Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Rovná daň: iluze a realita od LK - Zpochybnit lze i již jednou zmíněný argument o...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 5. 2005 13:11

  LK (neregistrovaný)
  Zpochybnit lze i již jednou zmíněný argument o příznivém vlivu snížení daní fyzických osob na tempo růstu ekonomiky. Nikdo totiž nedokázal přinést v tomto směru skutečně hodnověrné rozbory.

  Možná jsem naprostá výjimka a exot, ale dovolím si tvrdit, že jestliže mi rovná daň ušetří např. 50.000 za rok, tak ty ušetřené peníze utratím (pravděpodobně si koupím lepší elektroniku, než bych si koupil jinak apod., koupím si lepší auto, pojedu na další dovolenou) a rozhodně mi nezůstanou doma ve slamníku. No a dle toho zákona (už si nepamatuju, jak se to jmenovalo), že se z každé investované koruny do ekonomiky znovu nějaká část vrátí, bych očekával, že pozitivní stimul tam bude rozhodně.
 • 25. 5. 2005 15:33

  Patrik Chrz (neregistrovaný)
  Samozřejmě a nejen to. Čím nižší daně, tím menší motivace se jim vyhýbat. Při dani 35 % vynaložím jiné úsilí na snížení základu, než při dani 15 %. Takže se teoreticky může stát, že výběr daní může být i celkově vyšší. On nejspíš nebude, ale ten pokles rozhodně nebude lineární. Bude o něco menší, než by odpovídalo prostému rozdílu sazeb.
 • 25. 5. 2005 16:00

  Roman (neregistrovaný)
  Teoreticky máte pravdu, uznávám. Ale na druhou stranu Vám hned řeknu, že ten, kdo se snažil snížit základ daně při dani 35 %, bude se jej snažit snížit i při 15 %, 10 % atd. Možná člověk vynaloží menší úsilí, ale snažit se zaplatit daň co nejmenší, i pomocí daňových úniků (což je taky jeden z druhů optimalizace daňové povinnosti, byť nelegální), se bude stále. Je naivní si myslet, že podnikatel, který ročně v současné době zaplatí na dani z příjmů míň, než zaměsnanec s průměrným platem, po snížení sazby daně zaplatí víc a nebude se snažit odvézt ještě míň. Nemusíte se mnou souhlasit, ale já osobně znám několik takových lidí, tak opravdu nemluvím z cesty, ale z vlastní zkušenosti.
 • 27. 5. 2005 15:57

  jezevec (neregistrovaný)
  Ach vítej z Marsu, potvůrko podivná.
  Vysvětlím ti, jak to tady s tema daněma chodí.
  Jsou tři způsoby snižování daňové povinnosti:
  a) daňová optimalizace, off-shore, účetní operace, přesuny zásob, refakturace mezi fyzickou a právnickou osobou - zcela legální. nebo uplatnění manželky auta, mobilu, notebooku atp do nákladů firmy - nelegální ale neprokazatelné.
  b) daňové podvody - například nákup fiktivních faktur (nebo poskytování předražených subdodávek) od firem, které jsou legálně ve ztrátě. existují celé firmy které se živí jenom tímhle.
  c) daňové tunely, kdy podnikatel firmu s.r.o. vytuneluje, a pak prodá nebo pošle do likvidace, aniž by kdy zaplatil nějaké daně.

  Z toho pak vyplývá - že
  - snižování daňové povinnosti ad (a) tady bude vždycky a není na něm, nic špatného.
  - snižování daňové povinnosti ad (b) má nějaké náklady, obvykle kolem 10-15% - vyplatí se tedy pouze při daňové sazbě vyšší než 15%, při nižších daních je levnější zaplatit ty daně, než od-daňovací agenturu
  - snižování daňové povinnosti ad(c) je kriminálním činem, takže se vyplatí pouze při určitém objemu peněz. 30 ušetřených % z deseti mega bude asi atraktivněší než 10%. je to asi jako jestli se lupičovi vyplatí ukrást 105ku nebo mercedes - obojí je auto, ale kvuli 105ce se profík nenechá zavřít.
 • 27. 5. 2005 17:45

  Roman (neregistrovaný)
  Možná se pletu, ale mám jiné čtyři druhy způsobů daňové optimalizace:

  a) daňová úspora
  b) odložení daně
  c) daňová výhoda
  d) daňový únik

  Ad a) je klasické snižování základu daně všemi legálními prostředky (odečitatelné položky, nákup stroje, který stejně budu brzy potřebovat na konci zdaňovacího období, pokud mám vysoký základ daně apod.)

  Ad b) odložení daně do bucouncosti, napřt prostřednictvím tvorby rezerv na budoucí výdaje nebo zrychleným odpisováním majetku... Odložení daně většinou nemá vzhledem k časovému faktoru charakter úspory daně, i když může být (může se mezitím snížit sazba daně, takže za pár let zaplatím míň, než před pár lety)

  Ad c) Najdu skulinu v zákoně, o které zatím skoro nikdo neví, a samozřejmě ji využiji. Když se ale využívání této skulini hodně rozšíří, většinou dojde novelou zákona k jejímu ucpání...

  Ad d) Poslední forma optimalizace daňové povinnosti, i když už ale nelegální. Ať už přímým krácením tržeb, nebo obcházením účelu a smyslu zákona, klasická věta "zastření skutečného stavu stavem formálně právním"... Dále např. zahrnováním do účetnictví fiktivních přijatých faktur, obchodováním s "nekontaktními" společnostmi... příkladů je spousta.

  Souhlasím s Vámi s tím, že snižování daní bylo, je a bude a v prvních dvou mnou uvedených způsobech na tom není nic zlého. Ale v předcházejícím přípěvku jsem měl namysli právě formy c) a d), které už tak čisté nejsou, např. d) už je vyložený trestný čin, ale přesto spousta lidí toho ráda využívá a využívat bude, i když sazba daně bude 15 % a ne třeba 25 %...

  Nemusíte se mnou souhlasit, já Vám Váš názor neberu :)
 • 27. 5. 2005 20:26

  Roman (neregistrovaný)
  Ježkovy zraky, teď jsem si to po sobě znovu přečetl a tolik překlepů jsem neudělal asi za celý život dohromady :) No teď jsem se opravdu ukázal... Ale já jsem při tom psaní přemýšlel nad něčím jiným a pak to takhle dopadá... ;)
 • 30. 5. 2005 22:56

  Docent (neregistrovaný)
  Možná se budete divit, ale existují lidi, kteří platí daň 3 melouny a jsou schopni se handrkovat s daňovou poradkyní, že jim neodečetla životní pojištění s úsporou 4.000 Kč (zcela právem, neboť si je platí u cizí banky). Takoví vynaloží stejné úsilí i při dani 3%...
 • 31. 5. 2005 8:14

  Pavel (neregistrovaný)
  Ano, lidé jsou různí. Ale myslím, že pokud ušetření 3% daně bude stát 15% a přitom bude hrozit 15 let kriminálu, tak takových lidí asi mnoho nebude. A myslím, že řeč je o celkové vybrané dani, ne o dani vybrané od jednoho exota.

  Taky znám člověka, který místo aby dal tři stovky sklenáři za zasklení okna, tak to dělal sám, zabil tím dva víkendy a celkové náklady se mu vyšplhali na dva tisíce (při započítání způsobených škod). Ale takových exotů není mnoho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).