Hlavní navigace

Co dělat, když ztratíte občanský průkaz nebo pas? V zahraničí to zábava není

19. 4. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Deposit photos
Ztráta dokladů není nikdy příjemná záležitost. Zatímco v České republice jde ale spíše o klasiku, která se přihodí za život skoro každému, v zahraničí už vám do smíchu být nemusí.

Ztráta nebo odcizení osobních dokladů je nepříjemná. Hlavně proto, že vás v takové chvíli čeká zařizování nových dokladů, nahlášení ztráty nebo krádeže starých dokladů, navíc zaplacení poplatků s tím spojených a v neposlední řadě běhání po úřadech, které pár hodin zabere. V České republice ale nejde o nijak náročnou nebo stresující záležitost. Jen to zabere čas.

U nás spíše známá klasika

Pokud ztratíte občanský průkaz nebo cestovní pas na území České republiky, povedou vaše kroky nejdříve na Policii ČR. Ať už se jedná o ztrátu, nebo krádež, je potřeba takovou situaci ohlásit, abyste mohli od Policie obdržet protokol. S ním následně zajdete na obecní úřad, pod který spadáte dle místa trvalého bydliště, a společně s tímto protokolem zažádáte o vystavení nového dokladu. Zaplatíte příslušný poplatek (100 Kč za vydání občanského průkazu, 600 Kč za vydání cestovního pasu), počkáte maximálně 30 dní a jdete s novým dokladem domů.

Trochu komplikovanější situace ale může nastat v případě, že se vám totéž stane v zahraničí.

Na řidičák se z ciziny vrátit nemůžete

Jedete s přáteli na dovolenou, například do Francie. Cestujete autem a berete si jen občanský průkaz. V polovině dovolené ale zjistíte, že jej nemáte. Jak dlouho nebo kde jste jej viděli naposledy, nevíte. Jen ho nemůžete najít. Další možné postupy jsou tři.

Risknete to a zkusíte se vrátit domů bez dokladů. Přijeli jste autem, odjedete autem, možná vás nikdo ani kontrolovat nebude. To je sice pravda, ale podle zákona toto udělat nesmíte. Cestovat totiž můžete jen s platným cestovním dokladem. Tedy s pasem nebo občanským průkazem. I pokud máte u sebe řidičský průkaz, nestačí to k návratu do České republiky, alespoň podle zákona.

Druhá možnost už podle zákona je správně, ale zabere vám nějaký čas a zahrnuje i vyřizování a běhání po úřadech. Potřebujete se totiž dostat na zastupitelský úřad České republiky v zemi, ve které se právě nacházíte. Ten vám vystaví náhradní cestovní doklad.

Zastupitelský úřad

Kontakt na zastupitelský úřad České republiky v konkrétní zemi naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pokud v dané zemí není zastupitelský úřad České republiky, máte právo se obrátit na jakýkoli jiný zastupitelský úřad členského státu Evropské unie.

Schůzku si domluvte, jinak se na vás možná ani nedostane řada

Ještě než se ale na zastupitelský úřad vydáte, vyplatí se nejdříve zavolat. Takových případů se totiž stává více, než bychom čekali, a zastupitelské úřady jsou, minimálně v rámci Evropy, vytížené natolik, že bez předchozího objednání se vám může stát, že přijdete a před vámi bude již 50 lidí. Všichni budou objednaní a šance, že se na vás v rámci dne dostane řada, je minimální. Vyplatí se tedy nejdříve zavolat a domluvit si schůzku. Než na zastupitelský zajdete, musíte mít v ruce 3 věci:

  • protokol od policie,
  • peníze na poplatek,
  • 2 fotografie velikosti 3,5 cm x 4,5 cm.

