Hlavní navigace

Vyplatí se kupovat zájezdy v Německu?

17. 2. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V minulých letech se vžilo přesvědčení, že zájezdy z Německa jsou výrazně levnější. Co s tímto stavem udělala konkurence a intervence ČNB?

Koupě zájezdu obvykle představuje citelný zásah do rodinného rozpočtu a jeden z největších jednorázových výdajů za rok. Proto nepřekvapí, že se tak hojně debatuje o cenách dovolených při snaze ušetřit co možná nejvíc.

Jedním ze způsobů, jak docílit toho, aby zůstaly nějaké ty peníze v kapse třeba na výdaje spojené s pobytem, je zvolit zahraniční konkurenci českých cestovních kanceláří. Nebo se to alespoň traduje. Rozhodli jsme se proto přiblížit vám problematiku zájezdů operovaných z ciziny a zejména zodpovědět otázku, zda se cesty z Německa vyplatí i po intervenci České národní banky, která české občany při výjezdu do ciziny rázem ochudila o 8 %.

Egypt, 2 osoby na týden, březen

Jako referenční jsme vybrali zájezd do egyptského letoviska Marsa Alam, které se v posledních letech těší vzrůstající oblibě. Chceme letět ve dvou na týden, a to v polovině března. Přitom bychom si rádi užili trochu toho luxusu, a proto cílíme na pětihvězdičkový hotel v režimu All Inclusive.

Aby bylo srovnání co nejpřesnější, zvolili jsme konkrétní hotel – Crowne Plaza Sahara Sands, aniž bychom předem znali cenové nabídky jednotlivých cestovních kanceláří.

V případě odletu z Prahy 13.3. se dostáváme na cenu 14 790 Kč. Z německého Mnichova bychom letěli o den dříve za rovných 706 EUR. To by v případě nákupního kurzu 27,5 Kč za euro činilo 17 490 Kč. K tomu je však třeba připočíst další vznikající náklady, zejména na dopravu. Mnichov je od Prahy vzdálen 382 kilometrů. Obě cesty by při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km a aktuálních cenách pohonných hmot (cca 36 Kč za litr) vyšly autem na 1980 Kč. Parkování přijde na dalších 39 EUR, tedy 1076 Kč. Celkově tak zájezd z Německa pro dvě osoby stojí 38 036 Kč, zatímco z Prahy při vyšším komfortu cestujeme za 29 580 Kč. Rozdíl činí 8456 Kč.

  Cena zájezdu pro 2 osoby Vedlejší náklady Celkem Rozdíl
Praha 29 580 Kč 0 29 580 Kč –8456
Mnichov 34 980 Kč 3 056 Kč 38 036 Kč  

Kde objednávat

Zájezdy německých cestovních kanceláří nabízí řada českých agentur (Student Agency, Airstop.cz, Nacesty.cz). Obvykle tyto zájezdy nejsou o mnoho dražší, než když si je pořídíte přímo u německé cestovky či agentury (např. Holidaycheck). Ale i to je možné a pravděpodobně pak budete vybírat z většího počtu zájezdů.

Thajsko, 2 osoby na 14 dní, březen

Do turistického ráje jménem Thajsko míří v zimě stále víc turistů. Zajímalo nás proto, nakolik vyjde zájezd pro 2 osoby v pro tuto zemi nejvyšší sezóně na přelomu února a března. Protože je v Thajsku tradičně levné ubytování a největší částku zájezdu spořádá letenka, rozhodli jsme se rovnou pro pobyt na 14 dní. Zatímco německé cestovní kanceláře takové pobyty běžně nabízejí, v Česku jsou v nabídce nejčastěji desetidenní, třináctidenní, ale i sedmnáctidenní cesty. Pro co nejlepší porovnání jsme proto zvolili prostřední, tedy třináctidenní možnost s tím, že bychom jeden den k dobru v případě německé cestovky zohlednili.

Také v Thajsku jsou relativně dostupné pětihvězdičkové hotely, při bližší rešerši se ale jako nejvýhodnější a nejoblíbenější jeví hotely čtyřhvězdičkové. Jeden takový jsme – opět náhodně – vybrali. Jeho jméno je Samui Palm Beach. V Thajsku jsou tradičně součástí ubytování pouze snídaně, přičemž jídlo je zde cenově velmi dostupné.

V termínu od 20.3. do 1.4. 2014 jsme pro daný hotel našli odlet z Prahy za 43 790 Kč (pro dvojici 87 580 Kč). Z německého Mnichova se odlétá o dva dny dříve, ale vrací se ve stejný den. Přestože se tak cestovní kanceláře liší v popisu nabídky pouze o jeden den, ve výsledku je německý zájezd ještě delší. Cena je potom vyčíslena na 1515 EUR, tedy 41 662 Kč (83 325 Kč). Dvoutýdenní parkování je v Mnichově zpoplatněno částkou 53 EUR (1462 Kč) a pohonné hmoty vyjdou opět přibližně na 1980 Kč. Celkem se tak dostáváme na částku 86 767 Kč, tedy o fous níže, než kdybychom cestovali z Prahy. Těch několik ušetřených stokorun se však za čas strávený v autě a nižší komfort cestování zřejmě nevyplatí. Na druhou stranu, od německé cestovní kanceláře dostanete celý jeden den dovolené navíc. Ten je při celkové ceně zájezdu možné vyčíslit na více než 6000 Kč.

