Hlavní navigace

Tomis: ZUNO v žádném případě nekončí

1. 8. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Spekulace, že skončí ZUNO Bank, nejsou pravdivé. Banka je sice ve ztrátě, ale stejně tak i většina dalších nových bank.

Dne 29.7.2013 se v časopise E15 objevil článek, že ZUNO BANK může skončit na českém trhu. Důvodem je především rostoucí kumulovaná ztráta na českém a slovenském trhu, která do konce loňského roku dosáhla 95 milionů eur (téměř 2,5 miliardy korun). Mario Drosc, ředitel tuzemské odnože Raiffeisenbank, také v rozhovoru pro Lidové noviny připustil, že se bance ZUNO příliš nedaří: Jednou z možností je, že by český klientský kmen Zuna přešel pod českou Raiffeisenbank, slovenští klienti Zuna pod slovenskou Tatra banku. Nevím, zda je to preferovaná varianta, uvedl.

Retro je super. Ale ne v bankovnictví
Autor: ZUNO Bank

Retro je super. Ale ne v bankovnictví. Kampaň za přibližně 50 milionů Kč

Tuto variantu však zpochybňuje tiskový mluvčí společnosti ZUNO BANK Lukáš TomisZUNO je momentálně stále ve fázi start-up společnosti, a proto i nadále rozvíjíme obchodní aktivity a investujeme do naší platformy, aby čeští i slovenští klienti mohli využívat naše finanční služby. Za více než dva roky po vstupu na trh banka ZUNO přilákala přes 180 000 klientů v České republice a na Slovensku. Přijala víc než 900 milionů eur na vkladech a pohybuje se na nejvyšších příčkách v hodnocení spokojenosti klientů, uvedl.

K tomu, že by ZUNO na českém trhu skončila, je skeptický také bankovní analytik a provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher. Zuno je banka, která má své místo na českém trhu. Svůj vstup například zahájila originálním prvkem, který spočíval v tom, že u spořicího účtu se připisovaly úroky denně. Klienti se tak vyhnuli 15% srážkové dani. Banka také udržuje poměrně vysokou úrokovou sazbu na spořicích účtech, uvedl Nacher.

Banka má sice vysoké ztráty, podle něj se však jedná o poměrně efektivní banku: ZUNO funguje jako bezpobočková internetová banka, má jen jedno obchodní místo, náklady tedy nebude mít příliš vysoké. Efektivní ale může být i bezpoplatková banka, co pobočky má. Příkladem je Air Bank, která každý měsíc otevírá novou a má i vlastní bankomaty uvedl Nacher.

Investice do nové banky je dlouhodobou záležitostí

Praxe nově vstoupivších bank ukazuje, že vybudovat banku na „zelené louce“ není nic jednoduchého a trvá poměrně dlouho, než se hospodaření přehoupne do černých čísel. Podle Nachera může být údajně problém v tom, že zahraniční vlastníci, především z mateřské společnosti, nerozumí specifickému českému trhu na poli nových bank a domnívají se, že ZUNO může být „dojnou krávu“ a přinést vysoké dividendy. To už podle něj ale dávno nefunguje: Doba, kdy velké banky koupily za směšnou částku nějakou místní banku a po 3–4 letech generovaly obrovské zisky, které posílaly svým matkám, je dávno pryč. Zahraniční vlastníci si musí uvědomit, že zdejší byznys je podobný, jako v západní Evropě. Tedy 4–5 let budovat novou banku a až poté očekávat, že banka vygeneruje zisk, tvrdí. Tento zisk navíc podle něj nebude astronomický, spíše bude pozvolně narůstat – investice by tedy měla mít delší návratnost.

Ztráty ZUNO jsou sice pro Raiffeisenbank bolestivé, tato banka je však na českém trhu vysoce zisková. Čistý zisk sice meziročně klesl o 11 % na 1,973 miliardy Kč, na druhé straně je však banka stabilnější – došlo k nárůstu kapitálové přiměřenosti na 13,65 %. Sama Raiffeisenbank, ale i celá skupina, tak má dostatek zdrojů pro financování ZUNO Banky.

