Hlavní navigace

Kde získat základní investiční vzdělání? V knihách...

13. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Investovat není jen tak. Je dobré se předem dobře připravit. K tomu poslouží odborné semináře – a knihy. Knih je ovšem nepřeberné množství… A ne všechny za pozornost stojí. Jak se v investorské literatuře orientovat, radí v rozhovoru Petr Novotný, dramaturg a moderátor Investorského magazínu.

Při investování je velmi důležité edukace a k ní neodmyslitelně patří investiční literatura. Podle jakých kritérií by měl drobný investor vybírat?

Srozumitelnost by měla být tím hlavním kritériem výběru. Řada publikací na českém trhu má formu upravených skript pro studenty vysokých a vyšších škol a jsou silně teoreticky zaměřené. Samozřejmě jsou mezi nimi výjimky, které umí zaujmout a na příkladech vysvětlit investiční strategie, alternativní investice nebo technickou analýzu.

Co stojí od českých autorů za pozornost a proč?

Domnívám se, že vhodně umí oslovit laika i pokročilého investora publikace od Pavla Kohouta – Investiční příležitosti pro třetí tisíciletí. Konkrétní výběr akcií do portfolio a rozlišení, co je spekulace a co investice, přiblíží Daniel GladišNaučte se investovat. Nový investiční fenomén – investiční certifikáty zajímavě vysvětlí široké investorské veřejnosti Martin Svoboda, autor publikace Jak investovat – aneb anatomie burzovních lží. Jsem přesvědčen, že ty nejlepší knihy o investování pochází v Čechách i v zahraničí většinou z per investičních guru než od teoreticky zaměřených univerzitních profesorů.

Nabídka knih s investiční problematikou je na českém trhu stále omezená. Jaké má možnosti investor, když se chce poohlédnout po cizojazyčné investiční literatuře? Jak nakupovat, kde hledat?

Stačí nalistovat nabídku internetových obchodů www.amazon.com nebo www.barnesandno­ble.com a investor dostane nabídku stovky knih s investiční tématikou. Řídit se ale žebříčkem „bestsellerů“ nestačí a i zde je potřeba určitá orientace. Řada knih již se zpožděním zamířila do Čech jako například Inteligentní investor od Benjamina Grahama. Tato kniha však není vhodná pro investory začátečníky. Chytlavou publikací v populárnější formě představuje kniha bývalého úspěšného manažera hedgového fondu a dnes komentátora Jamese Cramera pod názvem Real Money.

skoleni_29_6

Někdy investování daleko víc zpopularizují příběhy úspěšných, ale i neúspěšných makléřů, celebrit, investičních guru. Který vás zaujala a který můžete doporučit drobných investorům?

Za pozornost stojí autentický příběh makléře Nicka Leesona, který svými burzovními obchody položil nejstarší anglickou banku Barings. Ta v Čechách vyšla pod názvem Podvodník. Tento typ knih pomáhá nenásilně vtáhnout drobného investora do světa velkých burzovních hráčů.

Jak se při investování na vlastní pěst nespálit? Koho poslechnout a co číst? Co by v knihovně drobného investora rozhodně nemělo chybět, prozradí Investorský magazín v sobotu 14. července v 13.30 hod. na ČT24.

Anketa

Čtete investiční literaturu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).