Hlavní navigace

Co dostanete k povinnému ručení

8. 11. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Výše pojistného není zdaleka všechno. Pojišťovny ke svým produktům nabízejí spoustu výhod, kterými se snaží nalákat klienty. Jaké tyto výhody jsou a která pojišťovna nabízí právě to, co potřebujete?

Pojišťovny nabízející pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vzájemně liší. Rozdíl mezi nimi ale nespočívá pouze v odlišných sazbách pojistného a v rychlosti vyřizování pojistných událostí (čímž se ostatně takřka všechny rády chlubí).

Bonusy

V současnosti lze konstatovat, že všechny pojišťovny nabízejí svým klientům slevy za bezškodní průběh. Neměl-li tedy řidič za poslední rok pojistnou událost, zpravidla mu náleží 5 % sleva na pojistném.

Výjimku tvoří např. Kooperativa, která přiznává bonus za bezškodní rok dokonce 10 %. Zmíněná pojišťovna také nabízí zajímavou variantu pojištění – tzv. STANDARD. Ta je určena zejména pro mladé řidiče a za cenu nižšího bonusu (pouze 5 %) nabízí nižší základní pojistné.

Netradiční přístup k přiznávání bonusu má také Union pojišťovna. Ta tvrdí, že po první nehodě neodebere svému klientovi nárok na bonus.

Zatímco bonus představuje pro motoristu slevu na pojistném, mohou pojišťovny svým klientům připisovat i malus, který představuje naopak přirážku k základní sazbě pojistného. Pojišťovny se tímto snaží diferencovat řidiče podle jejich nebezpečnosti.

Asistenční služby

Dnes již prakticky každý pojistitel nabízí asistenční službu zdarma. Pravidlem je její funkčnost 24 hodin denně a také to, že je v českém jazyce i za hranicemi českého státu.

Zelené linky

Většina pojišťoven již dávno zjistila, že český klient rád telefonuje a nejraději telefonuje zdarma. Takřka všechny pojišťovny tedy disponují zelenými linkami, kde se klienti mohou poradit nebo kde mohou bezplatně hlásit své škody.

Podle našich informací zelenou linku stále ještě nezavedla Česká podnikatelská pojišťovna a pojišťovna Zurich.

Tabulka č. 585
Zelené linky pojišťoven
Česká pojišťovna 800 133 666
Pojišťovna ČS 800 207 207
IPB Pojišťovna 800 100 777
Union pojišťovna 800 114 411
Generali Pojišťovna 800 150 155
UNIQA pojišťovna 800 120 020
Zurich pojišťovna 800 333 301
Allianz pojišťovna 800 170 000
Kooperativa, pojišťovna 800 105 105

Limity

Pojišťovny nabízející povinné ručení jsou povinny nabízet minimální krytí 18 mil. Kč pro škody na zdraví a 5 mil. Kč pro škody na majetku. Způsobí-li ale motorista škodu vyšší (a to není žádný problém), pojišťovna již dále neplní.

Mnoho pojišťoven v příštím roce limity navyšuje. Naprosto unikátní přístup předvedla v současnosti Česká pojišťovna, která nabízí rekordní krytí až do výše 5 mld. Kč, a to jak na zdraví, tak na majetku.

Relativně vysoké krytí pak nabízí také Generali Pojišťovna (varianta EXCLUSIVE – 100/50 mil. Kč) nebo IPB Pojišťovna (varianta DOMINANT – 60/60 mil. Kč).

Sazby

Téměř všechny pojišťovny pro příští rok zvyšují své sazby, přičemž tyto rostou v průměru okolo deseti procent. V kategoriích, které byly ztrátové (např. malolitrážní vozy), dochází většinou k výraznějšímu zvýšení, ceny v jiných kategoriích se příliš nemění.

Unikátní přístup k cenotvorbě předvedla Česká podnikatelská pojišťovna, které nechává sazby pro rok 2003 na úrovni sazeb letošních. Jde jistě o velmi zajímavou obchodní strategii, působí ovšem poněkud nezodpovědně.

On-line přístup

Některé pojišťovny nabízejí možnost uzavřít smlouvu on-line na svých webových stránkách. K této možnosti dokonce mnohdy přicházejí i s nějakou výhodou. Česká podnikatelská pojišťovna rozdává za on-line uzavření smlouvy trička, Allianz slevu na pojistném.

(Při)pojištění v ceně

Velmi oblíbenou výhodou bývají další připojištění, která nabízí pojišťovny motoristům k povinnému ručení zdarma.

Generali Pojišťovna přidává pojištění garáže, Triglav pojišťovna nabízí úrazové pojištění sedadla řidiče a pojištění právní ochrany. Union pojišťovna platí pojištění právní ochrany a IPB Pojišťovna přidává bez navýšení sazby pojistného úrazové pojištění řidiče a pojištění škody na věcech a majetku řidiče a jeho příbuzných.

Možnost se připojistit

Některé pojišťovny, když už jejich nabídka povinného ručení některá připojištění přímo neobsahuje, nabízí alespoň možnost jejich dokoupení.

Standardem bývá pojištění právní ochrany, úrazové pojištění sedadla řidiče a spolujezdce, pojištění čelního skla, pojištění zavazadel nebo pojištění nákladů na zapůjčení náhradního automobilu.

školení účto Kučerová

Srovnání povinného ručení na Měšci

Vyberte si to nejlepší povinné ručení a sjednejte si ho online.

Ostatní

Existují také výhody, které jsou na trhu unikátní. Např. Union pojišťovna dává jednorázový příspěvek na státní technickou kontrolu, Generali Pojišťovna nabízí bezplatné právní poradenství a Česká pojišťovna velmi rychle odhadne škody a garantuje výplatu peněz do 24 hodin bez předkládání příslušných účtů.

V našem výčtu se nezmiňujeme o ČSOB Pojišťovně a Komerční pojišťovně. Komerční pojišťovna v srpnu letošního roku převedla svůj pojistný kmen neživotního pojištění na Kooperativu a nadále povinné ručení nabízet nebude. ČSOB Pojišťovna se zase k 1. 1. 2003 sloučí s IPB Pojišťovnou, její nabídka bude tedy s IPB Pojišťovnou identická.

Anketa

Jaký faktor je pro vás při výběru povinného ručení rozhodující?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).