Hlavní navigace

Co byste měli znát, než vyrazíte autem do zahraničí?

10. 8. 2018
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Jet do zahraničí vlastním autem je mnohdy pohodlnější. Každá země má ale jiná pravidla, ať už na povinnou výbavu, možnost telefonování za volantem nebo kouření v autě. Při nerespektování pak pokuty neminou ani cizince.

Pokud se chystáte během léta do zahraničí, je potřeba si nastudovat informace o dopravních předpisech těch zemí, skrze které hodláte projíždět. Často se totiž liší povinná výbava, povinnosti řidiče, platí jiné zákazy a hrozí vyšší pokuty. Shrnuli jsme proto pro vás ty nejdůležitější informace.

Poplatky za dálnice

Určitou část nákladů na dovolenou vlastním vozem bohužel tvoří i poplatky za dálniční známky jednotlivých evropských zemí, případně poplatky za mýtné. To se týká drtivé většiny evropských zemích. Poplatky zaplatíte ve 23 z nich. Liší se pouze v tom, jestli musíte zaplatit pouze za projetí určitého úseku, tedy mýtné, nebo jestli si musíte koupit časově ohraničenou dálniční známku. Ta se pak dále dělí na to, jestli je k dispozici fyzicky, tedy vy si ji nalepíte na sklo, nebo jestli si ji zakoupíte elektronicky.

Mýtné aplikuje 9 zemí EU:

 • Francie,
 • Chorvatsko,
 • Irsko,
 • Itálie,
 • Polsko,
 • Portugalsko,
 • Řecko,
 • Španělsko.
 • Velká Británie.

Platit můžete kartou, v hotovosti i pomocí elektronického systému platby předem a odečítání ujetých kilometrů. Například v Chorvatsku se pořízení elektronické krabičky se zálohou vyplatí a ušetřit můžete až 20 % oproti platbě v hotovosti. Chorvatsko chce ale tento systém pro cizince postupně zrušit.

Dále platí mýtné ještě v dalších 6 zemích Evropy, které ale nespadají do EU:

 • Bělorusko,
 • Bosna a Hercegovina,
 • Makedonie,
 • Norsko,
 • Srbsko,
 • Turecko.

V těchto státech může být mýtné účtováno při vjezdu do země, stejně jako jen za některé konkrétní ujeté úseky.

Dalších 8 evropských zemí zvolilo platbu formou dálničních známek. Tu si zakoupíte buď elektronicky, nebo na benzinové pumpě, v centrále automotoklubů atd. Viněty musíte mít pro cestování po dálnicích a i některých silnicích v těchto zemích:

 • Bulharsko,
 • Česká republika,
 • Maďarsko,
 • Rakousko,
 • Rumunsko,
 • Slovensko,
 • Slovinsko,
 • Švýcarsko.

Například v Maďarsku ale musíte počítat s tím, že pokud uděláte chybu při objednávce a následně ji chcete opravit, musíte počítat s doplatkem ve výši 5 eur. To je běžná praxe i v dalších zemích, kde jsou elektronické dálniční známky.

Většina zemí má dálniční známky na 10 dnů. Výjimkou je Slovinsko, kde ji zakoupíte na 7 dní. A pak Švýcarsko, kde si musíte koupit výhradně roční.

Mimo to je v některých státech Evropy vyžadováno speciální mýtné pro průjezdy po mostech, za použití tunelů a některých horských úseků a podobně. To platí pro:

 • Dánsko,
 • Itálii,
 • Rakousko,
 • Švédsko,
 • Švýcarsko.

