Ústavní soud zrušil změny ve stavebním spoření, které v loňském roce nastavila současná vláda. Učinil tak na popud opoziční ČSSD, která považovala zavedení opatření i pro již uzavřené smlouvy za retroaktivní a protestovala také proti způsobu schválení. Vláda totiž zákon „protlačila“ po vyhlášení legislativní nouze. Rošáda změn tedy pokračuje. O vývoji změn ve stavebním spoření jsme vás informovali v článku: Zachrání pohádku o stavebním spoření samotné spořitelny?
Něco hned a něco potom
Ve svém rozhodnutí Ústavní soud s okamžitou platností zrušil 50% daň, která snižovala státní příspěvek ke stavebnímu spoření za rok 2010. Přesněji řečeno tuto mimořádnou daň soud zrušil již ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů. Účinky se tedy na klienty spořitelen vztahovat nebudou. Zbytek zákona č. 348/2010 Sb. bude zrušen až ke konci tohoto roku.
Majitelé starých smluv tak měli dostat za minulý rok státní příspěvek ve výši 2250 Kč místo 4500 Kč a majitelé novějších smluv by pak získali 1500 Kč místo 3000 Kč. Tím, že dojde ke zrušení účinků této daně, musí spořitelny připsat klientům za loňský rok i druhou polovinu státního příspěvku. Rozpočet tak podle ministra financí Miroslava Kalouska přijde zhruba o 6 mld. Kč. Čtěte více: Tajemství daně ze státního příspěvku stavebního spoření
Ústavní soud na zdanění státní podpory za rok 2010 reagoval tím, že klienti spořitelen v roce 2010 splnili všechny podmínky pro nárok plné státní podpory, a proto její zdanění neuznal.
Kromě 50% sazby daně novela také od počátku letošního roku snížila státní podporu z 15 na 10 % z vkladu u všech smluv. Od roku 2012 pak vláda upravila maximální hranici pro státní příspěvek na 2000 Kč.
Se snížením státního příspěvku počínaje letošním rokem (schválené v roce 2010) Ústavní soud podle svého vyjádření problém nemá a nejedná se podle něj o případ nepřípustné nepravé retroaktivity. Soud dle svého vyjádření respektuje právo státu na změnu výše státního příspěvku. Čtěte také: Změny ve stavební spoření očima klienta
Kde je zakopán pes?
Ústavní soud se ve svém verdiktu s opozicí ztotožnil především v názoru na nevhodnost vyhlášení legislativní nouze, kterou vláda ani dostatečně nezdůvodnila. Právě nevhodně vyhlášená legislativní nouze byla v březnu také příčinou zrušení balíčku škrtů v sociální oblasti.
Stav legislativní nouze byl vyhlášen po volbách do Senátu, ve kterých vyhrála s převahou opozice. Vláda tak chtěla ve zrychleném řízení schválit zákony ještě před personální obměnou v Senátu, která by znamenala blokování schvalovaných zákonů a prodloužení celého procesu. Čtěte také: Stát porovnává výhodnost stavebního spoření s tříměsíčním vkladem
K rozhodnutí Ústavního soudu už se vyjádřil i prezident Václav Klaus, který ho označil za vstup Ústavního soudu do politiky.
S čím počítat
Na závěr si pro jistotu shrneme, s čím můžete jako klient stavební spořitelny počítat:
- Váš nárok na státní podporu ke stavebnímu spoření za rok 2010 nebude daněn 50 %, připíše se vám tedy v plné výši. Majitelé smluv uzavřených před rokem 2003 tedy obdrží celkem 4500 Kč, majitelé novějších smluv pak 3000 Kč.
- Nárok na příspěvek ke stavebnímu spoření za letošní rok bude maximálně ve výši 10 % z vkladu (maximálně 2000 korun).
- Úroky z vkladů na stavebním spoření jsou od 1. ledna 2011 zdaňovány 15% sazbou daně z příjmu jako kapitálový příjem.
Co s vašimi nároky na zbytek příspěvku?
Opatření vztahující se k loňskému příspěvku tak zkomplikovalo život především stavebním spořitelnám, které ho už připsaly ve snížené výši. Jakým způsobem se budou klienti dostávat k druhé půli příspěvku ke stavebnímu spoření, zatím není příliš jasné. Napovědět ale může vyjádření Zdenky Blechové za Stavební spořitelnu České spořitelny: Zálohy státní podpory za rok 2010 již byly na účty stavebního spoření připsány, a to po zdanění ve výši 50 %. Ústavní soud při vyhlášení nálezu v jeho odůvodnění uvedl, že klienti mohou uplatnit svůj nárok na náhradu daně stržené ze státní podpory za rok 2010 individuálně – občanskoprávní cestou.
Je zřejmé, že postup vracení příspěvku, který nebyl spořitelnou připsán kvůli zdanění, je zatím ve hvězdách.
A je také nanejvýš pravděpodobné, že vláda do konce roku připraví další návrhy, u kterých si už soulad s právem pohlídá. Tím, že Ústavní soud většinu opatření zrušil až ke konci letošního roku, dal vládě prostor na to, aby opatření schválila tak, jak vyžaduje legislativa. Dá se proto očekávat, že pokud stihne vláda nové návrhy odhlasovat, snížená státní podpora ve výši 2000 Kč bude platná dál.
Výpověď smlouvy se dá zastavit
Pokud jste vypověděli smlouvu o stavebním spoření, čekáte na výplatu prostředků a nyní jste si svůj krok rozmysleli, nemusí být vše ztraceno. Potvrzuje to vyjádření Heleny Duškové, mluvčí Wüstenrot – stavební spořitelny: U smlouvy o stavebním spoření, u které běží výpovědní lhůta, může klient odvolat výpověď (tj. doručit odvolání výpovědi na centrálu stavební spořitelny) nejpozději 3 dny před termínem ukončení smlouvy (výplaty úspor).
Díky tomu, že stavební spořitelny blokují peníze v průběhu výpovědní lhůty poměrně dlouho, máte tak větší šanci, že si stihnete vše rozmyslet včas. Čtěte více: Peníze ze stavebka nedostanete hned. Spořitelna je před tím ještě využije pro sebe