Hlavní navigace

S létem přišlo razantní zdražení bank i slevy

2. 6. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Do boje o zákazníky se pouští malá banka a rozšiřuje svůj sazebník o služby, běžné u velkých bank. Za ztrátu platební karty vybraní klienti bank zaplatí méně, ale jiné banky od léta své služby výrazně zdražují.

Banco Popolare: Karty už jen od MasterCardu

Banco Popolare se nedala cestou zvyšování cen za jednotlivé služby, ale provedla jen kosmetické změny, které rozšiřují její nabídku služeb. První položkou v sazebníku je přidání trvalého příkazu, inkasa a SIPO a poplatku za jeho provedení. Od začátku června je tak pro majitele On-line konta a Prima konta tato služba zpoplatněna poplatkem 5 Kč za položku. U Grande konta je trvalý příkaz zdarma.

Předčasný výběr termínovaného vkladu je levnější. Poplatek činí 0,3 % z celkově uložené částky (dosud byl ve výši 0,5 %).

Vystavení potvrzení o provedené platbě u služby zahraničního platebního styku byl poplatek v jednotné výši 250 korun. Nyní má tato služba vlastní interval, a to 100 až 250 korun podle výše platby.

Další novinkou, je zjišťování zůstatku mimo bankomaty ČSOB – vyjde vás to na 9 korun, dosud služba nebyla zpoplatněna. Čtěte více: Na osobní přístup klienti slyší, říká Leoš Pýtr, prezident Banco Popolare

Výraznou změnou je snížení možnosti výběru platebních karet k jednotlivým účtům, které byly poskytovány zdarma. U účtu On-line konto zmizela možnost zvolení platební karty Visa Electron a zůstala jen Maestro karta. K Prima kontu je od 1. června nabízena jen MasterCard Standard (dříve Visa Classic). U Grande konta ubyla možnost získat k účtu platební kartu Visa Classic. Od změny sazebníku zůstává v nabídce jen MasterCard Standard. Za poloviční slevu můžete využít MasterCard Gold (dříve na výběr spolu s Visa Gold).

GE Money Bank: Zhoršení pro neplatiče

GE Money Bank, patřící do první pětky největších bankovních hráčů na tuzemském trhu,ukončila prodej dvou účtů, a to Genius Active+ a Genius Business Active+. Ty v rámci paušálu zvýhodňovaly vybrané hotovostní operace a příkazy k úhradě zadané na pobočce.

Problematiku bankovních poplatků průběžně sledujeme. Přečtěte si článek: Vybrané klienty bank čeká výrazné zdražení

Zvýšení poplatků se týká změny nebo zrušení trvalého příkazu. Do konce května letošního roku byla tato bankovní operace zpoplatněna částkou 35 korun, od začátku června byla zvýšena o deset korun na 45 Kč. S tím souvisí i poplatek za jednorázový příkaz. Za každý příkaz zaplatíte nově 45 korun (dosud jen 35 Kč). Poplatek se nevztahuje na účet Konto Genius Active+. Nově nabízí GE Money Bank vkládat na její účty hotovost prostřednictvím depozitního bankomatu za 6 korun.

Zdražení se dočkáte i u služeb přímého bankovnictví (internet banka, mobil banka a telefon banka) z 39 korun za měsíc a službu na 45 korun, pokud však nemáte balíček služeb, kde je přímé bankovnictví v ceně.

Upomínky vás vyjdou o stovku dráž

Poplatek za upomínku za překročení Flexikreditu (kontokorent k běžnému účtu) byl zvýšen z 250 Kč na 350 korun, stejně je to za zaslání upomínky u Expres půjčky a Konsolidace půjček. Novinkou v ceníku je tzv. restrukturalizace, u které se platí měsíční poplatek 250 korun, a to po dobu odkladu splátek. Stejné poplatky za upomínky a restrukturalizace se týkají i hypotečních úvěrů. Čtěte více: Pozor na „výhodné“ kontokorenty a kreditní karty

V červenci své služby zdražují Citibank, Komerční banka a Raifeisenbank. Zdražují hlavně přepážkové a papírové služby.