Navíc u nových bank bývají první dva tři roky kritické. Poté dochází ke snižování ztráty a přibližně po 5 letech by se měla banka dostat do zisku. Důležité je také podle Tomise, že jsou akcionáři s nynějším vývojem v ZUNO spokojeni: RaiffeisenBank International a její akcionáři jsou spokojení s tím, jak ZUNO funguje. Ať už bude zvoleno jakékoli řešení, například bližší spolupráce mezi online bankou a sesterskými bankami, ZUNO bude nadále fungovat na českém i slovenském trhu s cílem rozšířit klientskou základnu, navýšit objem aktivit s ohledem na primární bankovnictví, uvedl 

Ze současného konkurenčního boje bankovních nováčků těžili především zájemci o jeich produkty. Řada lidí si totiž mohla různými bonusy přilepšit pouhopouhým založením účtu či jeho občasným využíváním. Čtěte více: Chybí vám peníze? 5 tipů, jak si přivydělat

Mončičák
Autor: Zuno Bank

Mončičák

Jak si stojí ostatní banky?

ZUNO je sice ztrátová, příliš se však od svých konkurentů neliší. Z 5 nových bank, které v nedávné době vstoupily na bankovní trh, jsou jen 2 v zisku. Podařilo se to zatím jen Fio Bank a mBank. mBank má nejvíce klientů a už překonala metu 400 000 osob. Dostala se do zisku zhruba po 5letém provozu. Situace Fio Banky byla unikátní v tom, že 10 let působila jako družstevní záložna, měla tedy stabilní klientskou základnu, doplňuje Nacher. Equa Bank, ZUNO a Air Bank jsou ve ztrátě.

A co když opravdu skončí?

Mario Drosc, ředitel tuzemské odnože Raiffeisenbank, tak svým vyjádřením spustil zbytečné spekulace ohledně ukončení ZUNO. Na druhé straně se však v této bance neustále měnili šéfové. Tip: Zuno Bank (ne)plní sny. Žádný z šéfů v ní nevydržel déle než půl roku

Avšak podle vyjádření tiskových mluvčích ZUNO Banky a Raiffeisenbank International to rozhodně na konec ZUNO nevypadá. A i pokud by banka teoreticky skončila, pak se klienti nemusí ničeho bát. Podle vyjádření Drosca by dostali nabídku k přechodu k Raiffeisenbank, nabídka by tedy musela být plně konkurenceschopná s tím, na co jsou klienti ZUNO zvyklí. Připomeňme si také přechod klientů AXA Banky do UniCredit Banky – klienti získali od UniCredit Banky bankovní služby za podobnou cenu, jakou měli v Axe. O tématu čtěte více: AXA Bank končí a prodává kmen, dotkne se to hlavně klientů s hypotékou

Co když Raiffeisenbank výhodnější nabídku nedá? Pak pro dynamičtější klienty ZUNO Banky nebude problém jít k jinému bankovnímu ústavu, nejspíše to bude zase některá z nových bank. Nabídnout těmto klientům výhodnější podmínky je koneckonců i logické – obhospodařovat velký kmen klientů je podstatně jednoduší, než každého klienta zvlášť. 

To jsou však jen spekulace. Vysokých ztrát se tedy klienti této banky obávat nemusejí. Jak už bylo uvedeno, je to u nových bank celkem obvyklé. Co je však důležité je, že za ZUNO stojí jedna z nejsilnějších bank na českém trhu s vysokou ziskovostí. Veškeré vklady jsou kromě toho do 100 000 eur také pojištěné u rakouského Fondu pojištění vkladů. Čtěte více: Jsou úspory na spořicích účtech v ohrožení?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).