Hlavní navigace

Názor k článku Rovná daň: iluze a realita od Roman - Možná se pletu, ale mám jiné čtyři druhy...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 5. 2005 17:45

  Roman (neregistrovaný)
  Možná se pletu, ale mám jiné čtyři druhy způsobů daňové optimalizace:

  a) daňová úspora
  b) odložení daně
  c) daňová výhoda
  d) daňový únik

  Ad a) je klasické snižování základu daně všemi legálními prostředky (odečitatelné položky, nákup stroje, který stejně budu brzy potřebovat na konci zdaňovacího období, pokud mám vysoký základ daně apod.)

  Ad b) odložení daně do bucouncosti, napřt prostřednictvím tvorby rezerv na budoucí výdaje nebo zrychleným odpisováním majetku... Odložení daně většinou nemá vzhledem k časovému faktoru charakter úspory daně, i když může být (může se mezitím snížit sazba daně, takže za pár let zaplatím míň, než před pár lety)

  Ad c) Najdu skulinu v zákoně, o které zatím skoro nikdo neví, a samozřejmě ji využiji. Když se ale využívání této skulini hodně rozšíří, většinou dojde novelou zákona k jejímu ucpání...

  Ad d) Poslední forma optimalizace daňové povinnosti, i když už ale nelegální. Ať už přímým krácením tržeb, nebo obcházením účelu a smyslu zákona, klasická věta "zastření skutečného stavu stavem formálně právním"... Dále např. zahrnováním do účetnictví fiktivních přijatých faktur, obchodováním s "nekontaktními" společnostmi... příkladů je spousta.

  Souhlasím s Vámi s tím, že snižování daní bylo, je a bude a v prvních dvou mnou uvedených způsobech na tom není nic zlého. Ale v předcházejícím přípěvku jsem měl namysli právě formy c) a d), které už tak čisté nejsou, např. d) už je vyložený trestný čin, ale přesto spousta lidí toho ráda využívá a využívat bude, i když sazba daně bude 15 % a ne třeba 25 %...

  Nemusíte se mnou souhlasit, já Vám Váš názor neberu :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).