Hlavní navigace

Recenze hry Finanční svoboda Profi

9. 1. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Finančních her, které kromě hraní umějí své hráče i vzdělávat v oblasti financí, najdeme jako šafránu. Existují online aplikace, ale i klasické stolní hry. Myšlenka finanční hry mě zaujala, proto jsem si jednu hru zakoupil a popsal svoji zkušenost s hraním.

Asi před měsícem mě zaujala reklama na stolní hru Finanční svoboda od firmy KFP, což je česká variace hry CashFlow. Reklama a spousta referencí mě oslovily, a tak jsem si hru zakoupil.

Desková hra FINANČNÍ SVOBODA je finanční simulace reálného života české rodiny. Vaším cílem je splnit jejich cíle a dovést je k finanční nezávislosti. Takže kromě toho, že zažijete spoustu legrace, tak navíc hraním objevíte chyby, které se svými penězi děláte. A díky tomu je už pak v reálném životě neuděláte, uvádí propagační text tvůrce hry.

Finanční život během 30 let

Smyslem hry je radit v průběhu třiceti let tříčlenné rodině, jak naplnit jejich cíle: pořídit si vlastní byt/dům, koupit si bazén/dovolenou, a závěrečným cílem je finanční nezávislost v 60 letech, což reprezentuje určitou naspořenou sumu. Každá rodina má jiné příjmy a z toho plynoucí jiné cíle.

Hra je na pomezí simulace a hry. Majitel hry si může vytvořit vlastní rodinu odpovídající jeho poměrům a vyzkoušet, jak se jeho finanční situace může vyvíjet, pro tyto případy je herní deska připravena na simulaci i pro klienty od 21 let. Její výchovný vliv je značný, a proto oproti oficiálním návodu nedoporučuji hrát bez pojištění, hra se tím ochudí o její víceméně největší přednost – simulaci rizik.

Krysí závody a rychlodráha

Z mého pohledu je nejblíže k této hře americká hra s názvem Cashflow. Dříve než se dostanu k vlastnímu porovnání těchto dvou her, je záhodno trochu představit i hru Cashflow. Pochází z dílny úspěšného amerického investora a podnikatele Roberta T. Kiyosakiho, který vlastní majetek v hodnotě 1 miliardy USD. Hra Cashflow se skládá ze dvou epoch: tzv. krysí závod a rychlodráha. V první epoše jste v pozici člověka odkázaného na příjem ze zaměstnání a vaším úkolem je dostat se ze závislosti na příjmu ze zaměstnání tak, že vaše veškeré výdaje pokryjete pasivními příjmy. Pasivní příjmy jsou ty, jenž právě nejsou závislé na chození do zaměstnání – pronájmy nemovitostí, podnikání. V cestě vám stojí nicotnosti, nevydařené příležitosti i děti (poslední je „překážkou“ vzhledem k cíli). K cíli vám pomohou příležitosti, spekulace na akciích. Záměrně říkám spekulace, protože po druhé hře už hráč zná minimální a maximální cenu akcií a hra ztrácí realističnost, protože hráč ví, že někdy cena konkrétní akcie půjde prodat za cenu x. Tohle je největší slabina hry, závislost výsledku hry na schopnosti si zapamatovat události. Další slabinou hry je neustále počítání svého cashflow – jediné pozitivum je, že se naučíte rychle počítat, ale hra se stává zbytečně časově delší. Hra obsahuje možnost rozšíření ve formě opcí – toto rozšíření jsem ale nehrál, zde je akciový trh o něco lépe simulován.

Porovnání s ostatními deskovými hrami:
• Cena 1390 Kč, v předprodeji 1090 Kč – cena se pohybuje v průměru za podobně komplexní hry.
 – Dílenské provedení, provedení herního plánu není přesné.
 – Krabice vzhledem k váze obsahu je příliš měkká.
+ Hra je pro 1–8 hráčů, což pokládám za velkou výhodu, protože tuto hru je možné hrát v takovém širokém počtu, ale i samostatně.

Tato první etapa je velmi podobná této nové hře českých autorů. Jste závislí na příjmu, můžete si brát hypotéku na koupi nemovitosti, jste obtěžováni nákupy nadbytečných věcí, náklady na děti. Více je zde propracován dluhopisový a peněžní trh, naopak zcela chybí možnost pronájmu nemovitosti či možnost podnikání. Akciový trh se vyvíjí náhodně, statisticky podobně jako průměrné reálné trhy v minulosti.

