Hlavní navigace

Názor k článku Vyšší důchody pro všechny. Babišova vláda prosazuje změny za desítky miliard korun od Kozlík z Roháčku - Vážený pane ViR, v přehledech o plnění státní pokladny...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 3. 2018 21:14

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 91.199.164.---

  Vážený pane ViR,
  v přehledech o plnění státní pokladny od července 2016 do června 2017, tedy za 12 měsíců, je na důchodové pojištění vybrána částka 391,71 mld Kč, bohužel není rozdělena podle skupin plátců.
  ALE.
  Za stejné období je příjem z daně fyzických osob placený plátci (tj. zaměstnavateli za zaměstnance) 97,1 mld Kč a příjem z daně fyzických osob placených poplatníky (tedy na základě daňových přiznání) jen 1,81 mld Kč, tedy jen necelá dvě procenta částky placené zaměstnanci s daňovým prohlášením. A to jsou zde zahrnuty i daň z příjmů z výkonů lukrativních svobodných povolání jako lékařů, advokátů, notářů, profesionálních sportovců atd.
  Takže vzhledem k úměrnosti mezi daňovým základem a důchodovým pojištěním mi to dává jasnou představu o tom, jak OSVČ platí důchodové pojištění. Jak už píšete sám, chovají se ekonomicky, daňově optimalizují a posílají to minimum, 2099 Kč (to by dělalo 14,8 mld Kč ročně) nebo ti chytřejší 3562, na úrovni redukční hranice (to by bylo stále pouhých 25,2 mld). Důchod sice bude absolutně nízký, ale relativně mnohem vyšší, jestliže se porovná s částkou skutečně zaplaceného pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).