Nedostatek zaměstnanců na českém trhu panuje již poměrně dlouhou dobu. Češi ví, že práce je dostatek a zaměstnanců málo, a tak si mohou dovolit vybírat a do určité míry i ovlivnit platové podmínky apod.
Zaměstnavatelé se však s nedostatkem pracovníků musí nějak vypořádat, a tak začali odmítat zakázky a uzpůsobovat své fungování tak, aby jej co nejlépe pokryli svými stávajícími pracovníky.
Náborové aktivity zaměstnavatelů sice budou pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, ale už v menší míře než letos či loni.
Změny hlavně ve velkých podnicích
Z průzkumu mezi zaměstnavateli vyplynulo, že změny v zaměstnanosti chystají hlavně velké podniky nad 250 zaměstnanců. Tam panuje nejsilnější náborové prostředí. Naopak u malých podniků a mikropodniků nedojde prakticky k žádným změnám v počtu zaměstnanců.
Ačkoli střední a velké podniky plánují zaměstnance nabírat, ve srovnání s 2. čtvrtletím roku 2019 se náborové plány zhoršily. U velkých podniků o 9 procentních bodů a u středních podniků o 4 procentní body. Znamená to, že zaměstnavatelé sice i nadále budou nabírat nové pracovníky, ale už ne v takovém množství. Tempo náboru se zpomaluje.
To koresponduje i s tím, že řada podniků musela například vlivem nedostatečné pracovní síly odmítat různé zakázky, jelikož neměla zaměstnance, kteří by na nich pracovali. Nyní tak došlo k tomu, že podniky sice stále vykazují převis poptávky nad nabídkou, ale už výrazně menší než v minulosti, jelikož se se situací musely nějak vypořádat.
Nedostatek lidí trápí 36 % českých firem
Z analýzy vyplynulo, že 36 % českých firem má dlouhodobě problém obsadit svá volná pracovní místa zaměstnanci s potřebným profilem.
Zdaleka nejžádanějšími pracovníky jsou specialisté ovládající různé digitální dovednosti. Po těch vzrůstá poptávka již od roku 2015. Každým rokem totiž vzrůstá o 45 % počet pozic, které vyžadují tyto znalosti.
Nejsnáze se tak aktuálně uplatníte v případě, že máte například Six Sigma certifikát, ovládáte geometrické kótování a geometrickou toleranci, máte znalost CTA a PLC systémů apod.
V digitální výrobě jsou aktuálně nejžádanější místa servisních techniků, seřizovačů, techniků údržby a strojní automatizace.
Nabírat se bude hlavně na Moravě
Z pohledu regionů očekávají mírný nárůst počtu pracovních sil hlavně na Moravě. Naopak v Praze a v Čechách plánují zaměstnavatelé náborové aktivity naopak utlumit a někde dojde i k propouštění.
V porovnání s předchozím čtvrtletím tak dochází ke zhoršení náborových plánů o 6 procentních bodů v Čechách a o 5 procentních bodů v Praze. Naopak na Moravě dojde ke zlepšení náborových plánu o 2 procentní body.
Z hlediska širšího porovnání pak zaměstnavatelé v Praze očekávají v posledním čtvrtletí letošního roku nejslabší náborové aktivity od poloviny roku 2017.
Ve kterých odvětvích poptávají zaměstnance?
Náborové aktivity plánují zaměstnavatelé ve většině sledovaných odvětví. Nejvíce se budou noví pracovníci nabírat v oblasti dopravy, skladování a komunikace.
Poptávka po zaměstnancích bude výraznější i v oblasti stavebnictví a těžby nerostných surovin.
V jiných oblastech ale dojde k poklesu zaměstnanosti, což souvisí primárně se sezónností daného odvětví. Typicky jde o oblast zemědělství, myslivosti, lesnictví a rybolovu, kde se pokles zaměstnanosti projeví nejvíce. Výrazně zasáhne i oblast gastronomie, pohostinství a ubytování.
I přes náborové aktivity jde v meziročním srovnání o pokles náborového indexu. Potvrzuje se tím, co jsme uvedli výše. Zaměstnavatelé postupně snižují poptávku po zaměstnancích a s nedostatkem se vyrovnali po svém. Pouze v jednom odvětví hlásí zaměstnavatelé posílení indexu, a to ve státní správě, zdravotnictví, vzdělávání a kultuře.
S náborovými aktivitami jsme na špici
Při globálním porovnání vychází Česká republika se svými náborovými plány poměrně slabě. Průzkum proběhl ve 44 zemích světa a vyplynulo z něj, že nejsilnější náborové plány hlásí Japonsko, Tchaj-wan, USA, Indie a Řecko.
Naopak Česká republika spolu se Španělskem, Argentinou, Kostarikou a Švýcarskem očekává podle průzkumu nejslabší náborové plány. Ve srovnání s rokem 2018 je pak příznivější náborové prostředí v 15 ze 44 sledovaných zemích.