V některých zemích se cena dálničních známek oproti roku 2017 zvýšila (například v Rakousku o 10 centů), jinde zůstává beze změny. Uvádíme ceny dálničních známek či ceny za mýtné v nejvyužívanějších zemích EU:

Země Dálniční známka či mýtné Poplatek
Chorvatsko Mýtné na trase Záhřeb–Rijeka–Zadar Do Rijeky 270 Kč, do Zadaru 466 Kč.
Itálie V průměru 8–10 eur na 100 km cca 208–260 Kč na 100 km
Rakousko 10denní dálniční známka 260 Kč (10 eur)
Slovensko 10denní dálniční známka 260 Kč (10 eur)
Slovinsko 7denní dálniční známka 450 Kč

V Chorvatsku se cena mýtného liší podle toho, jaká část sezóny zrovna je. Začátek turistické sezóny bývají ceny vyšší, ke konci se snižují i o 7 kun. Cena je tak pouze orientační a můžete se setkat s mírně dražší či mírně levnější variantou.

I v Rakousku se pak můžete setkat s drahými průjezdy placenými úseky. Mezi jeden z nejdražších úseků patří jízda po horské silnici na Grossglockner, za kterou zaplatíte 30,50 eur (793 Kč).

Ve Slovinsku si tradičně zakoupíte jen 7denní dálniční známku. Ovšem pozor, pokud má vaše auto nad přední nápravou více než 130 cm, zaplatíte za známku 2B dvojnásobek, tedy 900 Kč. Tutéž částku zaplatíte i v případě, že jedete na 10 a více dnů k moři, jelikož si budete muset zakoupit měsíční známku.

Jízda bez známky? Připravte se na pokutu

Každoročně se najdou někteří odvážlivci, kteří se rozhodnou risknout jízdu po placených úsecích bez dálniční známky. Pak jim ale hrozí pokuty.

Země Výše pokuty za jízdu bez dálniční známky
Česká republika 5000 Kč v blokovém řízení, ve správním řízení až 100 000 Kč
Maďarsko 1300 Kč (50 eur)
Rakousko až 80 000 Kč ve správním řízení, 3120 Kč (120 eur) v případě přelepování známky
Slovensko 3900 Kč (150 eur)
Slovinsko 21 600 Kč (800 eur), při zaplacení na místě pak polovina
Švýcarsko 5000 Kč (190 eur)

Nejvyšší pokutu za jízdu bez dálniční známky dostanete paradoxně v České republice. V blokovém řízení až 5000 Kč, ve správním řízení pak až 100 000 Kč.

Na Slovensku se zase můžete pokutám vyhnout. Pokud jedete po dálnici a uvědomíte si, že jste si elektronickou dálniční známku nekoupili, ale kamery už vás zaregistrovaly, můžete ještě situaci napravit. Pokud si do konce daného dne koupíte elektronickou dálniční známku a odešlete platbu, nebudete pokutováni. Platí totiž, že musíte platbu za známku odeslat v daný den, ale není stanoven přesný čas. To však neplatí, pokud vás zaregistruje vozidlo NDS, pak pokutu platíte.

Kde se vyplatí tankovat?

Ceny pohonných hmot patří v České republice k těm nejnižším, pokud budete cestovat směrem k Jadranu, středozemnímu moři nebo do Itálie či do Tater.

V Rakousku se vám na čerpacích stanicích mimo dálnice může podařit natankovat i o 1 Kč za litr levněji. Naopak ve Slovinsku si v průměru o 1 Kč na litr připlatíte.

V Chorvatsku jsou tradičně pohonné hmoty pro Čechy dražší. Zaplatíte tu přibližně o 3 Kč více za litr benzinu a o 3,50 Kč více za litr nafty.

Mezi nejdražší země s pohonnými hmotami patří Itálie, kde si za naftu připlatíte i 9 Kč za litr a za benzin pak 7 Kč na litr. Italské úřady navíc pokutují ty, kteří dovezou do země více než 10 litrů pohonných hmot, a navíc v nehomologovaném kanystru. Dobré je mít účtenku o tom, kde jste pohonné hmoty načerpali. Jinak vám hrozí pokuta až 7000 eur (200 000 Kč).

Pro celou Evropu platí, že u dálničních a frekventovaných čerpacích stanic je nutné počítat s cenami převyšujícími průměr asi 45 Kč/l.

