Hlavní navigace

Názor k článku Vyšší důchody pro všechny. Babišova vláda prosazuje změny za desítky miliard korun od Kozlík z Roháčku - Podmínky starobního důchodu v Německu jsou jiné, především...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 3. 2018 8:45

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 93.89.107.---

  Podmínky starobního důchodu v Německu jsou jiné, především tam je vyžadován vyšší věk pro odchod do důchodu, aktuálně 65 let a 5 měsíců pro muže i ženy, a každý rok se zvyšuje a bude zvyšovat, od roku 2031 bude 67 let.
  To je oproti současnému stavu u nás (aktuálně 63 roky a 3 měsíce pro muže a 60 let a 8 měsíců pro ženu s dvěma dětmi) hodně velký rozdíl.
  Nevím odkud berete informaci o výši důchodu k předchozí mzdě. Na wikipedii https://de.wikipedia.org/wiki/Regelaltersrente
  je tabulka s důchody, pro přepočtenou hrubou mzdu 3000 euro je důchod 976 euro při době pojištění 35 let či 1115 Euro při pojištění 40 let, tedy pod 38%.
  Český starobní důchod je velmi rovnostářský, pro nízké mzdy je výše důchodu výrazně vyšší, i přes 70%. To také využívá milión českých OSVČ, kteří si platí důchodové pojištění dobrovolně, bez ohledu na skutečné příjmy, a to právě ve výši odpovídající redukční hranici. Tím budou čerpat z důchodového pojištění poměrně vyšší částku než zaměstnanci s průměrnou a vyšší mzdou, a na jejich úkor.
  Pan Babiš počítá s možností předčasných voleb a tento návrh je součástí přípravy na ně. Je to jeho cesta k ještě větší moci a výhodnějším podmínkám pro obchod firem s jeho kapitálem se státem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).