Hlavní navigace

AXA Bank končí a prodává kmen, dotkne se to hlavně klientů s hypotékou

24. 5. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Český trh není tak velký, aby v něm byl prostor pro desítky bank. AXA Bank to po pár letech hledání správné produktové nabídky rozpoznala a z trhu vycouvala.

AXA Bank na českém trhu končí. Oficiálním důvodem je, že se chce dále specializovat především na pojištění, kde je nejsilnější: Skupina AXA považovala od počátku kombinaci poskytování pojišťovacích a bankovních služeb jako velmi výhodnou. AXA Bank zakládala s cílem nabídnout klientům skupiny AXA co nejširší, vzájemně se doplňující nabídku finančních produktů. Stále jsme přesvědčeni, že tento koncept může dobře fungovat. Na evropských trzích je však nyní znatelný trend konsolidace a současně s tím dochází ke změnám ve vývoji ziskovosti bankovního trhu. Proto se AXA rozhodla zaměřit se na svou hlavní činnost, kterou je pojišťovnictví, a bankovní služby nabízet formou partnerství s jinou bankou, uvádí Eva Šebestová, PR manažerka AXA Česká republika.


Autor: AXA

Proč AXA Bank skončila?

AXA Bank získala během svého fungování 90 000 klientů. Když autor tohoto článku uskutečnil rozhovor s tehdejším ředitelem Petrem Skokem, zdálo se, že banku čeká světlá budoucnost. Na druhé straně však už tehdy Skok pochyboval, že malé banky obsadí třetinu zdejšího trhu. Čtěte více: Petr Skok, AXA Bank: Třetina trhu zůstane pro nové banky jen zbožným přáním

Když AXA vstoupila na český bankovní trh, expanze nových bank stále nezapočala – na trhu z nových bank působila zatím jen mBank a několik dalších záložen, od současné podoby, kdy stovky tisíc lidí přešly na zcela či částečně bezpoplatkové účty, dost daleko. S tím také souhlasí Patrik Nacher, provozovatel serveru Bankovnípoplatky.com, podle kterého byla situace před 3 lety na českém bankovním trhu zcela odlišná od té dnešní. Zdá se tak, že AXA nejspíše nedokázala držet trend s ostatními, nově vstoupivšími bankami. 

Byl hlavní důvod, proč banka skončila, ve špatných hospodářských výsledcích? AXA Bank kontinuálně vykazovala rostoucí příjmy a zlepšující se výsledky. Rok 2012 byl nejlepším rokem v historii banky jak v oblasti výsledků obchodních, tak i výsledků finančních. Nicméně na základě důkladné analýzy trhu AXA dospěla k závěru, že cesta partnerství a soustředění se na klíčové produkty skupiny AXA bude tou nejefektivnější variantou dalšího rozvoje, uvádí Šebestová.

Klienty osloví UniCredit Bank speciální nabídkou

Současní klienti AXA Banky budou osloveni s novou nabídkou ze strany UniCredit Bank (UCB) u spořicích účtu.Stávajícím klientům AXA Bank bude nabídnuta snadná a především bezpečná možnost přechodu k UniCredit Bank, která pro ně připravila exkluzivní nabídku inovativního účtu. Rovněž bude zachována kontinuita smluv klientů, kteří mají u AXA Bank uzavřeny hypoteční úvěry, uvádí Ladislav Kročák, generální ředitel AXA Bank Europe pro ČR a Slovensko. 

Klientům AXA Bank bude nabídnut přechod na Multi konto od UCB. Sama banka označuje tento spořicí účet jako nejmodernější na trhu. Nabídne úročení ve výši 1,5 %, zatímco u AXA Bank klesla úroková sazba počátkem května na 1,3 %. Zdarma také v účtu budou mít 5 odchozích plateb v měsíci (AXA měla jen 2). Tento speciální účet u UCB si můžou zřídit jen současní klienti AXA Bank, včetně těch, kteří si také založili účet prostřednictvím poradců ze společnosti Partners.

