Hlavní navigace

Názor k článku Valorizace důchodů. Tak hloupí jsme jen v Česku od anonym - Myslím že to co píšete je celkem hloupost...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 10. 2020 10:39

  bez přezdívky

  Myslím že to co píšete je celkem hloupost a právě toto by pokřivilo důchody. Uvedu proč
  Představte si imaginární dva důchodce
  Oba berou důchod 10 000 Kč. Ten první má výplatu 2. a ten druhý 22. v měsíci. Valorizace důchodu bude činit například 900Kč.
  Jelikož důchodce č.2 bere důchod o dvacet dni déle, což jsou přibližně 2/3 měsíce, měl by mu za tuto dobu náležet dle Vás dopočet valorizace za tyto dny, tedy 600 Kč. Za rok nato se bude opakovat stejná situace a důchodce č.2 dostane opět 600 Kč dopočet. A teď k tomu problému.
  Když sečtu roční příjem za poslední dva roky obou důchodců, kteří mají stejný vypočtený důchod, tak zjistím, že důchodce číslo 1 dostal
  v prvním roce 10 900 x 12 = 130 800 ve druhem roce 11 800 x 12 = 141 600
  Což je dohromady 272 400 Kč
  A důchodce číslo 2
  Získal stejnou částku + v Lednu v každém z obou roků, dopočet 600 Kč.
  A tedy jeho důchod za dva roky činí
  273 600 Kč. Kde je tedy ta vaše spravedlnost. Pletete si pojmy s dojmy. Jediná doba, kdy by se měla valorizace doby objevit v rozdílu vyplácení důchodu, je ve výplatě posledního důchodu, za předpokladu, že důchodce žil nějaké dny, mezi prvním dnem daného měsíce a dnem jeho obvyklé výplaty důchodu. Neboli, že mu tato částka náleží pouze jedenkrát za dobu kdy je v důchodu a nikoli každý rok jak se mylně domníváte. A jelikož tato částka by měla být splatná v posledním měsíci výplaty důchodu, tak je jasně daná i částka valorizace, která se odvíjí od daného roku. Je naprosto nesmyslné si myslet že ten, kdo bere důchod na konci měsíce, by měl mít vypláceno více. Je však i jasné, že výplatu valorizace si už ale neužije daný důchodce, ale aspoň jeho pozůstalí.. A ještě něco. Tím že je u nás vyplácen důchod dopředu a né zpětně, tak jako v mnoha západních zemích, tak vlastně důchodci vydělali, jednak se jim při odchodu do důchodu setkají dva příjmy ( výplata mzdy a důchod}, ale hlavně při dožití se prvního dne výplatního termínu, je jim, nebo spíše pozůstalím ponechán celý vyplacený důchod i když by přijemce druhý den zemřel. To při výplatě zpětně neexistuje.
  Při zvážení všech okolností, Vašemu sporu nerozumím a ani nechápu logičnost Vaši argumentace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).