Hlavní navigace

Názor k článku Rovná daň: iluze a realita od jezevec - Ach vítej z Marsu, potvůrko podivná. Vysvětlím ti,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 5. 2005 15:57

  jezevec (neregistrovaný)
  Ach vítej z Marsu, potvůrko podivná.
  Vysvětlím ti, jak to tady s tema daněma chodí.
  Jsou tři způsoby snižování daňové povinnosti:
  a) daňová optimalizace, off-shore, účetní operace, přesuny zásob, refakturace mezi fyzickou a právnickou osobou - zcela legální. nebo uplatnění manželky auta, mobilu, notebooku atp do nákladů firmy - nelegální ale neprokazatelné.
  b) daňové podvody - například nákup fiktivních faktur (nebo poskytování předražených subdodávek) od firem, které jsou legálně ve ztrátě. existují celé firmy které se živí jenom tímhle.
  c) daňové tunely, kdy podnikatel firmu s.r.o. vytuneluje, a pak prodá nebo pošle do likvidace, aniž by kdy zaplatil nějaké daně.

  Z toho pak vyplývá - že
  - snižování daňové povinnosti ad (a) tady bude vždycky a není na něm, nic špatného.
  - snižování daňové povinnosti ad (b) má nějaké náklady, obvykle kolem 10-15% - vyplatí se tedy pouze při daňové sazbě vyšší než 15%, při nižších daních je levnější zaplatit ty daně, než od-daňovací agenturu
  - snižování daňové povinnosti ad(c) je kriminálním činem, takže se vyplatí pouze při určitém objemu peněz. 30 ušetřených % z deseti mega bude asi atraktivněší než 10%. je to asi jako jestli se lupičovi vyplatí ukrást 105ku nebo mercedes - obojí je auto, ale kvuli 105ce se profík nenechá zavřít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).