Hlavní navigace

Za výměnu poškozených peněz zaplatíte pár korun nebo taky stovky. Kde je to nejlevnější?

23. 7. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vyměnit poškozené peníze není nic těžkého. Výše poplatku se ale u jednotlivých bank liší. Kolik dostanete zpátky, záleží na stavu poškozených peněz. Kolik zaplatíte vy, záleží na tom, do které banky zamíříte.

Narazit na poškozené peníze není nic těžkého. Kromě vlastního přičinění stačí i chvilka nepozornosti a objeví se i ve vaší peněžence. Stejně jako vy má ale i obchodník právo podezřelé nebo poničené peníze odmítnout. V tom případě s nimi musíte zamířit jedině do banky.

Co dostanete zpět závisí na míře poškození peněz

Výměna poškozených peněz se řídí vyhláškou České národní banky č. 37/1994. Právnické osoby musí přijmout peníze opotřebované oběhem, pokud jsou celé a celistvé. Česká národní banka a banky poskytující pokladní služby pak přijímají i peníze, které jsou poškozeny jinak než oběhem. Čtěte více: Padělek je levnější poznat před tím, než se vám dostane do peněženky

Pokud se do banky chystáte donést bankovku pomalovanou, potištěnou nebo potřísněnou od barvy tak, že je nečitelná, žádnou náhradu nečekejte. V případě, že je bankovka roztrhaná na několik částí nebo z ní kus chybí, už šanci na náhradu máte. Záleží ale, kolik vám z ní zbylo. Velikost plochy bankovky se zjišťuje podle mřížek, které rozdělují plochu bankovky na sto stejně velkých políček. Započítávají se i ta políčka, která jsou zakryta bankovkou do více než poloviny.

Bankovky celé a ty, které nejsou složeny z více než dvou částí, u kterých není pochyb o tom, že k sobě patří, a poškozené mince se vyměňují v plné nominální hodnotě. Tu obdržíte, i když z předložené bankovky zbývá více než tři čtvrtiny původní plochy. Polovinu z hodnoty bankovky dostanete, je-li předloženým zbytkem polovina až tři čtvrtiny původní plochy bankovky. Čtvrtinu hodnoty obdržíte, zbývá-li z bankovky nejméně čtvrtina a méně než polovina její původní plochy. Náhrada se neposkytuje za zbytek bankovky, která je menší než čtvrtina původní plochy platidla. Čtěte více: Jak řídit osobní finance s ohledem na zhodnocení, riziko i čas?


peníze, internetové bankovnictví, obchod, finance

Foto: Ivana Dvorská


Na jaké poplatky můžete narazit při výměně poškozených peněz

Zmíněná vyhláška dává ČNB a bankám za vyměření náhrady právo požadovat odměnu za poskytnutí peněžní služby. Tak se pak odečte od poskytnuté náhrady za poškozené platidlo. Za standardních podmínek, tzn. že bankovka nevyžaduje k ověření pravosti či nominální hodnoty podrobnou analýzu, ČNB poplatek za výměnu poškozených bankovek neúčtuje, sdělil serveru Měšec Marek Petruš z ČNB s tím, že poškozené bankovky vyměníte na všech pobočkách centrální banky.

Ostatní banky si ale u platidel poškozených ve větší míře často odměnu účtují. Jak jsme zjistili, poplatky se svou výší dost odlišují, proto je dobré vědět, kam jít. To platí dvojnásob, měníte-li bankovku větší nominální hodnoty, protože poplatek za výměnu je stanoven procentem. Může se tak vyšplhat do několikasetko­runových částek. Jiné banky mění české bankovky v závislosti na míře poškození. Klienti se na naše pobočky mohou obracet s žádostí o výměnu bankovek v korunách. U výměny záleží na míře poškození bankovky – pokud je bankovka celá, respektive nechybí jí více než jedna čtvrtina a je pouze znečištěná nebo popsaná, vyměníme ji klientovi bez poplatku. V případech velkého poškození, kdy například více než jedna čtvrtina bankovky chybí nebo u cizích měn, odkazujeme klienty na Českou národní banku, informovala server Lucie HálováVolksbank.