Klienti mají čas na rozmyšlenou do konce června, pak jejich smlouva bude s 14denní výpovědní lhůtou (v případě převodu do UCB se výpověď podávat nemusí). Pokud výpověď nedají, pak ji dostanou od AXY na začátku července s tím, že bude už 2měsíční. Případné zůstatky pak budou převedeny na technický účet a žádosti o výplatu se pak budou řešit individuálně.

Lze také spekulovat nad tím, zdali se nejedná jen o marketingové lákadlo UCB s cílem získat klienty a poté jim postupně měnit podmínky a začít vydělávat na poplatcích. Nacher proto žádá klienty, aby byli obezřetní a veškeré nabídky pečlivě analyzovali.

Přechod hypoték dobrovolný být nemusí

Ze strany AXA Bank došlo k prodeji hypoték do rukou UCB. Zatímco u běžného účtu si můžou klienti vybrat, zdali chtějí k UCB přejít, u hypotečních úvěrů to nebude možné. Podle Šebestové se jedná o 200 klientů, celkový objem hypoték je ve výši 240 milionů Kč. Stejně jako u běžného a spořicího účtu budou klientům nabídnuty stejné či obdobné podmínky, jako měli v Axe.

Patrik Nacher se však zamýšlí nad tím, zdali nedošlo vlastně k tomu, že klient uzavíral smlouvu s jednou bankou, avšak vstupuje do vztahu s bankou jinou. Klient by tedy podle něj měl mít právo smlouvu bez sankcí vypovědět. Důvodem podle něj by mohlo být to, že jim banka nabídne sice stejné úrokové sazby, budou však podstatně vyšší, než jsou v současné době na trhu.

Šebestová však tyto obavy vyvrací: S hypotékami AXA začala loni na podzim. Žádný klient u nás není déle jak rok. Znamená to, že úrokové sazby se budou pohybovat na současných tržních úrovních, uvádí. 

Dále nás zajímalo, zdali klient, který s hypotékou přejde k UCB, bude potřebovat také mít založený běžný účet a platit za něj poplatky. U AXY totiž běžný účet k hypotéce zapotřebí nebyl. Podle Šebestové však běžný účet potřebovat klienti nebudou: Klienti budou mít k dispozici jen takzvaný technický účet, přes který budou odcházet peníze. Tento účet bude bez poplatků a bude primárně sloužit ke splácení hypotečního úvěru, uvádí Šebestová. 

Pokud klient nesouhlasí s přechodem se svou hypotékou k UCB, nemůže s tím nic podle Šebestové dělat, protože v obchodních podmínkách je uvedeno, že banka může dále hypoteční úvěry prodávat. I tak však musíme přístup AXA Bank hodnotit kladně, protože se snažila zajistit pro klienty (především u hypotečních úvěrů) stejné podmínky, jako měli doposud. U běžného a spořicího účtu si navíc můžou vybrat, zdali k UCB chtějí přejít či nikoliv, pokud ano, pak získají výrazně lepší podmínky, než tamější klienti banky. Kdo se může cítit naštvaný, jsou jen současní klienti UCB.

skoleni_7_4

Patrik Nacher se navíc nebojí, že by UCB nebyla schopná nabídnout klientům Axy výrazně lepší podmínky: Je něco jiného, když vám přijde klient z ulice a musíte se mu individuálně věnovat, než když se prodává kmen stovek lidí. Tam je s klienty podstatně méně práce a můžou mu nabídnout zcela odlišné podmínky, uvádí.

Skončí další banky?

Český bankovní trh v posledních několika letech prošel obrovskými změnami. Ze strnulého trhu se podle Nachera stal trhem vysoce konkurenčním. Budoucnost bankovnictví podle něj bude ve specializaci: Rozhodnutí AXY, kdy se chce dále specializovat a zaměřovat na svůj hlavní byznys v pojišťovnictví, pokládá Nacher za správné : Není už možná situace, kdy by jedna banka nabízela celé spektrum služeb a snažila se být u všech těchto služeb nejlepší a nejvýhodnější. To je hospodářsky neudržitelné, dodává.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).