Tady si za volantem před dítětem nezapálíte

Některé země jsou striktně proti kouření za volantem, a jejich počet navíc roste. Podmínky, za kterých si smíte, či nesmíte zapálit, se ale v jednotlivých státech liší. V současné době platí, že pokud vezete dítě v autě, nesmíte si zapálit v 8 zemích Evropy.

Země Podmínky Pokuta za porušení
Francie Pokud vezete děti do 18 let 1768 Kč (68 eur)
Itálie Pokud vezete děti nebo těhotnou ženu 13 000 Kč – 130 000 Kč (500–5000 eur) u dětí do 12 let a těhotných žen, 6500 Kč – 65 000 Kč (250–2500 eur) u dětí od 12 do 17 let
Irsko Pokud vezete děti do 18 let 2600 Kč (100 eur), při opakovaném přistižení 26 000 Kč (1000 eur)
Kypr Pokud vezete děti do 16 let 2210 Kč (85 eur)
Rakousko Pokud vezete děti a mladistvé do 18 let 2600 Kč (100 eur), při opakovaném přistižení 26 000 Kč (1000 eur)
Řecko Pokud vezete děti do 12 let 39 000 Kč (1500 eur), pokud kouří účastník veřejné dopravy, pak až 78 000 Kč (3000 eur), hrozí i zákaz řízení na 1 měsíc
Skotsko Pokud vezete děti do 18 let 2900 Kč (100 liber)
Wales a Anglie Pokud vezete děti do 18 let 1450 Kč (50 liber)

V Anglii a Walesu máte v případě kouření za volantem jednu výjimku. Pokud jsou v autě nezletilí, ale cestujete v kabrioletu s otevřenou horní částí střechy, můžete si cigaretu zapálit. Ve Skotsku se zase nařízení netýká elektronických cigaret, ty kouřit můžete, i když v autě cestují nezletilí.

Se zákazem kouření v přítomnosti dětí se setkáte i mimo Evropu. Zejména v jednotlivých amerických státech, v kanadských provinciích, v Austrálii a Jižní Africe a také v některých zemích a městech jižní Ameriky.

Na zimních pneumatikách v žádném případě

Podle statistik ÚAMK nepřezouvá zimní pneumatiky na letní přibližně 20–25 % řidičů. Kromě toho, že samotní odborníci nedoporučují jezdit v létě na zimních pneumatikách, a to hned z několika důvodů, v žádném případě se nedoporučuje jezdit takto do zahraničí.

Například v Itálii nesmíte mít obuté zimní pneumatiky od dubna do listopadu. Jinak riskujete pokutu až 50 000 Kč.

Využívat zimní pneumatiky v létě je riskantní. Auto se výrazněji naklání, má tendence se dostat na hranici přilnavosti a při teplotách nad 7 °C je směr běhounu výrazně měkčí a vláčnější. To způsobuje, že se snadněji trhá a částečky odletují do okolí.

Přilnavost a brzdný efekt zimních plášťů je v létě až o 20 % slabší. Navíc se prodlužuje brzdná dráha, a to až o třetinu. V neposlední řadě pak jízda na zimních pneumatikách v létě přijde dráž. Spotřeba paliva je v průměru o 0,2 litru na 100 km vyšší.

Do těchto měst se starým autem už nevjedete

Čím dál více evropských měst zakazuje vjezd vozům, jejichž emise jsou nižší než Euro 5. Zatím se jedná jen o vjezd do center měst, ale do roku 2020 se počítá i s dalším omezením. Postupně se počítá se zákazem dieselů a osobních i užitkových automobilů se spalovacími agregáty.

