Hlavní navigace

Stát vám musí doplatit stavební spoření, příště ale dostanete méně

5. 5. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Miroslav Kalousek včera ubezpečil, že doplatek státního příspěvku ke stavebnímu spoření dostanete v červnu. Naznačil ale také, že dostávat budete čím dál méně.

Informace o tom, že Ústavní soud zrušil změny ve stavebním spoření, které loni nastavila současná vláda, nejsou horkou novinkou a informovali jsme vás o nich v článku Stavební spoření se opět mění. S čím můžete počítat?  

Jen pro připomenutí tedy Ústavní soud s okamžitou platností zrušil 50% zdanění státního příspěvku ke stavebnímu spoření za rok 2010. Státní podpora za minulý rok, která už se klientům spořitelen připsala na účty v poloviční výši tedy bude doplacena. Zbytek zákona soud zrušil ke konci tohoto roku. Dal tím fakticky vládě čas na to, aby zákon schválila standardním a nenapadnutelným postupem. Čtěte také: Zachrání pohádku o stavebním spoření samotné spořitelny?

Za loňský rok tedy majitelé starých smluv o stavebním spoření získali příspěvek ve výši 2250 Kč a majitelé novějších smluv pak 1500 Kč. Díky verdiktu Ústavního soudu teď máte nárok na doplatek totožné částky státního příspěvku. Rozpočet tak přijde zhruba o 6 mld. Kč.

Žaloby i žádosti vyhoďte

Hned po zveřejnění rozhodnutí soudu ale vznikly otázky nové. Jakým způsobem bude putovat doplatek státního příspěvku na účty klientů stavebních spořitelen? Bude nutné podávat u spořitelen žádosti o vyplacení? Ústavní soud při vyhlášení nálezu dokonce zmínil, že klienti mohou uplatnit nárok občanskoprávní cestou, tedy žalobou.

Katastrofický scénář se nekoná. Ministr financí Miroslav Kalousek včera na tiskovém briefingu ubezpečil, že nic z toho nebude nutné. Jakmile vyjde nález Ústavního soudu ve Sbírce zákonů, vydám pokyn k vyplacení částky 5,25 mld. Kč stavebním spořitelnám, což proběhne během týdne, maximálně deseti dnů, uvedl Kalousek. Dodal také, že stavební spořitelny mají ze zákona měsíc na to, aby svým klientům tyto částky na účet.

Mimo jakoukoli pochybnost budou mít všichni během června své oprávněné nároky na svých účtech bez toho, aby museli vyvíjet jakoukoli aktivitu, zdůraznil Kalousek, který zároveň zmínil, že je tedy naprosto zbytečné zasílat žádosti na ministerstvo financí nebo stavební spořitelny nebo se snad dokonce obracet na soudy nižších stupňů, jak doporučoval zástupce Ústavního soudu.

Vysvětlil také rozdíl mezi ministerstvem avizovanou částkou 6 mld. Kč a částkou 5,25 mld. Kč, která se nyní bude posílat stavebním spořitelnám jako doplatek nároků. Každý rok během července totiž stavební spořitelny dávají dodatečné doúčtování, které podle každoroční praxe odhadujeme na částku mezi 600 – 800 mil. Kč. Proto celkový dopad předpokládáme na 6 mld. Kč, vysvětlil Kalousek. Čtěte také: Stát porovnává výhodnost stavebního spoření s tříměsíčním vkladem

Jak zašít záplatu?

Kalousek zároveň upozornil na to, že na 6 mld. Kč, které v rozpočtu budou chybět, doplatí především ti, kteří stavební spoření nemají a žádný příspěvek od státu nedostávají. Přesto i oni nerozdílně za 6miliardové manko zaplatí.

Co se týče 6 mld. Kč, o které budou muset být sníženy výdaje veřejných rozpočtů, upozorňuji, že tato srážková daň je daní sdílenou. To znamená, že zasahuje zhruba 1,2 miliardami do rozpočtu obcí, takže obce budou muset omezit nějaké veřejné služby. Zhruba půl miliardou zasahuje do příjmu krajů a zhruba 4,5 miliardami zasahuje do státního rozpočtu a o ty budou muset být sníženy výdaje, řekl Kalousek. 

Kolik dostanete příští rok za letošek?

Pro případ, že by v některých čtenářích stále přetrvávala nejistota ohledně výše příspěvku za letošní rok, která bude připsána na váš účet ve stavební spořitelně příští rok, chceme připomenout, že Ústavní soud zrušil zbytek zákona až ke konci letošního roku. Příspěvek za letošek tedy zůstává ve výši 2000 Kč. Zákon neprodleně a ve stejném znění předkládám do řádného legislativnímu procesu a zcela jistě bude schválen tak, aby byl příspěvek platný i po 31. prosinci letošního roku, potvrdil Kalousek. Čtěte také: Změny ve stavební spoření očima klienta

Další změny potěší jen rozpočet

Kalousek na setkání s novináři také připomněl, že zhruba do měsíce podá do legislativního procesu také návrh na systémovou změnu ve stavebním spoření, která má výrazně omezit účel, na který je možné prostředky čerpat.

Netajím se tím, že jsem tento produkt od samého počátku považoval za přežitý a již při koaličních jednáních jsem navrhoval koaličním partnerům, abychom státní podporu zrušili. Koaliční partneři byli jiného názoru a myslím, že na něm i setrvávají. Proto nemohu navrhnout úplné zrušení příspěvku, nicméně zcela jistě navrhnu výrazné účelové omezení a zdá se, že koaliční partneři jsou připraveni diskutovat i o dalším snížení nad hranici 2000 Kč, oznámil Kalousek s tím, že definitivní číslo ale zatím říci neumí. Přál bych si snížit příspěvek dost výrazně. Ale to se bude týkat dalších let, nikoli roku 2011, ubezpečil. 

skoleni_8_6

Protože opakování je matka moudrosti, shrňme si ještě jednou, s čím mohou klienti stavebních spořitelen počítat:

  • Váš nárok na státní podporu ke stavebnímu spoření za rok 2010 nebude daněn 50 %, připíše se vám tedy v plné výši. Doplatek obdržíte na účet během června. Majitelé smluv uzavřených před rokem 2003 tedy obdrží celkem 4500 Kč, majitelé novějších smluv pak 3000 Kč.
  • Nárok na příspěvek ke stavebnímu spoření za letošní rok (který bude vyplacen v příštím roce) bude ve výši 10 % z vkladu, maximálně 2000 Kč.
  • Úroky z vkladů na stavebním spoření jsou od 1. ledna 2011 zdaňovány 15% sazbou daně z příjmu jako kapitálový příjem.

Čtěte více: Peníze ze stavebka nedostanete hned. Spořitelna je před tím ještě využije pro sebe

Zdroj perexové fotografie: www.miroslav-kalousek.cz

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).