Hlavní navigace

Seriál Desetník

Pravidelná rubrika Měšce shrnující nejdůležitější události posledních deseti pracovních dnů.

Desetník: Agrobanka půjde do konkurzu... kdo s ní?

V pátek se konala mimořádná valná hromada Agrobanky. Závěr je nevyhnutelný: Konkurz. Bude zahrnuta do její konkurzní podstaty i GE Money Bank? Dočkají se též pravidelní investoři - na cestě je první fond životního cyklu. A Česká pojišťovna je skutečně na prodej!

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Půjde GE Money Bank do konkursu?

Uplynulých deset pracovních dní bylo vskutku rušných: GE Money Bank hrozí zahrnutí její části do konkursní podstaty zkrachovalé Agrobanky. Komerční banka vytáhla do boje s novým účtem. Klienti České spořitelny byli terčem nebezpečného útoku. Do toho jsme ještě uspořádali konferenci o investování.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Bude zrušen nejabsurdnější poplatek?

Minulý týden byly vyhlášeny výsledky ankety o nejabsurdnější poplatek. Zvítězil výběr z vlastního bankomatu. Bude zrušen? Jak se poplatky promítly do oznámených zisků bank? Do toho GE Money Bank zavedla novinky, které mohou rozhýbat konkurenci. Zato půjčky jsou neprůhledné...

Desetník: Daňové přiznání v klidu a bez stresu

Je pro vás vyplňování daňového přiznání noční můrou? Už nemusí! Máme pro vás řešení, jak vyplnit daňové přiznání snadno a rychle. Novinkou je i první skutečně realitní fond v České republice. Nabízí ho dceřinná společnost České spořitelny. Ale ani další finanční instituce nešetřily novinkami.

19. 2. 2007 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Korupce a bankovní poplatky

Klienti ČSOB se v sobotu museli obejít bez karet. Rozbujelá korupce je jedním z vážných problémů české ekonomiky. Jak korupci vnímají čeští politici a manažeři? Anketa o nejabsurdnější poplatek se přehoupla do druhého kola. Které poplatky postoupily? A začala Finanční reklama 2006.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Máme vládu... ale potřebujeme ji?

Po osmi měsících bezvládí získala vláda Mirka Topolánka na druhý pokus důvěru. Otázka zní: Neprokázalo osmiměsíční období bez vlády, že vládu nepotřebujeme? Chyběla nám? Ovšem nejen ze získání důvěry a nejen koaliční poslanci mají vítr. Nad českou kotlinou se prohnal orkán.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Co se změnilo 1. ledna 2007

První letošní Desetník zasahuje z pohledu množství změn do nejcitlivějšího období roku - do jeho samého počátku. Mění se toho skutečně hodně: životní minimum, sociální dávky, zákoník práce, minimální mzda, odvody sociálního a zdravotního pojištění...

Desetník: Ve znamení burzy a SMS České spořitelny

Burza zaznamenala v posledních dvou týdnech nebývalý rozvoj – primární emise, nové certifikáty… O rozruch se ale postarala také Česká spořitelna, která zvažuje zpoplatnění zasílaných informačních SMS zpráv. Má Česká spořitelna právo za SMS zprávy účtovat poplatky?

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Vláda prodává odpustky?

Česká vláda opět zavádí staletími „prověřený“ prodej odpustků. Kolik odpustky stojí a kdo na ně dosáhne? V uplynulých dnech přišly finanční instituce se záplavou novinek především mezi úvěrovými produkty. Podíváme se ale také na vývoj hodnoty podílových fondů.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Nestihli jste vypovědět povinné ručení?

Výpověď povinného ručení je třeba doručit nejméně 6 týdnů před koncem pojistného období, kterým je nejčastěji kalendářní rok. Pokud jste to nestihli, nezoufejte, jde to i jinak. S novinkami nepřišly jen pojišťovny, ale i další... o převrat v platebních kartách se pokouší Česká spořitelna.

Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Pivo nezdraží?

