Hlavní navigace

Larry Williams: Milión dolarů za rok

22. 6. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Pro jedny nepřekonatelný génius, pro druhé muž obdařený velkou dávkou štěstěny. Jedněmi obdivovaný pro to, co dokázal, druhými opovrhovaný pro totéž. Jako první dokázal opakovaně zdánlivě nemožné: pouhých 10 000 dolarů proměnil za jeden rok do více jak milionu. Kým je a co je silou jeho úspěchu?
Larry Williams

Zní to skoro jako sen. Průměrný kluk z chudé dělnické rodiny, která měla vždy hluboko do kapsy, svou pílí a odhodláním dospěl až k pohádkovému bohatství. Přitom ani on neměl začátky zrovna snadné.

Larry Williams o sobě již od útlého mládí rád a s oblibou prohlašoval, že již nikdy nechce být chudý. První krůčky ke svým výdělkům začal vykračovat již na základní škole, když v parných vedrech nakupoval chlazenou limonádu, kterou dále přeprodával s mírnou přirážkou svým spolužákům. Jednalo se v té době o pouhých pár centů výdělku, ale snahy Larryho jít si tvrdohlavě za svým cílem stát se bohatým byly již v tomto věku zjevné. Larry věděl, co chce – a dělal vše, co se v daný moment naskytlo, aby toho dosáhnul.

Již po střední škole se však ukázalo, že drobnými podnikatelskými plány by trvalo zbohatnutí příliš dlouhou dobu a to Larry nebyl ochotný podstupovat. Být bohatý v důchodu je sice hezké, ale je třeba si užívat již mnohem dříve a to bez peněz kolikrát nejde. Mladý Larry se tedy začal poohlížet po jiných možnostech zbohatnutí – až narazil na tu, která se mu stala po všech stránkách osudnou – obchodování na burze.

V té době však vypadalo obchodování zcela jinak než dnes – žádný internet, hrstka informací, o počítačových grafech a technických nástrojích dnešní doby se tenkrát všem mohlo jenom zdát. Komoditní byznys byl navíc tenkrát ještě v porovnání s dneškem teprve v plenkách, a tak Larry začal své prvotní pokusy na burze akciové.

Stejně jako každému, kdo vstoupí na burzu bez předchozích podstatných znalostí a dovedností, se samozřejmě ani Larrymu ze začátku příliš nedařilo. Jeho poctivě a dlouhodobě našetřené dolary se pomalu začaly kutálet na všechny strany a nešťastnému Larrymu se začal hroutit jeho velký životní sen. Jenomže Larry se nevzdával. Byl odhodlaný pokračovat dál. A tak v té době prošel všechny knihovny v blízkém i dalekém okolí, veškerá knihkupectví a poctivě začal studovat vše, co se v té době o obchodování na burze vyskytovalo – a že toho bylo velmi málo.

Jak se ale říká, pokud je vůle a píle, i z mála lze uplést bič, a tak se hodiny dřiny po krátké době již začaly vracet jako bumerang – první profity na akciových burzách nedaly na sebe dlouho čekat. A co bylo ještě důležitější – Larry začal sbírat své první reálné obchodní zkušenosti a pomalu si vyvíjet cit pro trhy, což se mu v budoucnu bohatě vrátilo.

I když obchodování s akciemi bylo pro Larryho po nějaké době již výnosné (obchodováním akcií jako „doplňku“ ke komoditám se věnuje Larry dodnes), stále nebylo možné dosáhnout skutečně velikého zhodnocení za krátkou dobu – aby obchodník mohl na akciích pořádně zbohatnout, bylo by potřeba velikého kapitálu, a ten Larry neměl. A tak pomalu začal pošilhávat po jiném nástroji k vydělání svého vysněného bohatství – komoditní burze.

Ani zde nečekaly Larryho snadné začátky. Řada technik vyvinutých pro akciové obchodování se pro tyto rychlejší a agresivnější trhy příliš nehodila, navíc brokerské komise v té době byly větší než pro obchodování s akciemi (dnes již se na komoditních burzách dá obchodovat skutečně za pakatel), takže Larry byl opět na samotném začátku a jeho peníze získané v akciích opět proudily kamkoliv jinam, jenom ne do jeho kapsy.

Jenomže Larry byl již posílený předchozím úspěchem a jeho touha zbohatnout byla stále velmi silná – možná ještě silnější než kdykoliv předtím. Proto se ani tentokrát nevzdal a dlouhé noci strávené u ručně kreslených grafů začaly po nějaké době i zde přinášet své ovoce. Larry již věděl, jak dosáhnout profitu v komoditním obchodování – zatím ne mnoho, ale rozhodně více než v akciích.

Zatímco měl již řadu idejí, co chybělo, byl opět kapitál. Mnoho peněz se na cestě učení stačilo rozkutálet a jít na komoditní burzu s nedostatečným kapitálem by znamenalo opět čekat na větší zbohatnutí dlouhé roky. Larry tedy opět zapojil svého podnikatelského ducha a našel několik dalších dobrovolníků, se kterými společně vytvořili jakýsi obchodní „fond“, jehož správcem byl právě Larry Williams. Jinými slovy: několik lidí vsadilo na Larryho přesvědčovací dovednosti a poskytlo mu své peníze, aby z nich udělal více peněz.

