Hlavní navigace

Názor k článku Rovná daň: iluze a realita od Vojtěch - Chtěl bych přidat pár základních výpočtů. Co se týče...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 6. 2005 21:00

  Vojtěch (neregistrovaný)
  Chtěl bych přidat pár základních výpočtů.
  Co se týče přijmů: Základní odečitatelná položka má být zhruba stejná, jako je teď, takže lidi, co vydělají hodně málo, na tom budou s příjmy stejně. Daň bude asi 15% (spíš víc), takže kategorie s příjmy zhruba do 25000Kč měsíčně na tom bude také zhruba stejně jako teď. Ušetří pouze kategorie s vyššímy přijmy. Firmy budou platit 15% místo 30%, takže ušetří firmy (a ti, kdo je vlastní), daň z úspor se trochu sníží. Celkově ušetří lidi s příjmy nad 25000Kč měsíčně a majitelé firem, ostatní budou mít peněz zhruba stejně.
  Co se týče DPH: Zvýší se DPH na potraviny, služby (doprava) a další věci, které jsou dnes v nižší 5% dani. Sníží se DPH na auta, elektroniku (z 19% na 15%) Chudší domácnosti utratí větší podíl za věci, které se zdraží, bohatší utrácí za věci, které se zlevní. Ušetří bohatší, chudší budou platit více.
  Veřejné finance: Pokud snížíte daně (hlavně takto razantně podnikům), bude ve státní pokladně méně peněz. Přizná se více příjmů, ale nebude to stačit na pokrytí rozdílu. Bude se šetřit. Bude se platit za lékaře (všichni stejně - pro představu si uvědomte, kolik platíte za veterináře, bude to víc.), za školy (všichni stejně - stát teď platí asi 75000Kč ročně na studenta VŠ. Kolik rodin bude moci tento "luxus" dovolit dvoum dětem?), sníží se sociální dávky atd. Celkově budou platit více všichni.
  Sečteno a podtrženo, na rovné dani ušetří bohatí, chudí budou mít peněz (maximálně) stejně. Výdaje ale stoupnou všem. Z toho vyplývá, že na této reformě prodělají lidé s nižšímy příjmy a vydělají bohatí. Tečka. Všechen růst, kterým se ODS ohání, připadne bohatým a chudším vrstvám obyvatelstva (příjmy teď tak do 30000Kč měsíčně, spíš více) bude stěží stačit na udržení jejich současné úrovně. Sociální nůžky se rozevřou. Je potřeba si toto uvědomit, protože mám pocit, že s tím ne všichni lidé úplně počítají.
  Na závěr bych chtěl dodat, že v současné době zde už teď rovná daň skoro je (člověk s příjmem 10000Kč dá státu na daních a soc. a zdrav. pojištění asi 45%, člověk s 1.000.000Kč asi 55%, to zase tak velký rozdíl není). A zeštíhlování státu nesouvisí s tím, jaký máme typ daně, a určitě by se o něj mělo usilovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).