Hlavní navigace

Ztratili jste doklady a nemáte nikoho z rodiny? Musíte za sociálním kurátorem

4. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Deposit photos
Ztráta dokladů není příjemná záležitost. Kromě jejich zablokování kvůli případnému zneužití musíte řešit i jejich znovuvydání. Pokud se vám ale podaří ztratit opravdu vše a navíc nemáte nikoho z rodiny, kdo by potvrdil vaši totožnost, musíte za sociálním kurátorem pro dospělé.

Před časem jsme vás informovali o tom, jak postupovat při ztrátě různých typů dokladů. V článku Co dělat, když jste ztratili občanský průkaz nebo pas? V zahraničí to zábava není jsme se věnovali situaci, kdy ztratíte pas nebo občanský průkaz. Pokud situace nastane v zahraničí, jedná se o poměrně nepříjemnou záležitost a leckde se k vyřešení situace musíte na zahraniční úřady i objednat dopředu.

Následně jsme v článku Ztratili jste rodný list? Čeká vás vyřizování a placení rozebírali situaci, kdy přijdete o rodný list a potřebujete jej vydat znovu.

Někdy se ale může stát, že přijdete o všechny doklady. Cestovní pas jste si například udělat ani nenechali, nebo vám již propadl, a ztratili jste navíc občanský průkaz i rodný list. Nebo vám byly doklady ukradeny. Vaši identitu by možná prozradil řidičský průkaz, ale často jej lidé nosí v peněžence i s občanským průkazem a je jim odcizeno vše najednou. Navíc řidičský průkaz není považován za doklad totožnosti a městský úřad tak nemá povinnost jej uznat, ačkoli je na něm vaše jméno a fotografie. Jak v takové chvíli situaci řešit, když nemáte v ruce nic, co by dokazovalo vaši totožnost?

Co nejdříve vše oznámit

Ať už dojde ke ztrátě, nebo odcizení dokladů, obojí je potřeba nahlásit, a to co nejdříve. Zejména občanské průkazy slouží zlodějům k tomu, aby si na ně brali pochybné půjčky a vy vše zjistíte až za pár let, kdy dluh naroste a je na váš vrub.

Ztrátu, ale i odcizení nahlaste na Policii ČR. Dnem oznámení jsou pak doklady zablokované, končí jejich platnost a případnému zloději už k ničemu nebudou. Poté vás čeká další nahlašování, a to podle toho, o jaké doklady se jednalo.

Ztráta či odcizení cestovního pasu a občanského průkazu se nahlašuje na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště nebo v místě, kde se zdržujete, a to na občanskosprávním odboru na oddělení osobních dokladů. Ztráta rodného listu se nahlašovat nemusí, na matrice si dojednáváte pouze vystavení duplikátu.

Odcizení řidičského průkazu oznamujete na obecním úřadě s rozšířenou působností, případně v Registru řidičů na Magistrátu daného města.

Zelený papír od policie nestačí

Jak jsme již zmínili, absenci dokladů totožnosti je potřeba nahlásit na Policii České republiky. Ta vám po nahlášení vydá dokument, který dokládá, co vše jste ztratili, kdy jste danou věc nahlásili atd. S tímto papírem vám ale nevydají žádné doklady, pokud zároveň nemáte nějaký jiný doklad totožnosti.

Dokument od Policie ČR by vám byl platný až v situaci, kdy byste neměli jinou možnost, jak se k dokladům dostat, viz níže.

Nahlášení na policii tak primárně slouží pouze k tomu, abyste měli doklad, že jste o své doklady přišli a aby došlo k jejich zablokování.

První kroky na matriku

K tomu, aby vám vydali občanský průkaz, potřebujete nějaký doklad totožnosti. A ten musí být navíc platný, takže pokud byste doma měli například cestovní pas, který je byť o 1 den propadlý, úřad vám jej již neuzná a bude na vás pohlížet jako na osobu bez jakéhokoli osobního dokladu.

Pokud jste se tedy ocitli zcela bez dokladů, musíte začít u rodného listu. Ten vám vydají na matrice, pod kterou spadá místo vašeho narození.

Aby vám jej vydali, potřebujete pochopitelně opět doklad totožnosti. Tedy občanský průkaz nebo pas. Řidičský průkaz bohužel není považovaný za doklad totožnosti, a tak vám správně na matrice na „řidičák“ nesmí rodný list vydat. Na úřadě, kde jsme se informovali, nám ale řekli, že by se možná dalo s paní matrikářkou domluvit. Pokud by se vám ale toto podařilo, jednalo by se spíše o výjimku a ochotu chápavé paní úřednice než o pravidlo nebo váš nárok.

Podle oficiálního postupu by vám pro rodný list musel zajít někdo z rodiny. Tedy vaši rodiče, prarodiče či sourozenci. Ti přijdou se svým dokladem totožnosti a s částkou 100 Kč.

Dostanou duplikát vašeho rodného listu a s ním už můžete jít žádat o příslušné doklady.
Může se však stát, že nikdo z rodiny již nežije a sourozence nemáte.

Nemáte nikoho? Musíte za sociálním kurátorem

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy jste zcela bez dokladů a nemáte ani nikoho z rodiny, kdo by za vás mohl jít požádat o vydání rodného listu, zbývá vám poslední možnost. Tou je tzv. sociální kurátor pro dospělé. Ten je přítomen na každém městském úřadě a slouží k tomu, aby řešil právě takové složité životní situace.

U něj je také potřeba se něčím prokázat, ale podmínky jsou už méně přísné. Uznají vám propadlý pas, jakýkoli propadlý doklad, kde je vaše fotografie, nebo jakýkoli jiný průkaz, kde bude uvedeno vaše jméno a vaše fotografie. Může to být legitimace na městskou hromadnou dopravu, průkazka do knihovny nebo i průkazka zaměstnance. Pokud nic z toho nemáte, prokážete se výše zmíněným dokumentem od Policie ČR, který dokazuje ztrátu či odcizení vašich dokladů.

Doklad k zapůjčení

Na základě předloženého průkazu vám na úřadě vyhotoví tzv. rodný list pro úřední účely. Ten vám ale úřad nedá, pouze vám jej zapůjčí. Na tento zapůjčený rodný list si můžete zajít požádat o občanský průkaz. Poté vrátíte zapůjčený rodný list a ten zůstane sociální kurátorce.

Následně počkáte na vydání občanského průkazu a s ním můžete vyřešit zbylé doklady jako řidičský průkaz, znovuvydání rodného listu pro vás a další doklady.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).