Vaše první kroky tedy opět povedou na místní policii. Celý proces na místní policii může trvat jen 15 minut, kdy popíšete, co se stalo, a dostanete protokol, který to stvrzuje. Už se ale vyžaduje určitá jazyková vybavenost. Pokud nemluvíte místním jazykem (v tomto případě francouzsky), tak alespoň angličtinu. Můžete se ale setkat i s tím, že místní úředník ovládá jenom úřední jazyk dané země a ani angličtina vám nepomůže. Vše může samozřejmě proběhnout bez problémů, ale určité riziko tu je.

Kromě protokolu potřebujete dále přibližně 16 eur (cca 430 Kč) na zaplacení poplatku za vydání náhradního cestovního dokladu. A také musíte předložit 2 fotografie o velikosti 3,5 × 4,5 cm. Jde o klasické pasové fotografie. Jejich kvalita nemusí být nijak profesionální a postačí i z fotoautomatu na nádraží.

Na zastupitelský úřad můžete zajít i v případě, že u sebe nemáte žádný doklad totožnosti. Úřady mají pro takové případy své zvláštní postupy, kterými si vás takzvaně ztotožní.

O době trvání rozhodne konzul

Náhradní cestovní doklad vám s trochou štěstí mohou vydat na počkání, například do 2 hodin. V opačném případě si pro něj zajdete druhý den. O tom vás informují už při podávání žádosti a předkládání potřebných dokumentů.

Ztráta cestovního dokladu automaticky neznamená, že se musíte okamžitě vydat domů s náhradním dokladem. Doba platnosti náhradního cestovního dokladu se vždy určuje individuálně podle konkrétních potřeb toho, kdo o něj žádá. Pokud vám tedy dovolená končí až za 2 týdny, uvedete tuto skutečnost při žádosti a cestovní doklad vám vystaví s dobou platnosti ještě například +3 dny.

O tom, jak dlouhou platnost ale bude náhradní cestovní doklad mít, rozhoduje vždy konzul. Pokud se mu tedy nebude něco líbit, může samozřejmě vámi uvedenou lhůtu zkrátit.

Vydaný cestovní doklad pak slouží pouze na jeden návrat zpátky, a to do uvedeného data platnosti. Způsob návratu pak záleží čistě na vás. S tímto dokladem je možné cestovat i letecky.

Občanku nemáte, ale pas ano? Ztrátu stejně nahlaste

I pokud jste ztratili jen například občanský průkaz, ale cestovní pas máte u sebe, nečekejte s řešením situace až do návratu do České republiky. Ztrátu i odcizení vždy nahlaste již v místě pobytu na příslušné policii. S tímto protokolem totiž máte zároveň důkaz, od kdy jste už neměli příslušný doklad ve svých rukou.

Zabráníte tak zneužití, kdy si na vás někdo v zahraniční destinaci půjčí auto, vezme půjčku apod.

Třetí možnost – ambasáda

Třetí možnost je zajít na ambasádu a požádat o vystavení cestovního pasu. To je také legální možnost, jak situaci řešit. V takovém případě se ale celá záležitost značně protáhne.

Pracovník ambasády totiž vaši žádost zašle do České republiky, kde se cestovní pas vyhotoví a následně znovu zašle na příslušnou ambasádu. Takový proces může trvat i měsíc a půl. Pokud se tedy neplánujete v zahraničí zdržet po takovou dobu, není taková varianta dobré řešení.

skoleni_13_10

Cestovní pas vám na ambasádě v zahraničí dokážou zařídit, ale občanské průkazy se vždy vydávají pouze v České republice.

Po návratu domů znovu na úřad

Po návratu do České republiky návštěva úřadů nekončí. Je potřeba zajít na obecní úřad a nahlásit ztrátu občanského průkazu. Předložit můžete i dokument ze zahraničí. Pracovnice úřadu s vámi občanský průkaz zablokuje a uvede, kde a jak ke ztrátě došlo. Rovnou vám také podá žádost o vystavení nového. Za to zaplatíte poplatek 100 Kč.

Pak si opět počkáte maximálně 30 dní a vyzvednete si nový doklad. A tím celá záležitost končí. Tedy až do příští ztráty nebo konce platnosti daného dokladu.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).