Hlavní navigace

Skutečný příběh čerpání hypotéky na obecní byt u České spořitelny

27. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Výběr hypotéky neberte na lehkou váhu. Přinášíme zkušenosti s výběrem a čerpáním hypotéky na obecní byt.

Uvažujete o odkupu bytu od města či bytového družstva? V tom případě pro vás máme čerstvé zkušenosti z České spořitelny se získáváním hypotéky, u které není po přechodnou dobu ručeno nemovitostí.

A jako bonus k tomu i informace, jakým způsobem lze zároveň s hypotékou na družstevní byt či byt od města financovat rekonstrukci.

Nejprve menší výběrové řízení

Na začátku všeho bylo zadání: koupě městského bytu a jeho následná rekonstrukce, žadatel OSVČ s požadavkem na co možná nejdelší splatnost hypotéky.

S tímto zadáním jsme vyrazili do Komerční banky, Hypoteční banky a České spořitelny. Z těchto bank to přitom byla právě Česká spořitelna, která nám nabídla nejvýhodnější podmínky.

Podmínky hypotéky u České spořitelny

Poskytnutí nejvyšší částky při stávajícím daňovém přiznání

Byla to právě Česká spořitelna, která nám na základě stávajícího daňového přiznání byla ochotna poskytnout nejvyšší hypotéku.

Možnost čerpání úvěru bez zajištění bez zvýšení sazby

Jednou z výhod České spořitelny byla možnost čerpání prostředků na koupi bytu od města na směnku, bez navýšení úrokové sazby. Tímto tedy odpadl poplatek za zpracování předhypotečního úvěru a zvýšená úroková sazba. Cenou za čerpání prostředků na směnku je však zvýšený poplatek 350 Kč měsíčně (namísto standardních 150 Kč měsíčně).

Možnost rekonstrukce bez dokládání faktur a peníze předem

Další výhodou hypotéky České spořitelny byla možnost čerpání peněz na rekonstrukci bez dokládání faktur, přičemž nám Česká spořitelna byla ochotna poskytnout peníze na rekonstrukci předem. To je obrovská výhoda v případě, že řešíte rekonstrukci částečně svépomocí a potřebujete ihned peníze na nákup materiálu.

A co úroková sazba?

Úroková sazba byla o 0,2 vyšší než v případě Komerční banky, která nám nabídla vůbec nejvýhodnější úrokovou sazbu. Díky 50% slevě na poplatku za vedení běžného účtu u České spořitelny a nulovému poplatku za zpracování hypotéky se nám však vyplatilo přijmout vyšší úrokovou sazbu, i s ohledem na to, že si stále můžeme zaplacené úroky na hypotéce odečíst od základu daně.

Samotný průběh získání hypotéky

Po podání žádosti o hypotéku (včetně kopií průkazů totožnosti), platby za odhad ceny nemovitosti, zhotovení rozpočtu prací na rekonstrukci a vyhotovení odhadu ceny nemovitosti při LTV cca 80 % došlo k vyhotovení a podpisu úvěrových smluv. 

Dále bylo nutné zkompletovat podmínky pro čerpání samotného úvěru, tedy sjednat pojištění nemovitosti a vinkulaci pojistného ve prospěch České spořitelny. Pak už stačilo jen odeslat žádost o čerpání úvěru a úvěr načerpat.

Máte dotazy k hypotečnímu úvěru? Pak je můžete vkládat do naší bezplatné odborné poradny, kde na ně odpoví specialistka z LBBW Bank.

Co se změnilo a co je pořád stejné

Před tím než jsem v roce 2008 pověsil kravatu na hřebík jsem se několik let věnoval profesi hypotečního makléře, můžu si tedy snad dovolit porovnat současnou situaci s tou, během níž jsem aktivně působil.

Co se nezměnilo?

Z mého pohledu stres, který žadatel zažívá při čerpání první hypotéky. Přece jen jde o nemalý závazek na podstatnou část lidského života. S hypotékou je navíc spojeno stejné množství papírování, v tomto banky jaksi zakrněly.

K mému údivu se nezměnilo ani „tempo“. Asi jsem se jaksi zapomněl v krizi, bylo pro mě tedy „šokem“, v jakém „frmolu“ všechno probíhalo.

Co se nestihlo přes den, to jsme doháněli o večerech nebo o víkendu. Žádného znuděného bankéře jsem tedy opravdu nepotkal.

Brian Tracy, světově známý trenér prodejních dovedností, na jedné ze svých mnoha nahrávek říká, že jedním z nejdůležitějších slovíček v obchodě v 21. století je „hned“. Musím říct, že to z mého pohledu 100% platí, rychlá akce schopnost je vlastně i to, co ke mě tohoto klienta přivedlo. 

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Co se změnilo?

Opatrnost lidí. V letech 2006–2008 se podle mě lidé vrhali do hypoték bez rozmyslu. Dnes už jsou lidé opatrnější,  toto se snad hned tak nezmění. Banky jako takové pak citelně zpřísnily podmínky na bonitu klienta. Zatímco dříve bylo možné získat hypotéku i se záznamem v bankovním registru, dnes už se tato pravděpodobnost téměř rovná nule. Takže, opatrnější jsou nejen klienti, ale i samotné banky.

Snad vám tedy má nově nabytá zkušenost byla k užitku. Pokud byste měli hypotékám jakýkoliv dotaz, určitě se ptejte ve zdejším fóru, co stále platí je totiž i přísloví „dvakrát měř, jednou řež“.

Autor článku

Autor působí ve společnosti Broker Consulting, vede projekt PenízeNavíc.cz a vedle toho se rovněž živí obchodováním s akciemi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).