Evropská komise přišla pro český národ s nemyslitelným požadavkem - zvýšení minimální spotřební daně z piva. Podařilo se ale najít spojence, s nímž proti zdražení budeme moci účinně zasáhnout. O kolik se pivo má zdražit a proč se neuvažovalo o zdražení vína?

6. 11. 2006 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Desetník: Vláda padla... a sezóna povinného ručení začala

Topolánkova vláda se dle očekávání neudržela příliš dlouho - pouze do hlasování o důvěře. Další na tom asi nebudou o moc lépe. Zato produktů se narodilo poměrně dost: povinné ručení, životní pojištění a deriváty na pražské burze... ustojí turbulence světové ekonomiky?

9. 10. 2006 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Nejnižší poplatky má... nejdražší banka

V uplynulém týdnu byly zveřejněny výsledky průzkumu výše bankovních poplatků v České republice. Která banka je nejlevnější a která naopak nejdražší? I nejdražší banka může mít nejnižší poplatky... Nechyběly ani produktové novinky a koncem týdne byla připomenuta hrozba teroristických útoků.

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Zářijové změny... sazebníků i jiné

Úvodní zářijové dny byly plné změn - a nejen ve vrtkavém počasí. Nový školní rok využilo k úpravě sazebníků několik bank a jiné se ještě chystají, prezident vyměnil vládu, která připravuje změny na všech frontách, a RM Systém a Modrá pyramida změnily majitele... kdo bude další?

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Komerční banka není sama...

V minulém týdnu bylo bankovní zprávou číslo jedna zcizení peněz z účtů Komerční banky. Její souputnice v bankovní trojce tak zůstala trochu ve stínu, přestože i internetové bankovnictví čelí útokům. Klienti ale mohou klidně spát. Zato politici se nevyspí - čeká nás posílení vlivu komunistů?

Desetník: Koruna sílí - euro za pakatel!

Česká koruna posílila na historická maxima. Euro se propadlo pod 28 Kč! Je vhodné dnes eura kupovat, nebo bude posilovat i nadále? Svá historická maxima pokořila též cena ropy. Benzín se ale drží pod rekordními hodnotami z minulého roku. Nechyběly ani bankovní novinky.

14. 8. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Týden ve znamení Raiffeisen

Třetí bankou, která zrušila poplatek za příchozí platbu, byla Raiffeisenbank. Krom toho banka výrazně zasáhla do celého sazebníku. A aby toho nebylo málo, její rakouská matka koupila eBanku. Jak vypadá nový sazebník Raiffeisenbank a co dalšího důležitého nám minulé dva týdny přinesly?

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: Rušení absurdních poplatků se vyplácí

První velká banka, která zrušila poplatek za příchozí platbu, hlásí nárůst zájmu nových klientů o otevření účtu. Zlevnění služeb by si přitom banky dovolit mohly, jejich zisky vzrostly v 1. pololetí o 14 %. Přibližně stejným tempem rostou a růst budou i ceny téměř všech energií.

Doba čtení: 4 minuty

Desetník: eBanka snižuje poplatky... nebo ne?

Koalice se shodla na základních bodech programu. Co přináší koaliční dohoda? Nejlepší možný kompromis. Bude ale muset žádat o důvěru Poslanecké sněmovny... uvěří jí? eBanka zrušila poplatek za příchozí platby a zlevnila odchozí... ale o čem mlčí? Je zlevnění jen iluzí?

Doba čtení: 7 minut

Desetník: Vzlety a pády... co je příčinou?

Akcie na pražské burze padaly závratnou rychlostí. Co bylo příčinou panických výprodejů? Mají akcie naději na stejně rychlý vzestup? Pojišťovací makléři si zvolili svou nejlepší pojišťovnu… a jejich výběr potvrzuje závěry Zlatého Měšce… A další finanční novinky.