Poplatky za výměnu poškozených českých korun
Banka Druh operace Poplatek
Banco Popolare Příjem poškozených bankovek a mincí bez poplatku
Citibank Necelé bankovky za které je poskytována náhrada podle vyhlášky ČNB 10 % vyměřené náhrady, min. 5 Kč
Česká spořitelna Vyměření náhrady za necelou bankovku, je-li její předložený zbytek menší než tři čtvrtiny původní plochy bankovky (1 ks) 10 Kč
ČSOB Nákup necelé Kč bankovky, popř. celé Kč bankovky složené z více než dvou částí (1 ks) 50 Kč
GE Money Bank Nákup necelé Kč bankovky, popř. celé Kč bankovky složené z více než dvou částí 10 % vyměřené náhrady, min. 30 Kč
J&T Nákup poškozených bankovek 20%
Komerční banka Nákup poškozených bankovek 20 %, min. 50 Kč
LBBW Bank Výměna poškozených bankovek – valut 10%
Oberbank Vyměření náhrady za poškozené mince a bankovky 10%
Poštovní spořitelna Příplatek za vklad ve formě poškozených bankovek 10%
Raiffeisenbank Vyměření náhrady za poškozená platidla 10%
UniCredit Bank Nákup poškozených bankovek cizí měny 20%
Volksbank Výměna znečištěné nebo popsané, ale celé bankovky bez poplatku
Waldviertler Sparkasse von 1842 Příjem poškozených bankovek a mincí bez poplatku

Zdroj: Banky


Cizí měnu nelze vyměnit všude

Místo, kde vymění cizí poškozenou měnu, už se vám bude hledat hůře, protože pravidla pro výměnu bankovek cizí měny jsou přísnější. Platidlo musí být poškozené tak, aby jej ale ještě bylo možné použít v oběhu země, která jej emitovala. Například Banco Popolare, GE Money Bank nebo Česká spořitelna cizí poškozenou měnu vůbec nepřijímá. Odmítavě se k výměně podle informací zaměstnanců liberecké pobočky staví i Citibank. Stejně tak podle zaměstnanců infolinky nepochodíte s necelou bankovkou ani u ČSOB. Čtěte více: S čím ještě v obchodě zaplatíte a kam se obrátit, když obchodník platidlo nepřijme?

dan_z_prijmu

Anketa

Máte zkušenosti s náhradou za poškozené bankovky?

Ačkoli se někteří zaměstnanci bank po tomto dotazu odvolávali na služby centrální banky, ani ta neposkytla pro majitele poškozené cizí měny velkou naději. ČNB přijímá poškozené bankovky denominované výhradně v české koruně. V případě poškozených bankovek cizích měn je nutné obrátit se na příslušnou centrální banku v zahraničí, informuje Marek Petruš z ČNB. Do zahraničí ale jezdit nemusíte, některé banky totiž poškozenou cizí měnu přece jen přijímají. Raiffeisenbank cizí poškozenou bankovku přijme pouze v případě, že je celá, sdělil Tomáš KofroňRaiffeisenbank. Můžete proto na pobočku zamířit s roztrženou bankovkou, pokud ale nějaká část chybí, neuspějete ani zde. Z cizích měn přijímáme a provádíme výměnu poškozených bankovek jen v měně euro, a to jen našim klientům a bez poplatku, informoval server František MusilWaldviertler Sparkasse von 1842. Čtěte více: Naučte se správně a dobře reklamovat

Pokud je bankovka celistvá, přijme ji například Poštovní spořitelna. Peníze se však připisují rovnou na účet klienta a sníží se o 10% poplatek, sdělila serveru Denisa SalátkováPoštovní spořitelny. Poškozené bankovky cizí měny je možné na našich pobočkách vyměnit. Transakce je zpoplatněna 10 % při vkladu na účet a 20 % při směnárenské operaci. Týká se to všech cizích měn, které máme na našem kurzovním lístku. Poškozené mince eur však nepřijímáme, sdělila finančnímu serveru Měšec.cz Monika KlucováKomerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).