Hlavní navigace

Prodej jarní emise spořicích dluhopisů začíná už dnes

19. 5. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí narychlo představilo novou jarní emisi spořicích dluhopisů pro občany. Jsou dluhopisy letos stejně atraktivní jako v minulosti?

Spořicí dluhopisy, které stát začal nabízet koncem roku 2011 za ministra financí Miroslava Kalouska, se rychle etablovaly jako jeden z nejvýnosnějších a zároveň nejjistějších spořicích produktů. Ve vydávání dluhopisů pokračoval i Kalouskův nástupce ve funkci Jan Fischer a nakonec se k nim přihlásil také současný ministr financí – Andrej Babiš. Už to přitom vypadalo, že tradiční jarní emise dluhopisů letos neproběhne, nakonec ji ale Ministerstvo financí tak trochu ve spěchu vyhlásilo.

Státní spořicí dluhopisy v číslech  
Celková jmenovitá hodnota SSD v oběhu (mld. Kč) 87,6
Počet držitelů SSD 97 048
Medián počtu držených SSD jedním držitelem (ks) 220000
Průměrný věk držitele SSD (roky) 58,9
Podíl SSD na korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisech (%)  7,5
Podíl SSD na celkovém státním dluhu (%) 5,2

Prodej dluhopisů tak začíná již dnes a bude trvat maximálně do 4. června. Není však vyloučeno, že prodej bude pro velký zájem ukončen dříve, jak už se tomu stalo několikrát v minulosti. Letos přitom obzvlášť platí, že ministerstvo dluhopisy vydává především pro zachování kontinuity, nikoliv proto, že by mělo větší potřebu živit státní rozpočet. Ten se totiž daří plnit nad očekávání dobře a bylo tak možné odvolat i několik aukcí dluhopisů pro institucionální investory. 

Cílem jarní emise je především zachovat nabídku spořicích dluhopisů pro občany se zájmem o nejkonzervativnější a nejstabilnější formu zhodnocování úspor, nikoliv maximalizovat výši poptávky, uvedl ministr financí Andrej Babiš s tím, že potřeba financování z jiných zdrojů je v letošním roce dostatečně zajištěna i díky efektivnějšímu postupnému zapojování disponibilní likvidity státu. Spořicí státní dluhopisy budou v rámci jarní emise 2014 vydány 12. června.


Ministerstvo financí

Pamětní list a dárkový certifikát spořicích státních dluhopisů

Velké změny v nabídce

Ministerstvo financí se rozhodlo zeštíhlit nabídkovou strukturu dluhopisů. Odpadají tak kuponové, diskontované a prémiové dluhopisy, které byly k dostání v minulých emisích. V nabídce zůstal nejoblíbenější 5letý reinvestiční dluhopis a také 7letý protiinflační dluhopis. Ten je ale fakticky 6,5letý, protože jde o 2. tranši protiinflačního dluhopisu vydaného 12. prosince 2013. Novinkou je potom variabilně úročený dluhopis, který ministerstvo doporučuje zejména těm investorům, kteří v následujících letech očekávají růst krátkodobých úrokových sazeb. Ten přitom s očekávaným oživením ekonomiky může nastat už v příštím roce.

Reinvestiční dluhopis

Každoroční výnos reinvestičního dluhopisu není vyplácen, ale je reinvestován formou připsání dalších spořicích státních dluhopisů na majetkový účet. V pravidelných intervalech je možné žádat o předčasné splacení, je však třeba se smířit s tím, že v takovém případě nepůjde o výhodný způsob uložení prostředků. Úročení v jednotlivých letech je totiž nastaveno tak, aby motivovalo dluhopisy držet až do jejich splatnosti, v tomto případě do 12. června 2019. Teprve v posledním roce dosáhne výnos 6 % a výrazně tak zhodnotí vložené prostředky.

Průměrný roční výnos reinvestičních dluhopisů je podle očekávání nižší než v minulém roce, ale zase ne tak nízký jako v případě institucionálních investorů (banky, fondy atd.). Cílem je, aby dluhopisy pro občany lehce předčily většinu termínovaných vkladů, nebo se jim alespoň vyrovnaly. Celkový výnos za pět let tak činí 9,2 % (před 15% srážkovou daní), na rok tedy vychází zhodnocení o 1,84 %. Pravdou je, že drtivá většina termínovaných vkladů nenabízí ani to, na druhou stranu je otázkou, zda inflace v průběhu pěti let takový výnos nepřevýší, byť je v současnosti velmi nízká.

Období Roční úrok
12. 6. 2014 – 12. 6. 2015 0,25%
12. 6. 2015 – 12. 6. 2016 0,25%
12. 6. 2016 – 12. 6. 2017 0,50%
12. 6. 2017 – 12. 6. 2018 2,00%
12. 6. 2018 – 12. 6. 2019 6,00%

Protiinflační dluhopis

Pokud se vyšší inflace obáváte a chcete mít především jistotu, že vaše prostředky nebudou ztrácet na hodnotě, je pro vás připraveno řešení v podobě protiinflačního dluhopisu. Ten sleduje hodnoty dubnové a říjnové inflace podle údajů Českého statistického úřadu a stanovuje podle nich úrok. K tomu nabízí reálný výnos (kupon) 0,5 % p.a. Pokud tedy uvěříme snaze České národní banky držet inflaci kolem dvou procent, nemusel by tento dluhopis být špatnou volbou. Jak už bylo uvedeno, jeho splatnost nastane za 6,5 roku, tedy 12. prosince 2020.

Variabilně úročený spořicí dluhopis

Výnos variabilně úročeného spořicího dluhopisu je určen pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena jako průměrná referenční úroková sazba 6M PRIBOR a marže (ta postupně v jednotlivých výnosových obdobích narůstá). Opět platí, že pokud se Česká národní banka zachová podle dnešních očekávání a bude od příštího roku zvedat úrokové sazby, nemuselo by jít o špatnou investici.

Kde objednávat?

Pro objednávku spořicích dluhopisů můžete využít služeb téměř 900 poboček České spořitelny, Československé obchodní banky a Komerční banky po celé České republice. Stávající vlastníci spořicích dluhopisů mohou navíc využít elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a požádat o úpis dluhopisů z pohodlí domova, a to 24 hodin denně, včetně víkendů (https://pssd.sporicidluhopisycr.cz). Oproti minulosti tak už není možné objednávat na pobočkách České pošty a J&T Banky.

Limit milion korun

V předchozích letech čelilo Ministerstvo financí kritice, že spořicí dluhopisy nevydává jen drobným investorům, pro které jsou určeny především, ale také investorům velkým. Ti mohli dluhopisy nakupovat i v desítkách milionů korun.

skoleni_7_4

Nyní je maximální počet kusů dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat, pro reinvestiční a variabilní dluhopis omezen horní hranicí jednoho milionu korun. V případě protiinflačního dluhopisu zůstal limit na 50 milionech korun.

Jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu zůstává na 1 Kč a minimální výše jedné objednávky bude činit 1000 dluhopisů. Zájemci si i nadále budou moci nechat vystavit pamětní list emise či dárkový certifikát.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).