 5 minut

Platební karty – pojistit či nepojistit?

Minule jsme vám představili srovnání pojištění proti zneužití platební karty od jednotlivých bank. Jedním z kritérií výběru banky může být ale i to, jak se banky postarají o vaše peníze, když se rozhodnete vaši kartu nepojistit. Jak si tedy stojí banky v obou případech?

Doba čtení: 5 minut

Inflace klesá. A co úrokové sazby hypoték?

Na oznámení lednové inflace a ponechání základní úrokové sazby ČNB na 2,5 % reagovaly některé banky snížením úrokových sazeb komerčních hypoték, některé to mají teprve v plánu a některé ne. Kolik tedy zaplatíte za hypotéku u jednotlivých bank, když nám ta ekonomika tak šlape?

Doba čtení: 6 minut

Je podnikatelské konto "za paušál" výhodné?

GE Money Bank v poslední době rozvířila stojaté vody českého retailového bankovnictví tím, že otevřeně začala lákat klienty jiných bank ke zběhnutí a zároveň přišla s novou poplatkovou politikou. Políčeno má nejen na občany, ale i na podnikatele. Stojí za to nabídky GE Money Bank využít?

Doba čtení: 8 minut

Bojíte se ukradení karty? Pojistěte se.

Bojíte se, že vám ukradnou platební kartu a vy přijdete o všechny peníze? Nemusíte přijít ani o korunu! Všechny banky na našem trhu již nabízejí pojištění odpovědnosti za ztrátu karty. Jen některá se však vztahují úplně na všechno. Kolik pojištění stojí a co k němu banka může nabídnout?

Doba čtení: 5 minut

GE Money Bank proti všem: Spor přiostřuje!

GE Money Bank nabízí službu převedení účtu z jiné banky. Zejména velké banky ale napadají možnou legalitu převodu bez notářsky ověřené plné moci. Včera se ozvala Poštovní spořitelna s požadavkem na vystavení záruk za případné škody vzniklé jejím odcházejícím klientům. Účty ale převést lze.

Doba čtení: 4 minuty

Kolik stojí internetové bankovnictví?

Před deseti lety měl internet málokdo, dnes je již součástí běžného života, i bankovního. Jenomže nic není zadarmo. Kolik stojí využívání internetového bankovnictví? Jak si stojí jednotlivé banky, kolik zaplatíme za vyšší stupeň zabezpečení a kolik za běžné bankovní úkony?

Doba čtení: 4 minuty

Účty s paušálním poplatkem: Vyplatí se?

Bojíte se měnit banku? Je to moc složité? Klientovi dnes údajně stačí jedna návštěva pobočky - chce-li přejít k GE Money Bank. Banka navíc nově nabízí účty Genius Active s většinou běžných služeb zdarma, pouze za měsíční poplatek. Není ale první. Je lepší? A mají takové účty smysl?

Doba čtení: 5 minut

Jak je zabezpečené internetové bankovnictví

Používání internetu v bankovním styku se stalo fenoménem posledních let. Každá z bank nabízí vlastní formu internetového bankovnictví, která je zaručeně bezpečná vůči zneužití. Nakolik jsou tato tvrzení pravdivá? Jaké zabezpečení je to nejbezpečnější a u kterých bank se s ním můžeme setkat?

Doba čtení: 5 minut

Chcete splatit úvěr dřív? Tak plaťte!

Chcete zaplatit svůj dluh bance dřív, než jste se s ní dohodli? Pak počítejte s tím, že budete možná muset připlatit. A sankce za předčasné splacení úvěru mohou být poměrně velké. U jakých bank poplatky za předčasné splacení nenajdete? Od března je zavede i Česká spořitelna.

Doba čtení: 4 minuty

Změny bankovních poplatků v roce 2007

Se změnou roku se u spousty společností mění ceny a poplatky. Zatímco obchodníci se spotřebním a zimním zbožím po Vánocích nabízejí až 90% slevy, banky se k žádnému snižování cen nechystají. Ke změnám ale přeci jen dochází - nejvíce u Volksbank. Které z bank mění poplatky a o kolik?

10. 1. 2007 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bankovní spotřebitelské úvěry - co je na trhu

Adventní čas je dobou, kdy si mnou ruce nejen obchodníci, ale i banky poskytující spotřebitelské úvěry. Na člověka působí mnoho lákadel, reklam a vlivů, které ho mají přimět k nákupu. A proč by si tedy to nejnovější skvělé zboží nekoupil, když je na trhu nabídka tak levných úvěrů?

Doba čtení: 6 minut

Konec roku 2006: Lhůty placení a otevírací doby poboček

Vánoční svátky přináší určitá omezení, která pocítí především klienti bank. Vánoce znamenají zkrácenou otevírací dobu či úplně zavřené pobočky, a především lehce zhoršenou schopnost banky poslat včas peníze na správné místo. Kdy a jakým způsobem můžete poslat peníze, aby došly ještě letos?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Ve znamení burzy a SMS České spořitelny

Burza zaznamenala v posledních dvou týdnech nebývalý rozvoj – primární emise, nové certifikáty… O rozruch se ale postarala také Česká spořitelna, která zvažuje zpoplatnění zasílaných informačních SMS zpráv. Má Česká spořitelna právo za SMS zprávy účtovat poplatky?

Doba čtení: 3 minuty

Hypotéka pro podnikatele: Dražší, ale vyšší

V dnešní době, kdy je zadluženost domácností i firem naprosto běžnou záležitostí, existuje řada možností jak a kde si půjčit. I podnikatelé a právnické firmy mají více možností než kdy dříve. Stačí si jen vybrat. Jaké mají možnosti v hypotečních úvěrech?

11. 12. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ivan a Pepa: jaký účet by si vybrali?

Studentské účty jsou dnes celkem běžnou záležitostí. Když potkáte studenta a zeptáte se ho, zda má u některé banky účet, těžko vám odpoví záporně. Mnoho studentů má dokonce účtů víc. Proč také nevyužít výhod těchto účtů, když jsou oproti ostatním tak výhodné? Jenže který z nich si vybrat?

Doba čtení: 6 minut

Cenu bytu vám banka odhadne přímo na pobočce

Další zajímavou inovací v oblasti hypoték, s níž přišla Hypoteční banka, je sjednání hypotéky bez nutnosti odhadu ceny nemovitosti. Nabídka se váže pouze pro byty ve větších městech. Jak proces tzv. Expresního odhadu vypadá a jaká je cenová mapa bytů pro Prahu?

Doba čtení: 2 minuty