  Cena zájezdu pro 2 osoby Vedlejší náklady Celkem Rozdíl
Praha 87 580 Kč 0 87 580 Kč 813 Kč
Mnichov 83 325 Kč 3 442 Kč 86 767 Kč  

Německá letiště

V našem článku jsme letiště Mnichov a Berlín-Tegel nezvolili náhodou. Cestovní kanceláře je totiž využívají společně s Frankfurtem ze všech nejvíc. Jde přitom o letiště, která jsou z České republiky ještě relativně dostupná (380 a 350 km). Dostupnější už jsou akorát letiště v Drážďanech a Lipsku (150 a 256 km). Jde však o letiště malá, odkud cestovky z kapacitních důvodů vybavují lety v menší míře. Navíc jsou tato letiště vzhledem ke svým spádovým oblastem oblíbená a zájezdy se rychle vyprodají. Obvykle také z těchto letišť nedosáhnete na ty nejlepší ceny zájezdů. Pochopitelně také záleží na tom, odkud z České republiky na cílové letiště míříte. Z česko-bavorského či česko-saského pohraničí se odlet z Mnichova, respektive Drážďan, pochopitelně vyplatí více než Pražákům.

Turecko, 4 osoby na 14 dní, červenec

Pochopitelně není možné vynechat standardní rodinnou dovolenou, která by se mohla odehrát například v Turecku. Na cestu vypravujeme dva rodiče se dvěma dětmi (12 a 5 let). Tito si chtějí odpočinout a užít si sebe navzájem, proto volí osvědčený resort s množstvím služeb, All Inclusive režimem i animačním programem. Takovým je například čtyřhvězdičkový Eftalia Resort Hotel, do kterého podle recenzí na českých i německých serverech míří houfně právě rodiny s dětmi.

Zadali jsme tedy naše požadavky (včetně data na začátku července) do agenturních vyhledávačů a zjistili jsme, že za 14 dní v termínu od 3.7. do 17.7.2014 si dnes česká cestovní kancelář účtuje 75 224 Kč, přičemž bychom si mohli vybrat mezi rodinným pokojem a dvěma dvoulůžkovými pokoji.

skoleni_21_6

S německou cestovní kanceláří bychom letěli z berlínského letiště Tegel od 3.7. do 17.7.2014 a sice za 2280 EUR, tedy 62 700 Kč. Vzdálenost do Berlína je jen nepatrně menší než do Mnichova (350 km) a obousměrná cesta by vyšla přibližně na 1850 Kč. Větší problém představuje parkovací poplatek, který je na letišti Tegel poměrně vysoký: za dva týdny činí 148 EUR (4084 Kč). Podtrženo sečteno bychom za cestu z Německa zaplatili 68 634 Kč a sleva oproti české cestovní kanceláři by činila 6590 Kč.

  Cena zájezdu pro 4 osoby Vedlejší náklady Celkem Rozdíl
Praha 75 224 Kč 0 75 224 Kč 6590 Kč
Berlín 62 700 Kč 5 934 Kč 68 634 Kč  

Doprava a parkování

Tyto dvě položky představují z hlediska českých turistů značné navýšení původní ceny zájezdu a je třeba je v propočtech dovolené vždy náležitě zohlednit. Na některá letiště (Mnichov, Frankfurt, Berlín) se lze dostat autobusovou dopravou, která v případě cesty dvou osob nebude výrazně dražší než cesta autem a navíc tím odpadá nutnost drahého parkování.

Řada českých agentur prodávajících německé zájezdy pak nabízí autobusovou dopravu na odletové místo se slevou či dokonce zdarma. Obdobně lze v některých případech využít poskytnutou slevu na parkovné. Není však třeba vždy parkovat přímo na letišti. Mnozí podnikavci provozují v okolí letišť velké (částečně hlídané) parkovací plochy, kde můžete auto ponechat za výrazně nižší cenu. Na letiště a zpět vás pak obvykle dopraví provozovatel takového parkoviště.

V rozhodování je dobré zamyslet se také nad tím, zda mi několik ušetřených tisícikorun či dokonce jen stokorun stojí za snížený komfort cestování. Na druhou stranu je tento hendikep možné obrátit ve výhodu a strávit například večer v odletovém městě. A dokonce se to může ještě vyplatit. Řada hotelů, obvykle v nevelké vzdálenosti od letiště, totiž láká na programy pojmenované Park, sleep and fly. Ty nabízejí možnost zaparkovat na hotelovém parkovišti po dobu trvání zájezdu, noc se snídaní v hotelu a následný odlet, kam vás obvykle v rámci nabídky dopraví hotelová služba, stejně jako zpět. Ceny těchto programů jsou obvykle dostupné za 80 až 150 EUR.

Závěr

Zájezdy z německých letišť už nejsou tak atraktivní jako dříve. Je znát, že se na tomto stavu podepsalo oslabení koruny. Oproti stavu, kdy koruna stála 25 Kč (ale i výrazně méně), jde totiž o 10% změnu její vnitřní hodnoty oproti euru. České cestovní kanceláře potom zdaleka nezdražovaly tolik a ztrátu vzaly částečně na sebe, případně si s hotely vyjednaly výhodnější podmínky.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).