19. 6. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Volby 2006 - nejhorší možný výsledek

Volby jsou za námi. Jejich výsledek může být ale zklamáním nejen pro českou pravici a levici, ale hlavně pro zahraniční investory. Patová situace, v níž se Česká republika nachází, je nejhorší možnou variantou, k jaké mohlo dojít... Proč? Jak může dopadnout na českou ekonomiku?

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Nemocnice a akciové trhy v pádu...

Zítra se bude znovu rozhodovat o neziskových nemocnicích. Co přinese schválení zákona? Zdravotní péči pro všechny, nebo pád nemocnic? Zatímco nemocnice pád teprve čeká, akciové trhy si ho prodělaly již minulou středu… Co za tím stojí? O tom a mnohem víc – Desetník.

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Nucená správa VZP končí... pomohla?

Pomohla nucená správa VZP českému zdravotnictví? Názory se různí. Od blahodárných účinků na snížení zadlužení po kosmetické úpravy a účetní triky. Kde je pravda? Diskuse mezi MF ČR a bankami v poklidu ustala. Zdaleka ne všichni se s tím ale hodlají smířit. Co bude dál?

Doba čtení: 7 minut

Desetník: Budeme bydlet ve vlastním?

Podle průzkumu zvažuje 30 % lidí pořízení bydlení. Je to skutečně reálné? Situace ve vyspělých zemích hovoří jinak. Zato náš stát vrací z našich daní - na společném zdanění i na stavebním spoření. Jsou takové přesuny peněz efektivní? To a mnohem víc se dozvíte v pravidelném Desetníku.

Doba čtení: 7 minut

Desetník: Povodně... kdo vám pomůže?

Tématem uplynulé dekády pracovních dnů jsou nepochybně záplavy, které postihly rozsáhlou oblast České republiky a odsunuly do pozadí i ptačí chřipku. Nejdůležitější otázkou pro vytopené zůstává: Kdo jim pomůže a kam se mohou obrátit? Kromě státu tu jsou i banky. Ale dělo se mnohem víc.

10. 4. 2006 0:00
Doba čtení: 7 minut

Desetník: IPB a ODS - pohromy pro státní rozpočet?

Zatímco český stát pod vedením sociální demokracie prohrál jednu z arbitráží s japonskou Nomurou a hrozí nám miliardové platby, ODS slibuje živnostníkům daňové prázdniny a dalších 15 reformních bodů - které nás budou stát další miliardy. A kdo to zaplatí?

Doba čtení: 6 minut

Desetník: Nebezpečné bankovní e-maily

Chcete přijít o citlivé informace nebo dokonce o vaše bankovní vklady? Není nic snazšího! Stačí se řídit radou e-mailu "z banky". Komu přinesl prosperitu český růst? Zaměstnancům ne... zato nejbohatší Čech se zařadil mezi nejbohatší lidi světa. Víte s jakým majetkem?

Doba čtení: 5 minut

Desetník: Daně s úsměvem, stávky a demonstrace

Uplynulá dekáda pracovních dní byla bohatá na finanční novinky i na události. Ministerstvo financí představilo svůj projekt "dobrovolného placení daní", banky nové produkty na bydlení a pro děti, lékaři s pacienty demonstrovali a své si stávkou chtějí prosadit strojvůdci...

27. 2. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: ČSOB musí platit!

Žaloba na ČSOB o vrácení bankovních poplatků zastřešená Sdružením obrany spotřebitelů nese své ovoce... na klienty banky z něj ale kouká docela malý červík. Vysoudí klienti ČSOB zaplacené poplatky zpět? Poslanci schválili zákon o neziskových nemocnicích... Pacienti: Těšte se, nebo třeste se?

13. 2. 2006 0:00
Doba čtení: 5 minut

Desetník: Banky budou muset zlevnit

Chcete platit do jakékoli banky v České republice bez poplatku? Můžete! A nezaplatíte nic ani za vedení účtu, výpisy či internetové bankovnictví. V čem je tedy háček? Víc budeme muset platit za zdravotní pojištění, a když se naplní Rathovy představy, zaplatíme ještě víc. Podraží i bydlení.

Doba čtení: 4 minuty