FIN21

Země Dotčená místa Čeho se omezení týká Kterých vozidel se omezení týká V jakém období
Belgie Antverpy, Brusel Nízkoemisní zóna Všech Každý den nepřetržitě
Dánsko Kodaň Frederiksberg, Aalborg, Aarhus, Odense Ekologické zóny Všech kromě dieselů s objemem nad 3,5 tuny pro přepravu cestujících
Francie Paříž, Lyon, Lille, Grenoble, Strassburg Nízkoemisní zóna v Paříži, v ostatních městech pak v případě vyhlášení zhoršených emisních podmínek Všech V Paříži od pondělí do pátku od 8:00 do 20:00.
Itálie Řím, Bologna, Miláno, Palermo a dalších 100 měst Městské poplatky, nízkoemisní a zakázané zóny Platí pro všechna nerezidentská vozidla. Hoteliér může hostům vydat povolení k vjezdu.
Malta Valletta Mýto Platí pouze pro domácí vozy. Auta se zahraniční poznávací značkou jsou od mýtného osvobozena. Pro pronajaté auto s maltskou značkou ale povinnost platí.
Německo 70 měst Nízkoemisní zóna Všech. Vjezd je možný podle jednotlivých zón měst dle emisní plakety.
Nizozemsko Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Breda, Delft, Haag, Eindhoven, Leiden, Maastricht, Rijswijk, Hertogenbosch, Tilburg Ekologické a zelené zóny Podle jednotlivých měst se týká kamionů, vozů N1, osobních automobilů s dieselovým motorem, mopedů.
Norsko Bodø, Forde, Grenland, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Namsos, Nord-Jæren, Oslo, Trondheim Mýto, nízkoemisní zóna Všech. Každý den, poplatek se mění v závislosti na denní době.
Rakousko Vídeň, vybrané východní části Dolního Rakouska Omezení pro nákladní a motorová vozidla N1, omezení pro nákladní automobily. Vjezd pouze s plaketou
Portugalsko Lisabon Nízkoemisní zóna Všechna vozidla Všední dny od 7:00 do 21:00
Řecko Atény Nízkoemisní zóna Pouze vozy s řeckou registrací. Vozy z půjčovny mají výjimku prvních 40 dní používání. Uvnitř okruhu Daktylios mohou v sudé a liché dny jen vozidla se sudým či lichým koncovým číslem. Nevztahuje se na letní měsíce. Od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00. Bezplatný vjezd je od 14 hod., o víkendech a svátcích.
Španělsko Madrid, Barcelona Omezení vjezdu do centra, nízkoemisní zóna Platné pro všechny osobní automobily V případě vyhlášení zhoršených emisních podmínek
Švédsko Göteborg, Stockholm, Helsingborg, Lund, Malmö, Mölndal, Umeå, Uppsala Ekologické zóny Všechna vozidla. Výjimku mají autobusy, nákladní automobily nad 3,5 tuny s dieselem, služby a přeprava osob.
Velká Británie Londýn Mýto, nízkoemisní zóna Všechna motorová vozidla s výjimkou jednostopých motocyklů a mopedů. Mýto od pondělí do pátku 7:00–18:00. Bezplatné jsou víkendy, svátky a období od 25. 12. do 1. 1. Nízkoemisní zóna platí nepřetržitě.

Telefonujete za volantem? Tady hrozí pokuty

Ani telefonování za volantem není v mnoha zemích dovoleno. Podívejte se, kde a jak vysoké pokuty za to hrozí.

Země Pokuta
Česká republika Bloková pokuta do 1000 Kč, v přestupkovém řízení 1500–2000 Kč a dva trestné body
Estonsko 10 400 Kč (400 eur)
Itálie až 16 796 Kč (646 eur) a zákaz řízení na 2 měsíce
Německo až 5200 Kč (200 eur) a dva trestné body a měsíční zákaz řízení
Nizozemsko až 5980 Kč (230 eur)
Polsko 1300 Kč (50 eur)
Rakousko 1300 Kč (50 eur)
Slovensko 3120 Kč (120 eur)
Španělsko 5200 Kč (200 eur)
Švédsko 4160 Kč (160 eur)
Velká Británie 5980 Kč (230 eur), pokud způsobíte nehodu, až 28 600 Kč (1100 eur)

Ve většině zemí platí, že nesmíte za volantem telefonovat, pokud nepoužíváte hands-free sadu. Například ve Francii je ale zakázáno telefonování i v případě, že stojíte v odstaveném vozidle na krajnici. Podobně nesmíte toto zařízení použít ani na čerpací stanici.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).