Druhá epocha ve hře Cashflow nastává po dosažení nezávislosti na pasivních příjmech. Tuto epochu hodnotím jako zvláště nerealistickou – najednou jako byste poskočili o pár let dopředu, vaše příjmy jsou násobné a vaším jediným úkolem je splnění vašeho životního snu, popř. dosažení výrazného navýšení příjmu. Zároveň oddalujete životní cíle protihráčů – opět nerealistické.

Tato epocha je ve hře Finanční svoboda neoddělena. Vaše životní cíle (nákup nemovitosti, dovolená/bazén/cha­ta a úspory na důchod) plníte průběžně během hry s termínem nejpozdějšího splnění každého snu. Poslední sen, úspory na důchod, jsou zároveň klíčem k porovnání úspěšnosti hráčů.

V obou hrách je hráč ovlivněn náhodou – každá přidělená rodina má jinou bonitu. V případě finanční svobody zde jsou různé stupně obtížnosti rodiny. V případě Cashflow je náhoda zastoupena nejen pomocí událostí, ale také soukromými investicemi. Navíc počet příjmů či událostí není stejný pro každého hráče, ale je také ovlivněn kostkou. Hra Cashflow sice na úkor realističnosti, ale ku prospěchu hratelnosti zavádí v druhé etapě možnost ovlivnit spoluhráče.

Asi nejhorší pohromou v Cashflow je nákup jachty, ale tato katastrofa je pro nízkonákladové rodiny relativně horší než pro bohatší. U finanční svobody je nejhorší katastrofou plná invalidita živitele, ale proti tomuto riziku je možné se pojistit.

Shrnutí

  • Oproti Cashflow je modelace chování finančních trhů mnohem realističtější (akcie, dluhopisy, peněžní trhy) – o ceně finančních instrumentů nerozhodují kartičky, které po jedné hře znám, ale čistá náhoda reprezentovaná hody kostkou, resp. pravděpodobnost.
  • Hráči netráví hru neustálým počítáním a přepisováním finančního rozpočtu, současný rozpočet je vhodně reprezentován pozicí na herním plánu.
  • Hra zahrnuje pojištění (majetku, života, invalidity) a příslušné pohromy a z toho plynoucí snížení příjmu rodiny.
  • Oproti Cashflow je hra lokalizována, tj. obsahuje modely českých produktů (stavební spoření, penzijní připojištění, kapitálové životní pojištění, výše zmíněná pojištění, hypotéky na 15 nebo 30 let).
  • Konečné porovnávání je principiálně mnohem lépe nastaveno, nudněji, ale reálněji.
  • Oproti Cashflow není možné pronajímat/ku­povat/prodávat nemovitosti ani podnikat.

Chyby a nedostatky:

  • Ačkoliv návod tvrdí, že hra je až pro 8 hráčů, hra obsahuje pouhých 5 kartiček pojištění majetku a 4 hrací figurky – chyba v návodu.
  • Na kartách pojištění majetku jsou chybné instrukce.
  • V mém vydání chyběly kartičky, které ovlivňují počet dětí.

Pojištění má ještě svoje rezervy

Pravidla hry jsem musel záhy změnit, cena rizikového pojištění je stejná bez ohledu na věk: 500Kč měsíčně za pojistnou částku 500 000 Kč. Tzn. mladé hrající to odrazuje od pojištění, a pak je nerealisticky levné pojištění v předdůchodovém věku. Cenu jsem upravil a cena pojištění se mění s věkem ve fázi transakce.

Škoda, že se autoři hry nepotrápili s modelací Investičního životního pojištění, s pravidelným investováním, pojištěním pracovní neschopnosti, a úrazovým pojištěním. Především první dva produkty jsou všeobecně doporučované a používané produkty, další z důvodů výukových (podobně jako je nyní ve hře kapitálové životní pojištění). Dále mi velice chybí možnost alespoň pronájmu dalších nemovitostí, popř. podnikání – ale chápu, že tyto produkty realisticky modelovat s nejčastějšími riziky by byl oříšek. Dále mi tam chybí nyní aktuální možnost recese a tedy pokles akcií o desítky procent. Většina těchto produktů je realističtěji modelována v celodenní původní variantě od stejné společnosti sloužící pro výuku finančních poradců. V rámci zjednodušení a hratelnosti byly provedeny úpravy, které se ne vždy povedly. Postupně bude hra rozšiřována, doufejme, že na úkor hratelnosti.

dan_z_prijmu

Celkově hru hodnotím pozitivně, ale její chyby vzbuzují dojem urychleného vydání na vánoční trh. Doufám ve vydání nějakého rozšíření, spojeného s opravami. Zajímaly by mě parametry produktů, protože subjektivně se mi např. zdá výkonnost akciových fondů přeceněná.


