Hlavní navigace

Zdražování nekončí, stojí za ním tržní vývoj i chyby

19. 11. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Od začátku roku 2008 čeká Českou republiku zdražení zároveň v několika odvětvích národního hospodářství. Část zdražení má na svědomí rozvoj Číny a Indie, něco vládní reforma, jež je s ohledem na právě probíhající situací nevhodně načasovaná. A navíc za situaci na trhu s mlékem, máslem a obilím může i špatný odhad Evropské komise.

Nevhodně načasovaná vládní reforma

Osud tomu zřejmě nechtěl jinak a tvrdě zamíchal kartami. Zatímco si politici pohrávali se snižováním sazeb daně z příjmů a sbližováním sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), ve světě došlo k dramatické poptávce po všem, co je na západě běžné. Stovky milionů Číňanů nyní pijí evropské mléko a spotřebovávají ropu, na kterou si dělaly nároky Spojené státy

.

Za vše nemůžeme hanět současnou vládu. Svůj podíl na budoucí krizi mají i předchozí socialistické vlády, jež s vidinou znovuzvolení zakonzervovaly stav, který se odhodlala razantně změnit až vláda Mirka Topolánka.

Globální situace

Hospodářský rozmach Číny a Indie s sebou přináší také mnohá úskalí, nejen pozitiva v podobě levnějšího oblečení nebo spotřební elektroniky. Jednoduše se dá celá záležitost shrnout do konstatování „Čína má hlad!“ A především chuť na všechno, co je běžnému jedinci v západním světě k dispozici.

Hledání souvislostí může probíhat na několika úrovních. Vztah mezi zdražením mléka a másla souvisí s vyprazdňováním intervenčních skladů v členských zemích Evropské unie, které žene vidina zisku realizovaného díky poptávce Číny. Právě intervenční sklady mají v dobách nedostatku zabránit zdražování komodit v nich uskladněných. Toto se však v současně době krutě vymstilo Evropské komisi, která chtěla vydělat na rozprodeji zásob v intervenčních skladech. Jen v Německu vyskočila cena másla o 10 % a mléka dokonce o 40 % (údaje pocházejí z porovnání červnových cen v roce 2006 a 2007).

V celé Evropské unii leží v současné době zhruba 124 tisíc tun obilí. Pro srovnání: to je sklizeň tří českých okresů.

Co je to intervenční sklad?

Intervenční sklady slouží pro uchování zemědělských přebytků. Kromě obilí se do nich ukládají i dvě složky mléka, které nepodléhají rychlé zkáze - tj. tuková složka (máslo) a bílkovinná složka (sušené odstředěné mléko). V dobách neúrody zabraňují intervenční sklady zvyšování cen potravin tím, že postupně uvolňují své zásoby do oběhu. Česká republika má tyto sklady pod názvem Státní zemědělský intervenční fond a od začátku roku do nich nepřibylo žádné máslo, ani žádné sušené mléko. Podobně na tom jsou i země Evropské unie.

Energie, nájmy, ropa

Ropa atakuje psychologickou hranici sto amerických dolarů za barel (tj. 159 litrů). Dostává se tak na své historické maximum, které nemá v dějinách těžby obdoby. Na rozdíl od Američanů jsme před skokovým zdražováním chráněni vysokou spotřební daní a DPH. Díky tomu u nás benzín vychází na něco málo přes třicet korun za litr. Příčiny ve zdražování musíme hledat jednak v rostoucí poptávce Číny, ale i ve výpadcích těžby.

Tradičně tomu není jinak ani u energií. Spolu s ropou zdraží plyn a návazně i uhlí. Elektrická energie je spjata s cenami uhlí, takže také u ní se můžeme dočkat zvýšení cen. Aby nebylo zdražování málo, v příštím roce se opět zvýší regulovaný nájem. Postižena bude Praha a velká města. Například regulovaný nájem v Praze 6 poskočí z dosavadních 49,66 Kč/m2 na 66,59 Kč/m2.

Za růstem regulovaného nájemného je lobbing majitelů domů, kteří podali hromadnou žalobu u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. V důsledku této žaloby, kvůli níž hrozí ČR obrovské sumy odškodného, se politici zalekli a začali jednat. Ke srovnání tržních a regulovaných nájmů dojde do tří let.

Tip do článku - účto fakturace duben

Sbližování daně z přidané hodnoty

Českou ekonomiku táhnou v posledních letech spotřebitelé. Ty postihne zdražování potravin v podobě sbližování daňových pásem. Místo dosavadních pásem 5 a 19 % DPH bude od nového roku 9 a 19 %. Jen pro ilustraci: běžný nákup základních potravin v hodnotě 100 korun bude od nového roku dražší o necelé 4 koruny. Změnou daně z přidané hodnoty však podraží nejen základní potraviny, ale také třeba knihy nebo noviny.

Klíčovým okamžikem zdražování bude situace, ve které obchodníci zvýšení (jak z daňových nebo jiných důvodů) nebudou krýt ze svých rezerv, ale vše plně promítnou do konečných cen pro spotřebitele.

Anketa

Jak se budete bránit zdražení potravin?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).