Aby bylo jasno, já s vámi souhlasím v tom ohledu, že se i přes minimální nezaměstnanost najde pořád jisté množství zaměstnavatelů, jejichž představy o platu jsou jemně řečeno "zvláštní".
Jenže tento souhlas nic nemění na tom, že je nesmyslný názor, že zvýšení platů zázračně vyčaruje zaměstnance - ani náhodou, použitelní lidé prostě nejsou. Atraktivní mzdou možná k sobě přetáhnete někoho od konkurence, ale tím jaksi bude naopak dotyčný chybět na druhé straně a v celkovém pohledu regionu to bude pořád stejný stav. Dneska už skutečně pracují prakticky všichni použitelní zaměstnanci (mimochodem třeba známí z Chomutova potvrzují, že hodně narostl i počet normálně zaměstnaných mezi Rómy), to co zbylo je už skutečně s prominutím odpad, který zaměstnavateli nepřinese nic.
Zvýšení platů skutečně vede spíš k přesouvání těch schopnějších mezi fimami, což má svou logiku a do jisté míry může zvýhodnit dobře funkgující ziskové firmy s vedením ochotným i něco zaplatit. Ale dopad na počet dostupných lidí na trhu práce je v současné době již minimální...
To není jen o platech, když například na IT pozici někoho "zoufale" shánějí a pak z nich vyleze, že tak běžnou věc jako možnost pracovat doma nabídnou jen ve vyjímečných případech maximálně jednou týdně, tak se tomu můžu akorát smát. Zkrátka o lidi nestojí a stále si myslí, že jim někdo bude otročit v kanceláři jak v 90. letech.
Tak IT je můj obor a zrovna s homeoffice to je trochu složitější...
Firmy to zcela běžně umožňují tam, kde to jde, sám tuto možnost mám celkem libovolně. Na druhé straně ale když se nabírá někdo například na práce víceméně z podpory, která obnáší i fyzické obíhání, tak je požadavek na homeoffice víc než právě cca 1-2 dny v týdnu jaksi značně mimo mísu, firma podobného člověka potřebuje v areálu.
Nebo ve vývojařině - pokud firma má systém řízení vývoje postavený na online práci, tak jim homeoffice často i vyhovuje, ale tahle nefungují všechny firmy, najdete i docela úspěšné, pojaté trochu jinak. A pak se opět moc nedá mluvit o tom, že by odmítnutí homeoffice bylo něco nepatřičného, pokud to je pro někoho top priorita, tak zkrátka do dané firmy nezapadne.
Ono je nutno rozlišovat případy, kdy si někdo z vedení vymýšlí nesmysly, od situace, kdy je problém spíš na straně uchazeče...
Zaměstnanců je málo? Minulý rok jsem sehnala práci 4x, ani v jednom případě mi však nechtěli při nástupu dát smlouvu, vyžadovali několik dní práci na černo s tím, že jinak mě nezaměstnají. Ve zkušební době vyhazují matky kvůli nemocem dětí. Nemocným se připlácí za tahání chorob do práce, místo OČR se čerpá dovolená. Co nás ještě čeká?
A od čeho podle vás zkušební doba je? Popravdě řečeno pokud si matka s dítětem nedokáže zajistit hlídání ani v době zkušební doby, kdy by měla mít větší snahu svou cenu dokázat, tak je celkem evidentní, že by její absence po konci zkušební doby jen rostly a pro zaměstnavatele prostě nemá perspektivu. Je to smutné, ale je to tak :-(
No víš, ty jsi přesně ten, který bude řvát, že ženské jsou k ničemu - a ty jsi se vylíhl z vajíčka? Nebo byla tvoje matka sněhová fréza? V každém případě to byla evidentně ženská, která by potřebovala pár facek - protože tě špatně vychovala.
Chápeš vůbec, že když se narodí dítě, někdo se o něj musí starat a asi nejlepší bude jeho matka...tím pádem se do práce hned tak nepodívá, že jo. Ty si ani nedovedeš představit, co to znamená, vrátit se po mateřské do práce - ne na pozici prodavačky, ale třeba do oboru, který ta baba vystudovala - chlapi stejně staří, jsou dál a víš ty proč? Protože nemuseli a nechtěli utírat dětskou prdel - tak si hoď zpátečku a nemel o něčem, o čem víš prd!
Zaměstnavatel si k vám dovolí pouze to, co mu dovolíte, aby si k vám dovolil!!!!
Při hledání práce doporučuji alespoň trochu prostudovat zákoník práce, abyste měli přehled o tom, jaká máte práva. Prac. smlouvu s vámi musí zaměstnavatel podepsat nejpozději v den nástupu do práce, pokud tak neučiní a navíc na vás zkouší různé nátlakové aktivity (práci na černo na zkoušku apod.) = už to je známka toho, že nejde o seriózního zaměstnavatele, kt. se k vám do budoucna bude chovat slušně = takže není potřeba brečet, že vás do práce nevzal. Naopak je potřeba takového zaměstnavatele nahlásit na inspektorát práce!!! když by mu párkrát přišla kontrola, tak by si příště dal jó pozor, jestli by uchazeče k něčemu takovému nutil...
Bez urážky, ale nemůžete očekávat a požadovat u nekvalifik. dělnických profesí mzdy jako u profesí, kde je vyžadováno VŠ vzdělání!!! a bohužel mnozí nekvalifikovaní lidé (s učebními obory, pro kt. už dneska ani není uplatnění) takovouto představu mají, a když jim zaměstnavatel nenabídne vysokou mzdu, tak prostě pracovat nebudou.
Osobně mám zkušenost s klienty (Romy = nekvalifikovaní lidé, kt. dělají jednoduché bourací a uklízecí práce), kt. výslovně řekli, že pokud jim firmy nenabídnou min. 150,- na hodinu, tak prostě práci nevezmou, protože se jim to nevyplatí X já mám VŠ vzdělání (troje státnice) a mám průměr. hodinovou mzdu 159,- a pracuji:-)
= někteří lidé prostě pracovat nebudou, i kdyby dostali sebe víc!!!!
To je stále stejná kouřová clona. Zaměstnanců je nedostatek, proto dělá vláda s Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu vše proto, aby sem dostali za minimální mzdy pracovníky z Ukrajiny, Moldavska, Mongolska, Vietnamu apod. V čele s premiérem a ministrem Havlíčkem, kteří také potřebují pro své početné provozy co možná nejlevnější pracovní sílu. Jak sem jednou dostanete například Ukrajince, tak se jich už nikdy nezbavíte. Začnou se volně pohybovat a a velká část migrovat do bohatších států EU. V této zemi berou státní zástupci v průměru kolem 115 tisíc, soudci kolem 135- 140 tisíc a příští rok jim platy vzrostou o zhruba 10%. Stejně tak i politikům od komunálních až po ministry a prezidenta. No nedělejte starostu i v malé obci, když váš plat může být kolem 40 tisíc + mzda v původní profesi. Že nic nerozhodnou, alibisticky vše svádí na druhé... to již je jiná realita.