Hlavní navigace

Z poradny Měšce: může být poplatek za platbu kartou? Jaký dětský účet si vybrat?

10. 8. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? Jak předčasně splatit překlenovací úvěr, když se spořitelna brání? Chci přijímat platební karty, ale nechci mít u sebe „cihlu“, mohu karty přijímat přes mobil? Jaký dětský účet si vybrat? Výběr otázek a odpovědí z redakční schránky.

Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou?

V článku Může si obchodník účtovat poplatek za platbu kartou? píšete, že od 13. ledna 2018 bude definitivně zakázáno účtovat si poplatek za platbu kartou. V kterém konkrétním § zákona 370/2017 je výše uvedený zákaz uveden?

Zákaz poplatků za platbu kartou je uveden ve směrnici EU 2015/2366, Článek 62, bod 4:

Členské státy v každém případě zajistí, aby příjemce nepožadoval poplatky za používání platebních prostředků, u nichž jsou mezibankovní poplatky upraveny v kapitole II nařízení (EU) 2015/751, a za platební služby, na které se vztahuje nařízení (EU) č. 260/2012.

Transpozicí této směrnice je zákaz přijat v novém zákoně o platebním styku 370/2017 Sb., kde jde o § 254, odst. 2a:

Příjemci nenáleží úplata za použití platebního prostředku, u něhož je mezibankovní poplatek podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího mezibankovní poplatky za karetní platební transakce upraven v kapitole II tohoto nařízení, a za platební služby, na které se vztahuje přímo použitelný předpis Evropské unie upravující požadavky pro úhrady a inkasa v eurech.

Jaký dětský účet si vybrat?

Chtěl bych dětem (12, 14) založit konto, ať se naučí hospodařit s penězi. Máte pro mě doporučení?

Můj účet Junior od Komerční banky

  • Výhody: vedení bez poplatku, vklady i výběry cash, plyšová beruška :), všechny výběry z ATM KB
  • Nevýhody: IB je jen pro náhled

Poštovní účet Poštovní spořitelny

  • Výhody: tuzemské platby zadané elektronicky jsou bez poplatku, výběry z bankomatů ČSOB bez poplatků, dostupnost na každé poště a 1 výběr hotovosti na poště měsíčně bez poplatku, platební karta v ceně.
  • Nevýhody: v podstatě moc nejsou, podmínky jsou dobré

Účet pro děti od České spořitelny

  • Výhody: v ceně tuzemské platby zadané elektronicky, platební karta, všechny výběry z bankomatů ČS, IB
  • Nevýhody: v podstatě moc nejsou, podmínky jsou dobré.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru

Před dvěma lety jsem si sjednal překlenovací úvěr od stavební spořitelny a její agent mě ujišťoval, že jej kdykoli mohu předčasně splatit. A když jsem to chtěl udělat, stavební spořitelna to odmítla. Má na to právo?

Spořitelna skutečně postupuje podle práva a podle svých obchodních podmínek a (nyní) platného sazebníku.

Předčasné splacení překlenovacího úvěru (meziúvěru) už stavební spořitelny bez poplatku nemají, naopak si běžně účtují poplatek do 5 % z částky předčasné splátky, a to ještě za podmínky, že vaše smlouva předčasné splacení umožňuje. U hypoték je situace ještě více odlišná.

Jedinou šancí na úspěch byste měl v případě, kdybyste v ruce držel písemný dokument nebo hlasový záznam, ve kterém vám pracovník spořitelny (nebo jím pověřený zástupce) slibuje, že předčasné splacení bude pro vaši smlouvu i v budoucnu bez poplatku. Pokud ničím takovým nedisponujete, a na to banky sázejí, máte smůlu.

Chci přijímat platební karty, ale nechci mít u sebe „cihlu“

Proč nejdou strhávat peníze bez fyzické přítomnosti karty, jen pomocí CVV kódu a dalších údajů, jako je číslo karty a její platnost? Tedy bez nějakého mPOS terminálu či ještě těžší „cihly“, kterou bych někam musel nosit. Mně by stačilo to mít někde na tabletu, mobilu. Je něco takového možné? 

Je to složité. Nikoho nebaví s sebou nosit další hardware pro akceptaci karet. Ale důvodem jsou vysoké nároky na bezpečnost transakce a její šifrování. Samotný mobil toto neumí, takže k němu potřebujete přídavný hardware, který bude certifikován karetními společnostmi – a to něco stojí.

skoleni_4_3

Přijímat karty jen na mobilu a jeho displeji přesto jde, umí to některé americké aplikace. Jenže tam mají trošku širší bezpečnostní nůžky, takže takovou aplikaci v EU nenajdete, nikdo by ji nepovolil. Další věcí je, že když zadáte platbu bez fyzické přítomnosti karty, téměř všechna rizika s tím spojená přecházejí na vás jako obchodníka… Málokdo dnes riskne, že držitel karty bude takovou transakci rozporovat a úspěšně reklamovat.

Moderní „cihly“, tedy platební terminály, umí platit jak kontaktně přes čip a proužek, tak bezkontaktně, a tedy jen na základě čísla karty, které lze naťukat na klávesnici terminálu. Jenže u této poslední transakce je přímo uvedeno, že rizika plně přebírá obchodník. Drobné takto klidně přijmete, ale platit takto pár tisíc by si už asi každý obchodník rozmyslel – je zde vysoké riziko, že by je při úspěšné reklamaci musel vrátit.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).