Hlavní navigace

Desetník: Zářijové změny... sazebníků i jiné

11. 9. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Úvodní zářijové dny byly plné změn - a nejen ve vrtkavém počasí. Nový školní rok využilo k úpravě sazebníků několik bank a jiné se ještě chystají, prezident vyměnil vládu, která připravuje změny na všech frontách, a RM Systém a Modrá pyramida změnily majitele... kdo bude další?

DESETNÍK 89/2006 (28. 8. 2006 – 10. 9. 2006)

Změny v podpoře bydlení?

Nová vláda se ještě nestihla na svých židlích ani pořádně usadit, natož zajistit si podporu Poslanecké sněmovny, a už chystá změny. Není divu – povolební vyjednávání, handrkování a hašteření trvalo příliš dlouho a čekání ODS na vládní posty ještě déle.

Zda je lepší levicová, nebo pravicová vláda ponechám na posouzení každého čtenáře a výměny názorů mezi přáteli. Informace, které vyplouvají na povrch při změně vládního kabinetu ale jednoznačně vypovídají o tom, že je dobré čas od času Strakovu akademii trochu provětrat – a v zásadě je jedno, zda zleva či zprava.

Stačilo, aby na křeslo ministra financí usedl nový člověk, a už se ozývá vicepremiér Petr Nečas, že schodek rozpočtu podle rozpočtu připraveného minulou vládou nebude 88 mld. Kč, ale rovných 100 mld. Kč. Že by přeci jen měl některý z pánů ministrů rozbitou kalkulačku?

Ovšem i další ministerstva a vládní úřady čekají nemalé změny – i v rozpočtech. A radovat se mohou majitelé nájemních bytů obývaných „regulovanými nájemníky“. Nový ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič prohlásil, že je alespoň částečně odškodní a dá jim přístup k penězům ze Státního fondu rozvoje bydlení. Smutní mohou být ale ti, kteří využívají současné programy podpory bydlení. Jejich programy budou omezeny.

Návrhy ministra na odškodnění majitelů domů pravděpodobně neplynou jen z pravicové orientace ODS, ale i z hrozby přitékající z evropského soudního dvora. Pro odškodnění je též drtivá většina čtenářů Měšce, kteří odpověděli na anketní otázku „Jste pro odškodnění majitelů domů?“.

Změny se týkají též náměstků ministrů. Je to pochopitelné – náměstek je jakýsi mezistupeň mezi čistě politickou a čistě odbornou funkcí na ministerstvu, a tak každý šéf resortu si chce přivést lidi, kterým věří. Zůstávají jen nadstraničtí náměstci, kteří si své místo dobyli vysokou profesionalitou a odbornou způsobilostí.

Ponechání současných náměstků není v některých případech ani možné. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek kupříkladu nemohl své tři náměstky, které zdědil po svém předchůdci Davidu Rathovi, ani sehnat – den před Julínkovým nástupem do úřadu si vzali dovolenou a nezvedali ani telefony… i to leccos svědčí o politické kultuře v Česku.


RM-Systém s novým majitelem

RM-Systém, organizátor volného mimoburzovního trhu, změnil majitele. Společnost J&T ho prodala… společnosti Fio.

RM-Systém organizuje volný trh s akciemi, které v mnohých případech nejsou obchodovány na Burze cenných papírů Praha. Tam mohou drobní akcionáři nakoupit či prodat své akciové podíly, aniž by využívali služeb prostředníků (obchodníků s cennými papíry) nebo prodávali akcie přímému kupci.

Cena, za kterou Fio RM-Systém koupilo, nebyla zveřejněna. Jasné záměry ještě nesdělil ani kupec, který je hodlá představit zítra. Dle informací z RM-Systému je změna majitele pozitivní zprávou, neboť nový majitel je stejně jako RM-Systém zaměřen především na drobné akcionáře.


Modrá pyramida opouští Českou pojišťovnu

Komerční banka se dohodla s Českou pojišťovnou o prodeji 10% podílu v Modré pyramidě. V krátké době je to druhý prodej ze skupiny České pojišťovny, resp. PPF. Není náhodou, že prodeje probíhají v době, kdy jiná společnost z této skupiny – Home Credit – významně expanduje na východ, což je rozhodně kapitálově náročná operace. Nedivil bych se, kdyby došlo k dalšímu odprodeji součástí skupiny. A že má co nabídnout… že by se do prodejního katalogu dostala nakonec i Česká pojišťovna?


Změny v bankovních poplatcích

Nový školní rok některé banky využily k úpravě svých sazebníků. Klienti se dočkali jak snížení, tak zvýšení poplatků.

Nejvíce změn potkalo klienty Raiffeisenbank, u níž od 1. září vstoupil v účinnost již o prázdninách avizovaný sazebník. Převážně se jedná o změny směrem vzhůru, zejména u vedení účtů a balíčků, ale naleznou se i změny směrem dolů. Protože jsme změny v sazebníku již rozebírali, nebudu je zde vyčítat znovu – nechť vám poslouží odkaz na článek „Desetník: Týden ve znamení Raiffeisen“, v němž jsou plně probrány. Připomínám jen, že Raiffeisenbank je bankou, do jejíž rukou přešla v nedávné době eBanka.

Nový sazebník má od 1. září též Poštovní spořitelna. Ovšem změny byste v něm hledali marně. Jediná úprava, k níž došlo, bylo zavedení zasílání elektronického výpisu z účtu, které je zdarma, stejně jako zasílání papírového výpisu… tedy, zdarma. Řekněme v rámci ceny za vedení balíčku.

Volksbank si na změny počkala až do 7. září. Nesahala ale do stávajících poplatků, nýbrž zavedla nový účet – Aktiv konto. Založit si ho ale můžete pouze na pobočkách banky umístěných v prodejnách Kaufland. A jedná se o poměrně zajímavý produkt.

S kontem Aktiv získá klient platební kartu, internetové bankovnictví a kontokorent zdarma, přičemž nulový poplatek za vedení účtu bude zakotven ve smlouvě. Zdarma budou též veškeré došlé platby a platba na jiné účty vedené u Volksbank. Za veškeré elektronické platby do jiných bank je naúčtováno 6 Kč, pokud klient využije papírového příkazu, připlatí si na 29 Kč. Ostatní poplatky jsou účtovány podle standardního sazebníku.

Tip do článku - účto fakturace duben

Komerční banka také připravila změny. Změny Sazebníku KB k 15.9.2006 se týkají především úpravy stávajících textů u vybraných produktů tak, aby došlo k zpřesnění a větší srozumitelnosti. Žádné zásadní změny poplatků se nechystají, uvedla na náš dotaz Romana Ondrůšková, tisková mluvčí Komerční banky.


Změna na sesterském serveru Root.cz

Když už píši o změnách, nemohu opomenout tu, kterou připravil sesterský server Root.cz. K novému designu přidal i celou řadu nových funkcí a vylepšení. O těch si ale lépe přečtete přímo u kořene.

Anketa

Prodá PPF Českou pojišťovnu?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).