A úspěch se skutečně dostavil. Larry nasbíral necelých 100 000 USD a tuto částku po nějaké době proměnil do téměř půl milionu. Vyplatil tedy své společníky a dle dohody si ponechal část profitů, které již nyní bohatě stačily na to, aby mohl začít obchodovat sám.

Počátkem onoho dne se začala psát historie Larryho fenomenálních úspěchů.

Již po krátké době dokázal Larry vytvářet na komoditní burze značné profity (sám o sobě tvrdí, že v době, kdy se burze věnoval skutečně maximálně, vydělával statisíce dolarů měsíčně, občas se měsíční výdělek blížil až jednomu milionu dolarů) a skutečně se stal bohatým, jak si vždy přál. Jenomže to Larrymu zdaleka ještě nestačilo.

Kromě politických ambicí (několikrát kandidoval na senátora) chtěl svůj fenomenální um ukázat Larry i zbytku světa. A tak se jednoho dne přihlásil na světový šampionát v tradingu (Robins World Cup Trading Championships) a svým výsledkem šokoval celý finanční svět: pouhých 10 000 USD proměnil do 1 000 000 USD za jediný rok. To byl do té doby nemyslitelný výkon – zhodnocení více jak 10 000 % bylo jako zlý sen pro všechny managery „super-fondů“, které v té době dosahovaly zhodnocení sotva 50 %.

Nikdo nemohl tomuto výkonu uvěřit, a tak se strhnul obrovský spor, ze kterého vyústila snaha amerických úřadů pro ochranu a regulaci trhu dokázat, že muselo jít o podvod. Po několika letech však nebyl nalezený jediný důkaz o tom, že by Larry Williams jakkoliv jednal nečestně, a tak byl s hořkostí v ústech pro mnohé shledán výkon zcela platným a skutečným.

Jenomže to zdaleka ještě nebylo vše. Poslední hřebíček do rakve všem pochybovačům se Larry rozhodnul zasadit v roce 1987, kdy se po všech předešlých peripetiích přihlásil na šampionát ještě jednou. Toho roku dokonce pokořil svůj předchozí rekord – 10 000 USD proměnil do více jak 1,1 milionu, a to dokonce už za 11 měsíců, přičemž v jeden okamžik dosahoval stav Larryho účtu neuvěřitelné 2 miliony dolarů. Finální číslo znělo: zhodnocení o 11 376 %.

Larry Williams změnil měřítka finančního světa. Profesionálním obchodníkům ukázal, jaké jsou skutečné možnosti, a běžným lidem předvedl, že pokud se rozhodnou jít za svým snem, nic není nemožné – ať už mají jakékoliv vzdělání nebo jakýkoliv věk.

A jelikož měl již ve své obchodní techniky obrovskou důvěru, rozhodnul se je dokonce sepsat do podoby několika knih (čímž se později stal světově proslulým autorem knih v oblasti tradingu). Jeho knihy si našly miliony čtenářů po celém světě a řada z nich dnes obchoduje Larryho techniky stejně úspěšně jako jejich autor.

Pravděpodobně nejznámější z jeho knih jsou „Jak jsem vydělal milion dolarů za rok", ve které Larry začínajícímu laikovi srozumitelnou řečí popsal krok po kroku veškeré techniky a kroky, s jejichž pomocí dokázal proměnit 10 000 USD do milionu za rok (jedná se o poměrně jednoduché techniky, které může v trhu i dnes aplikovat každý), a dále kniha „Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů“, která vyjde na podzim tohoto roku.

Larryho obchodní techniky čítají celou škálu nástrojů. Od používání takzvaného indikátoru COT, který obchodníkovi říká, jak se právě chovají profesionální obchodníci, přes využití jeho vlastního indikátoru Williams %R až po obchodování velmi jednoduchýcj formací v grafu – tazkzvaných patternů.

Jeho nejslavnější pattern je zřejmě takzvaný „OOPS“ pattern, který říká, že pokud trh otevře pod low předešlého dne, nakupujte právě na low předešlého dne, nebo pokud trh otevře nad high předešlého dne, prodávejte při prolomení high předešlého dne. Jedná se o takzvané swingové techniky, kdy obchodníci zůstávají v trhu několik dní, přičemž úspěšnost se může pohybovat až kolem 70 – 80 %.

Larry Williams změnil finanční svět. Ukázal nové možnosti, dokázal, že obchodování na komoditních burzách může být naprosto pro každého, a přinesl řadu revolučních technik a konceptů, které dodnes využívají obchodníci po celém světě. Krom toho všeho se také může pochlubit dcerou Michelle, která se v 16ti letech rovněž přihlásila na zmíněný šampionát a 10 000 USD proměnila do více jak 100 000 USD za rok. Michelle je dnes uznávanou hollywoodskou herečkou, nominovanou na Oskara za film Brokeback Mountain, a žije s hercem Heathem Ledgerem.

Knihu Jak jsem vydělal milion dolarů za rok vydal server Finančník.cz, na němž ji můžete též zakoupit. Kniha Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů vyjde na podzim tohoto roku.

Anketa

Snažíte se zbohatnout?

Autor článku

Autor je vicepresidentem Česká a Slovenská asociace technické analýzy TASOCS. Publikační činnost:. Obchodování na komoditních trzích (Tomáš Nesnídal, Petr Podhajský)...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).