„Velký bratr“ ví, kudy jezdíte. Údaje z kamerového systému smí předat finančnímu úřadu

11. 10. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: Profit
Finanční úřad neuznal odpočet DPH za pracovní jízdy. Klíčovým důkazem se stal záznam z dopravní kamery a nepřesná kniha jízd. Mohou se úřad a policie chovat jako „Velký bratr“?

Kdo je „Velký bratr“? Raději pro neznalé hned řekněme, že opravdu nemáme, pokud jde o titulek článku, na mysli v zásadě neúspěšný pořad televize Nova (byla odvysílána jen jedna jediná série), ale „Velkého bratra“ a jeho totalitní režim z románu George Orwella „1984“. Ostatně i celosvětová reality show se tímto románem inspirovala.

U Orwella šlo v podstatě o sci-fi, které se ovšem naplnilo, takže jde spíše o varování či tzv. programovací dílo. George Orwell svojí literární kritikou vývoje společnosti mířil na socialistické, respektive komunistické režimy, o tom není sporu. Jenže ty padly pro svou neschopnost a ekonomickou nevýkonnost, než byly schopné něco takového vytvořit.

A tak aktuálně, zvláště při ohromném rozvoji digitalizace a také sledovací techniky, jeho varovné myšlenky míří spíše na systémy kapitalistické, demokratické, liberálně demokratické (popřípadě hybridy kapitalismu a komunismu, něco takového je uplatňováno v Čínské lidové republice), čili v podstatě na systémy, ve kterých žijeme.

Pokud nás absolutní kontrola našeho počínání povede k poctivosti, je to v pořádku. Je však otázkou, zda nemůže být zneužita i k jiným účelům.

Možná ani netušíte, kde všude jste sledováni a k jakým účelům, tedy i proti vám, mohou být záznamy sledování použity.

Myslíte si, že můžete služebním vozem jezdit, kam chcete? To je omyl

Jde o to, že Nejvyšší správní soud ČR (NSS) posvětil, nebo chcete-li uznal za právně konformní, postup finančního úřadu, který si v rámci kontrolního daňového řízení vyžádal záznamy z dopravních kamer od Policie ČR, protože nedůvěřoval výkazům daňového subjektu (jde o rozsudek spis. zn. 9 Afs 147/2020 ze dne 21. července 2022).

NSS rozhodl, že na to má finanční orgán právo a Policie ČR je povinna záznamy poskytnout, za podmínky, že zjištění pohybu vozidla je pro daňové řízení relevantní. Kontrolovaný daňový subjekt totiž uplatňoval nárok na nadměrný odpočet DPH, konkrétně o částku zaplacenou na DPH za nákup vozidla. Nárok na odpočet DPH je ovšem podmíněn tím, že vozidlo je používáno k podnikatelské činnosti daňového subjektu.

Do knihy jízd je možno zaznamenávat pouze skutečně absolvované cesty uskutečněné v souvislosti s podnikatelskou (ekonomickou) činností. Ne cesty na chatu, na rekreaci, nebo dokonce cesty vymyšlené.

Kdy vám falšování dokumentů pro finanční úřad neprojde

Z pohledu finančních orgánů je tak třeba ověřit, že daňový subjekt užíval automobil pouze v rámci své ekonomické činnosti. Kdo však nefalšuje knihu jízd? Kdo se o to aspoň někdy nepokusil? A to nejen kvůli DPH, ale i z jiných důvodů. Nebudeme napovídat. Nechceme inspirovat, ale varovat.

Daňový subjekt předložil knihu jízd, která měla prokazovat skutečnost používání vozidla k podnikatelským účelům. Jenže hned na začátku se stala zásadní chyba. Datum první jízdy uvedené v knize jízd předcházelo datu převzetí vozidla daňovým subjektem. To bylo zjištěno z dokumentace od prodejce vozidla. Laciná, hloupá chyba, kterou na sebe daňový subjekt upozornil. A zaměstnanci finanční (daňové) správy jsou možná byrokraté, ale rozhodně ne hlupáci.

Školení pro účetní - podzimní novinky

Finanční úřad se proto rozhodl přezkoumat faktický pohyb vozidla, a to za pomoci záznamů z dopravních kamer od Policie ČR. Policie příslušnými údaji disponovala a finanční správě je poskytla. Názor a obrana dotčeného subjektu, že policie nemá suplovat roli správce daně při opatřování důkazů přímo pro daňové řízení, NSS odmítl jako nedůvodnou.

Tři paragrafy, které mluví za vše

  • Policie ČR zpracovává informace včetně osobních údajů, což jsou i záznamy z kamerového systému v rozsahu nezbytném pro plnění svých úkolů (ust. § 60 odst. 1 zákona o Policii ČR).
  • Policie může, je-li to nezbytné pro plnění jejích úkolů, pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy osob a věcí nacházejících se na místech veřejně přístupných a zvukové, obrazové nebo jiné záznamy o průběhu úkonu (§ 62 odst. 1 zákona o Policii ČR).
  • Orgány veřejné moci nebo i jiné osoby jsou povinny poskytnout finančním orgánům potřebné údaje, které mají k dispozici (ust. § 57 odst. 1 daňového řádu).

Finanční úřad může důkazy poskytnuté policií použít

Nejvyšší správní soud ČR uznal kamerové záznamy, respektive dokazované skutečnosti z nich vyplývající, jako nezbytné důkazní prostředky podle pravidel daňového řádu. Ve výše zmíněném rozsudku proto uzavřel, že finanční úřad byl a je oprávněn si zmíněné záznamy vyžádat a Policie ČR byla povinna je poskytnout. A tudíž je daňové orgány mohou použít.

Autor článku

Nenadávejte právníkům, zákony netvoří zdaleka jen oni. Oni je pak jen zašmodrchávají ve prospěch svých klientů, třeba zrovna vás. Budu se však snažit vám je vysvětlovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).