Finanční server Měšec.cz požádal tvůrce hry Finanční svoboda o komentář k autorské recenzi. Svůj komentář nám poskytl Karel Kořený ze společnosti KFP – Kořený Fichtner Pavlásek s.r.o., která je tvůrcem hry. Zároveň jsme tuto společnost požádali o odpověď na otázky redakce.

Komentář k recenzi autora

Rozšíření hry
Desková simulační hra FINANČNÍ SVOBODA je základem, ke kterému budeme postupně přidávat další rozšíření. Mezi prvními pak chceme hru obohatit o koupi a pronájem nemovitostí a o další pojistné produkty. Plánujeme také rozšíření o další klienty – starší i mladší.

Chybějící figurky a kartičky pojištění majetku
Hra je určena pro 1 – 8 hráčů, je-li ale hráčů více než 4, doporučujeme vytvořit dvojice. Vyšší počet samostatných hráčů hru prodlužuje (ale samozřejmě je možné hru hrát i ve větším počtu lidí). Počet figurek a kartiček je proto v pořádku.

Chybějící kartičky
Pokud se vinou tiskárny vyskytne chyba, hru můžete vrátit nebo vám ji na naše náklady doplníme.

Modelace investičního životního pojištění nebo pravidelného investování
Tyto produkty nelze ve stávající hře (náhodné hody kostkami) jednoduše zavést, vyžadují fixní scénáře. O těch také uvažujeme v rámci dalších rozšíření hry.

Odpověď na otázky redakce

1. Pro koho je vaše hra Finanční svoboda určena? Jaká je cílová skupina?

Simulační hru FINANČNÍ SVOBODA by si měl zahrát každý, komu jeho vlastní peníze nejsou lhostejné, každý, kdo chce lépe hospodařit se svými těžce vydělanými penězi. Cílovou skupinou tak jsou všichni od 15 do 100 let, kteří se chtějí něco o financích dozvědět a zároveň se u toho pobavit.

2. Nestačí si přečíst pár dobrých knih a odborných publikací a ušetřit tak peníze za hru?

Knihy a publikace zabývající se osobními financemi jsou velmi užitečné, také je doporučujeme. Výhodou vzdělávací hry FINANČNÍ SVOBODA je vzdělávání zážitkovou formou – možnost „prožít“ si na vlastní kůži 30 let života a zažít tak nejrůznější životní situace, se kterými se někdy někdo setkal a které mohou potkat i vás.

3. Co získám hraním této hry? V čem je lepší než finanční edukační software?

Dozvíte se, jak se stejnými příjmy a při zachování své životní úrovně získat statisíce až miliony navíc díky lepšímu hospodaření s vlastními penězi. Zjistíte, co děláte již dnes dobře a kde přicházíte o peníze. Taky se naučíte, jak správně finančně zajistit rizika, která nás životem provázejí – nenadálé výdaje, ztrátu zaměstnání, úraz nebo dokonce úmrtí.

Zkuste si sehrát hru, při které budou mít všichni hráči stejného klienta a pro všechny hráče budou platit stejné události. Teoreticky byste všichni měli dosáhnout stejných výsledků, uvidíte ale, že se vaše výsledky budou lišit o statisíce až miliony. Čím to je? Tím, že někdo hospodaří s penězi lépe a někdo hůř.

Další výhodou je možnost interakce mezi účastníky – hrajete-li ve dvojicích, budete se mezi sebou radit. Také můžete sledovat ostatní hráče a zjistit, proč jsou lepší než vy.

4. Potřebuji ekonomické vzdělání či dobrou orientaci v problematice financí, abych hře porozuměl?

Ne, nemusíte mít ekonomické vzdělání ani nemusíte být finančním odborníkem. Téměř každý dospělý ví, co je stavební spoření, penzijní připojištění nebo hypotéka, většina z nás slyšela o podílových fondech. Orientace v oblasti osobních financí je samozřejmě výhodou, ale tuto hru již hráli i středoškoláci a velmi je zaujala.

Anketa

Zahráli byste si hru Finanční svoboda?

Autor článku

Autor je finančním poradcem firmy OK Klient a předseda zájmové skupiny SIG Peníze v Mense ČR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).