Hlavní navigace

VR-Bank zdražuje europlatby. Kam dál?

15. 7. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Přecházíme na nový model služeb, podmínky v bankovní sféře se změnily. Musíme zdražovat, hájí se banka. Máme pro vás alternativy, jak levně posílat europlatby.

Německá žitavská banka Volksbank Löbau-Zittau (dále jen VR-Bank), která prostřednictvím kanceláří v Praze a Liberci působí i v České republice, od 1. září 2016 zvyšuje ceny pro nové i stávající klienty s „českým“ běžným účtem VR-Konto. Jde o typ německého běžného účtu pro občany ČR, který měl poplatkové výjimky.

Podmínky v bankovní sféře se změnily. Abychom vám v budoucnu mohli i nadále poskytovat kvalitní služby platebního styku, musíme přejít na nový model služeb, píše banka v dopise klientům.

Transakce budou dražší

V praxi to znamená zvýšení cen za transakční poplatky a nově bude zpoplatněno i vedení běžného účtu. Ve srovnání s cenami za europlatby, které si běžně účtují české banky, jde sice o stále výhodné poplatky, ale jen do doby, než zjistíte, že i v Česku už existuje dostatečná nabídka bank, které mají europlatby za velmi příjemné ceny, nebo rovnou bez poplatku.

Poplatky Volksbank Löbau-Zittau pro soukromé osoby
Služba Poplatek od 1. 9. 2016 Původní poplatek
Vedení běžného účtu VR-Konto 1 € (cca 27,50 Kč) 0 €
Příchozí europlatba v rámci EU 0,50 € (cca 13,75 Kč 0,30 € (cca 8,25 Kč)
Odchozí europlatba v EU zadaná elektronicky 0,40 € (cca 11 Kč) 0,20 € (cca 5,50 Kč)
Odchozí europlatba v EU zadaná na pobočce 1,50 € (cca 41,25 Kč) 0,30 € (cca 8,25 Kč)
Debetní karta VPay 5 € ročně 5 € ročně
Internetové a mobilní bankovnictví 0 € 0 €

Ptali jsme se VR-Bank


Autor: Ondřej Hošt, Internet Info, s. r. o.

Wolfgang Zürn

Na otázky redakce Měšce odpovídá Wolfgang Zürn, předseda představenstva Volksbank Löbau-Zittau.

V dopise klientům píšete, že „se podmínky v bankovní sféře změnily“. Můžete prosím upřesnit, co se z vašeho pohledu změnilo a jaké to má pro VR bank dopady?

Bankovní prostředí stojí momentálně před velkou proměnou. Na jedné straně to vede ke klesající hladině úroků a na druhé straně k dramatické proměně situace výnosnosti bank. Na jedné straně mají banky kvůli postupné digitalizaci a stále se zvětšující kontrole zvyšující se náklady a proti tomu stojí klesající výnosy.

Co znamená „nový model služeb“, o kterém se píše v dopise klientům? Je to jen jiný název pro zvýšení poplatků, anebo banka nabízí víc?

Již mnoho let nabízíme náš rychlý platební styk po celém europrostoru prostřednictvím našich kanceláří v Liberci, Žitavě a Praze. Tyto služby chceme poskytovat i nadále ve stejném rozsahu. Vycházíme z toho, že je náš cenový model v prostředí soukromého i firemního obchodního prostředí spolu s našim dobrým servisem a jistotou německého bankovního systému i nadále cenově výhodnou alternativou pro euro-platební styk v Čechách.

Jaké máte doporučení a řešení pro vaše transakčně aktivní klienty?

Pro firemní klienty s velmi četnými platbami, resp. obraty (200, resp. 1000 za měsíc) nabízíme individuální cenové balíčky. V rámci těchto cenových modelů poskytujeme slevy těm klientům, kteří naše služby využívají nejvíce.

Jak byste zhodnotil působení VR-Bank v ČR? Co se povedlo, co se úplně nepovedlo?

Považujeme se za etablovaného poskytovatele cenově výhodných služeb v rámci platebního styku po europrostoru. Neustále stoupající vklady a počty našich klientů potvrzují, že jsme v minulosti šli správnou cestou. V budoucnosti doufáme, že budeme schopni nabízet naše online bankovnictví i v angličtině. Zde doufáme ve zdárný vývoj v našem IT.

Kanceláře v Praze a Liberci nadále budou otevřené, anebo chystáte jejich omezení/uzavření?

Obě kanceláře v Praze i Liberci zůstanou i nadále otevřeny. Díky nutné změně poplatků za platební styk považujeme naše obě kanceláře v Čechách do budoucna za dobře zasaturované.

Děkuji Vám za rozhovor.