Citibank: Výrazné zdražení služeb

V sazebníku Citibank se objevují nové poplatky, které této bance byly dosud cizí. Citibank od července začíná pečivě rozlišovat, jakým kanálem a kam byla zadaná platba. Příkaz k úhradě v rámci banky zůstane nadále bez poplatku (s výjimkou papírového příkazu), ale platba mimo Citibank zdražuje na 6 Kč v případě zadání přes internetové bankovnictví Citibank Online, nebo na 19 Kč při použití telefonního bankovnictví Citiphone. Obě služby přitom byly v rámci paušálu za vedení účtu.

Změn v sazebníku doznal i výběr hotovosti. Při výběru do 2 milionů korun nyní zaplatíte 18 korun, od července to bude 49 Kč. Čtěte více: Rozhovor s Volksbank CZ: S klienty si na škatule nehrajeme

Připlatíte si za expresní tuzemskou platbu, nově bude stát 250 Kč (nyní 200 Kč). Přitom jiné banky či záložny tuto platbu účtují poplatkem v řádu desetikorun (Akcenta, Fio, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank).

Dražší budou i výběry z bankomatů. Zatímco dosud jsou výběry z bankomatů sítě Euronet bezplatné, nově budou „zdarma“ jen dva a za třetí a další zaplatíte 19 Kč. Z ostatních bankomatů zaplatíte za každý výběr 29 Kč (bylo 25 Kč). Novinkou je poplatek za cashback – 9 Kč.

Komerční banka: Kosmetické úpravy

Všichni majitelé studentských účtů G2 a držitelé embosovaných kreditních karet mohou v létě využít jeden bezplatný výběr v zahraničí. Od začátku léta Komerční banka ruší poplatek za službu výběr hotovosti při nákupu (cash back) nyní je zpoplatněn 5 korunami. Čtěte více: Za chyby při používání kreditní karty zaplatíte tisíce

Změnou je i cena za první upomínku při nezaplacení splátky úvěru (bez ohledu, jestli jde o spotřebitelské a podnikatelské úvěry nebo kontokorenty), která bude zpoplatněna 20 korunami, druhá upomínka je ve výši 500 korun. Do konce června zaplatíte za první upomínku 500 korun v případě, je-li splátka vyšší než 400 korun.

Raiffeisenbank: Zdražení i slevy

Největší změny jsou u zasílání upomínek z prodlení splátky úvěru. Do konce června tak můžete za první upomínku zaplatit 200 Kč, za druhou 300 a za třetí 500 Kč. Za měsíc bude postupku za nezaplacení upomínek 300, 500 a 1000 Kč. V případě prodlení u splátek hypotečního úvěru vás čeká první upomínka za 1000, druhá za 1500 Kč a třetí vás vyjde na 2000 korun. Další výraznou změnou je zpoplatnění dříve bezplatné služby sjednání úvěru. Po 1. červenci vám banka naúčtuje poplatek ve výši 1 % z poskytnutého úvěru (nejméně 500 Kč, nejvíce 5000 Kč). Čtěte více: Začnou si banky více vážit svých dobrých klientů?

Zdražení neujde ani zasílání textových zpráv za každou vámi provedenou transakci. Týká se to účtů, které již banka aktivně nenabízí. Cena za odeslání jedné SMS zprávy se zvyšuje z dosavadní 1 koruny na nynější 4 Kč. U účtu eKonto dojde k zaokrouhlení ceny z 3,90 Kč na 4 koruny. Banka rovněž upravuje cenu za roční pronájem bezpečnostní schránky. Do konce června se interval za pronájem schránky pohybuje v rozmezí 1000 – 5000 korun podle velikosti, po úpravě sazebníku se limit zvýší na 2000 – 7000 korun.

Tip do článku - účto fakturace duben

Dochází k navýšení poplatků za operace na pobočce – cena papírového příkazu přes sběrný box vzroste z 15 Kč na 20 Kč, poplatek za podání příkazu na přepážce se zvýší z 33 na 38 korun.

Každý, kdo splní věrnostní podmínky účtu eKonto, získá měsíčně od Raiffeisenbank 20 Kč. Ty si může nechat nebo darovat na dobročinné účely. Novinkou je blokace karty v případě její ztráty nebo krádeže zdarma, dosud to je 2000 Kč u embosovaných a 200 Kč u elektronických karet. Raiffeisenbank zrušila i poplatek za nadměrný vklad hotovosti, původně byl 10 Kč + 0,15% z výše vkladu. Čtěte více: Poplatek za vklad hotovosti je jako hra na schovávanou

Anketa

Týká se vás zdražení u výše uvedených bank?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).