Hlavní navigace

Znáte svoji asistenční službu?

28. 11. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V rámci povinného ručení nabízejí některé pojišťovny i asistenční služby. Není ale asistenční služba jako asistenční služba. Jejich nabídky se výrazně liší. Nemluvě o tom, že řada motoristů ani neví, že nějakou asistenci k povinnému ručení dostala.

Asistenční služby již patří mezi standardní součásti mnoha různých pojištění. Ať už jde o cestovní pojištění, havarijní pojištění nebo povinné ručení. Zatímco u cestovního a havarijního pojištění je vnímána asistenční služba jako samozřejmost, u povinného ručení je tomu jinak.

Asistence
Jelikož je veškerá administrativa okolo zabezpečení asistenčních služeb relativně náročná, nebývá zvykem, aby ji pojišťovny provozovaly samy za sebe. Mívají tedy smlouvy s externími agenturami, které provozují asistenční služby v různých zemích světa.

Mezi smluvní partnery pojišťoven patří např. AXA Assistance, Mondial Assistance, nebo třeba CORIS. Jelikož se služby jednotlivých asistenčních služeb liší, musí se logicky lišit i nabízené asistence jednotlivých pojišťoven. Ty jsou rozdílné i mezi pojišťovnami využívajícími služeb stejné agentury z titulu rozdílných smluvních ujednání.

K povinnému ručení…
Takřka všechny pojišťovny na našem trhu asistenční služby k povinnému ručení nabízí. Jsou zde ale některé výjimky. Např. Generali pojišťovna nabízí v rámci povinného ručení asistenci pouze pro poškozeného.

Potřebujete-li si tedy nechat odtáhnout nebo opravit svůj vůz, musíte použít jinou asistenční službu (např. k havarijnímu pojištění), nechat si náklady proplatit z povinného ručení někoho jiného nebo to prostě zaplatit ze svého. Ti, kteří nemají uzavřené havarijní pojištění a disponují pouze pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla, by si tedy měli dát pozor, jestli jejich pojišťovna asistenci v jejich prospěch opravdu nabízí.

Tabulka č. 646
Telefonní čísla na asistenční služby pojišťoven ze zahraničí
Česká pojišťovna +420 283 093 666
Pojišťovna ČS +420 261 222 444
IPB Pojišťovna +420 261 222 444
Union pojišťovna +420 272 101 040
Generali Pojišťovna +420 261 104 388
UNIQA pojišťovna +420 272 101 020
Zurich pojišťovna +420 283 002 754
Allianz pojišťovna +420 283 002 780
Kooperativa, pojišťovna +420 1240
Česká podnikatelská pojišťovna +420 272 101 015


Dále např. IPB Pojišťovna asistenční službu sice inzeruje, ale k povinnému ručení vám v jejím rámci nabídne pouze poradenství. Operátorka vám tedy poradí, kde sehnat odtahovou službu, placení již ale nechá na vás. Pro někoho, kdo si nepřečte při sjednání pojištění všeobecné pojistné podmínky, to může být docela šok.

V České republice…
Většina pojišťoven rozlišuje své nabídky na asistenční služby v zahraničí a asistenční služby v České republice. Výjimkou pak bývá situace, kdy pojišťovna v zahraničí asistenční služby zajišťuje, ale v ČR nikoliv. Tímto způsobem může své klienty překvapit opět např. IPB Pojišťovna.

Srovnání povinného ručení na Měšci

Vyberte si to nejlepší povinné ručení a sjednejte si ho online.

Mezi standardní asistenční služby v rámci ČR patří oprava vozu (většinou do limitu cca 1 hodiny práce). V případě, že by nebylo možné za danou dobu vůz opravit, nabízí se zpravidla odtah do nejbližšího autorizovaného servisu, v některých případech je možná i jeho úschova.

V rámci opravy vozu hradí asistenční služba pouze práci, nikoliv náhradní díly. Taktéž bývá zpravidla ujednáno, že lze asistenční službu využít pouze od určité vzdálenosti od domova (např. 30 km).

Některé pojišťovny limitují své služby s nimi spojenými náklady. Např. Allianz pojišťovna nabízí všechny uvedené služby v případě nehody/krádeže, pouze však do limitu 1500 Kč. Česká podnikatelská pojišťovna a Union pojišťovna má limit 1600 Kč a UNIQA pojišťovna nabízí výše uvedené dokonce do limitu 1700 Kč.

Jiné pojišťovny zase nestanovují peněžní limit, ten se pak objeví v délce hrazené práce. Např. Česká pojišťovna hradí první dvě hodiny práce technika, Pojišťovna ČS pro změnu pouze jednu.

V cizině…
V zahraničí je situace podobná. Asistenční služby však bývají na vyšší úrovni. V prvé řadě je nutné si vždy ověřit, zda se asistenční služby na cesty do zahraničí vztahují. Např. asistenční služby České podnikatelské pojišťovny se vztahují na cesty do zahraničí jen v tom případě, pokud si klient koupí dražší variantu povinného ručení Nadstandard.

V rámci asistence v zahraničí nabízejí pojišťovny kromě služeb poskytovaných v České republice i možnost odtahu vozu zpět do vlasti se zajištěním náhradní dopravy pro posádku. Bývá také standardem zajistit v případě delší opravy posádce automobilu adekvátní ubytování.

Česká podnikatelská pojišťovna limituje běžné asistenční služby (oprava, odtah apod.) částkou 128 EUR, Union pojišťovna částkou 100 EUR, UNIQA pojišťovna částkou 75 EUR, Kooperativa, pojišťovna částkou 120 EUR a Allianz pojišťovna částkou 3000 Kč.

Pokud by měla oprava trvat déle než 8 hodin, nechá Česká pojišťovna převézt auto do nejbližšího autorizovaného servisu v České republice. Něco podobného udělá i Pojišťovna ČS, nebude se ale jednat o servis autorizovaný. Tato pojišťovna mimochodem sice uhradí příjezd i odjezd technika k vozu, jeho práci si už ale musí klient zaplatit sám.

Některé pojišťovny nabízejí v rámci svých asistenčních služeb i předání vzkazu blízké osobě. Kooperativa, pojišťovna nabízí právní pomoc do 750 EUR a telefonické tlumočení při jednání s úřady.

Na hotel, Vávro, na hotel!
Pokud nastane situace, kdy je nutné počkat na opravení vozu delší dobu, nabízejí některé pojišťovny ubytování v hotelu. To ale bývá striktně limitované počtem nocí a částkou na osobu.

Kooperativa, pojišťovna zaplatí posádce vozu maximálně jednu noc do ceny 50 EUR za osobu. Union pojišťovna hradí taktéž 50 EUR, umí si ale představit již dvě noci (porucha, odcizení vozu). V případě nehody dokonce hradí Union pojišťovna tři noci do limitu 75 EUR.

dan_z_prijmu

UNIQA pojišťovna nabízí 2 noci do 75 EUR. Nejdéle je ochotna své klienty ubytovat Pojišťovna České spořitelny, která povoluje až 4 noci při ceně 77 EUR za osobu na noc. Výjimkou bývá ubytování v ČR, které nabízí UNIQA pojišťovna do částky 1000 Kč na noc po dobu max. dvou nocí.

Asistenční služby jsou rozmanité, ale nevztahují se zdaleka na všechna pojištění. Záleží tedy jen na vás, jakou variantu povinného ručení zvolíte.

Anketa

Využíváte asistenční služby k povinnému ručení?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).