Černý kůň: Giro-Doppel od chebské raiffeisenky

Pokud vám nová cenová nabídka VR-Bank nevyhovuje, můžete využít nabídku konkurenčních bank. Budete-li toužit po striktně německém účtu, nejsnazší cestou je běžný účet Giro-Doppel od Raiffeisenbank im Stiftland. Jde vlastně o dva běžné účty, jeden je vedený v Česku u Raiffeisenbank im Stiftland v Chebu, druhý u její mateřské pobočky ve Waldsassenu. Používáte dvě internetová bankovnictví, k českému účtu a k německému účtu. Finta je v tom, že jde stále o jednu banku, takže převody mezi vaším českým a německým účtem jsou bez poplatku. Příchozí europlatby na německý účet jsou bez poplatku, podobně nejsou zpoplatněné odchozí europlatby z německého účtu zadané přes kanály přímého bankovnictví (na výběr máte mezi internetovým a mobilním).

Pokud potřebujete platit v eurech v rámci států Evropské unie, je Giro-Doppel černým koněm, a to i přesto, že český účet Raiffeisenbank im Stiftland nepatří zrovna mezi nejlevnější, protože účtuje každý pohyb podle německého zvyku. (Pozor, europlatby z českého účtu zpoplatněné jsou.)

Poplatky Raiffeisenbank im Stiftland
Giro-Doppel Poplatek
Vedení běžného účtu Giro-Doppel (první účet v ČR a druhý v Německu) 30 Kč měsíčně celkem
Příchozí europlatba v rámci EU 0 €
Odchozí europlatba v EU zadaná elektronicky 0 €
Odchozí europlatba v EU zadaná na pobočce 1,50 € (cca 41,25 Kč)
Debetní karta VPay 0 €
Internetové a mobilní bankovnictví 0 €

Když vám stačí český účet

Pokud netrváte na účtu v německé bance, můžete využít výhodné ceny i u českých bank a jedné záložny.

Za paušální stovku měsíčně nemusíte řešit ceny europlateb u Air Bank. Stačí mít její běžný účet s Velkým tarifem a europlatby jsou v ceně.

Dvacku za každou europlatbu si vezme Fio bankaBěžného účtu bez poplatků. Zadarmo to sice není, ale cena je více než lidová. Fio banka má jako jediná ze jmenovaných i valutovou pokladnu.

Nulu za příchozí a odchozí europlatby účtuje i ZUNO Bank, pokud máte její Účet Plus. Ten sice stojí 68 Kč měsíčně, ale stačí jejich kartou utratit alespoň 3000 Kč a máte jej bez poplatku. U ZUNO Bank ale pozor, europlatby jsou bez poplatku pouze při použití korunového účtu. Pokud je budete využívat na eurovém účtu, příchozí europlatba je sice bez poplatku, ale za odchozí dáte 180 Kč.

dan_z_prijmu

Máte-li IČ, můžete si zřídit Firemní multiměnový účet EASY u spořitelního družstva Citfin. Bez poplatku nejsou jen příchozí europlatby, ale jakékoli zahraniční příchozí platby. Za odchozí europlatbu dáte 20,60 Kč, ale první tři jsou bez poplatku. Měsíční vedení účtu je nula, platíte jen 2 Kč za každou odchozí platbu. Eura můžete vložit v hotovosti prostřednictvím sběrného účtu u Komerční banky.

Europlatby – poplatky u českých účtů
Služba/společnost/poplatek Air Bank Citfin Fio banka ZUNO Bank
Typ účtu Velký tarif Firemní multiměnový účet EASY (musíte mít IČ) Běžný účet bez poplatků Účet Plus
Účet v CZK ano ano ano ano
Účet v EUR ano ano ano ano
Vklad hotovosti v EUR ne ano, přes Komerční banku (0 Kč) ano ne
Výběr hotovosti v EUR ne ne ano ne
Vedení účtu měsíčně 100 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč, při nesplnění podmínek 68 Kč
Odchozí europlatba v EU zadaná elektronicky 0 Kč 0 Kč první tři, 20,60 Kč každá další 20 Kč 0 Kč z účtu v CZK, 180 Kč z účtu v EUR
Příchozí europlatba 0 Kč 0 Kč 20 Kč 0 Kč

Fandové moderních fintech startupů mohou vyzkoušet i projekt Number26. To je plnohodnotný německý bankovní účet s debetní kartou a neomezenými europlatbami bez poplatku, který běží pod taktovkou Wirecard Bank (stejná banka, která spustila projekt Boon – placení Apple Pay a která vydává karty pro Skrill). Jejich účet už testujeme a recenzi si brzy přečtete.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).