Hlavní navigace

Předchozí nájemník má dluhy na energiích. Jak se jich zbavíte?

25. 1. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ne všichni si svoje závazky plní pečlivě. Snadno se může stát, že po nastěhování do nájemního bydlení vám ve schránce přistane dopis s nedoplatkem na elektřině na jméno bývalého nájemníka. Vy dluh platit nemusíte, ale je potřeba s dodavatelem komunikovat.

Při nastěhování do pronajatého bydlení jsou prakticky dvě možnosti, jak řešit placení energií. V jednom případě má na sebe vše napsané majitel nemovitosti, vy mu platíte domluvenou částku, a on vám následně předkládá vyúčtování, abyste uhradili nedoplatek nebo abyste dostali přeplatek. V tom druhém má na sebe elektřinu, plyn a další služby napsané vždy konkrétní nájemník. Při opuštění bytu vypoví smlouvu a nový nájemník si sjedná energie sám na sebe.

Může se ale stát, že ve schránce přistane poslední vyúčtování na bývalého nájemníka a rovnou s nedoplatkem. Pravděpodobně nebyl příliš pečlivý a nezajímal se, jestli byt opouští s tím, že je vše vyrovnáno. Jednoduše vypověděl smlouvu a odstěhoval se. Co teď s tím?

Za dluhy předchůdce neodpovídáte

Za dluhy svého předchůdce neodpovídáte. Pokud si předchozí nájemník nevyrovnal své dluhy, rozhodně nepřechází na vás v momentě, kdy se po dlužníkovi nastěhujete do pronájmu. Je ale potřeba s dodavatelem energií komunikovat a oznámit mu, že došlo ke změně. Možná bude potřeba doložit i nájemní smlouvu, která stvrzuje, že vy jste novým nájemníkem.

S původním zákazníkem, který se odstěhoval, bychom dál řešili jeho dlužnou částku za energie a nový zákazník by u nás mohl bez problémů uzavřít novou smlouvu o dodávkách elektřiny/plynu, uvedl pro Měšec.cz Pavel Grochál, tiskový mluvčí společnosti innogy.

Úplně stejně se k situaci staví i ostatní dodavatelé energií. Případný dluh původního nájemníka nemá u MND vliv na dodávku pro nájemníka nového. Nový nájemník sepíše novou smlouvu na dodávky energií, ke které předloží nájemní smlouvu na své jméno. Dodávka energií mu po sepsání smlouvy probíhá bez jakýkoliv komplikací a bez vlivu dluhu původního nájemníka. Ten je vymáhán od nájemníka původního, dodává Dana Dvořáková, tisková mluvčí společnosti MND. Stejně se k situaci staví i dodavatelé Centropol a E.ON.

Ale pozor na neoprávněný odběr

Pokud ale předchozí nájemník svou smlouvu ukončil, je potřeba, abyste si jako nový nájemník ihned zajistili novou. Mnohdy se stává, že víc jak 1 měsíc i déle nájemníci odebírají energie, ale neuzavřou smlouvu s žádným dodavatelem, a pokud stávající zákazník nehradí, může dojít k přerušení dodávek. Tento zákazník si mnohdy stěžuje, ale bohužel odebíral bez účinné smlouvy a nikomu nic nehradil, dodává Roman Šperňák, tiskový mluvčí společnosti E.ON. 

Ještě před nastěhováním je proto dobré si zjistit, na koho jsou energie napsané a co z toho pro vás vyplývá. V případě neoprávněného odběru by vás totiž mohl dodavatel po právu odpojit.

Co když bývalý nájemník smlouvu nezruší

Může se také stát, že bývalý nájemník byt opustí, ale smlouvu o dodávkách energií nezruší. Mnohdy se zákazníci domnívají, že jim skončila nájemní smlouva a tím automaticky skončila i smlouva na odběr energií, což není pravda. Smlouva stále běží, informuje Roman Šperňák. V takovém případě se s bývalým nájemníkem musíte mezi sebou domluvit, nebo si zajistit kontakt přes majitele nemovitosti.  

Na jedno odběrné místo, tedy na konkrétní byt či dům, může být totiž vedena vždy jen jedna smlouva na odběr elektřiny nebo plynu. V elektřině je specifikována označením EAN. V plynu jde o EIC. Tento unikátní kód přidělí odběrnému místu provozovatel distribuční soustavy a všichni dodavatelé se jím pak řídí. Nelze mít na jedno odběrné místo více smluv pro danou komoditu, říká Roman Šperňák.

V takovém případě tedy budete mít problém si na sebe nechat elektřinu či plyn napsat, protože stará smlouva stále běží. Pořád ale platí, že smlouva je uzavřená na předchozího nájemníka, a tudíž nejde o váš dluh, ale o jeho.

Pokud už požadavek na odpojení běží, je to problém

Může se i stát, že bývalý nájemník nekomunikuje nebo není k zastižení, například se odstěhoval do zahraničí, a není jednoduché po něm dluh vymáhat. Pro takové případy může sloužit například kauce, kterou pronajímatelé od nájemníků vybírají. S vrácením kauce pak majitel bytu počká až do chvíle, než se ujistí, že za bývalým nájemníkem nezůstaly žádné dluhy. Pokud se dluh objeví, použije se kauce na jeho zaplacení.

Odpojení od elektřiny může nastat v případě, že už běží požadavek na odpojení odběrného místa, když se do bytu stěhujete. To se stává v případě, že předchozí nájemník neplatil zálohy delší dobu, nechal věc zajít hodně daleko a dodavatel se rozhodl odběrné místo odpojit.

Pokud v průběhu tohoto procesu obdržíme požadavek na přepis odběratele na odběrném místě, tj. nestihne-li se přepis na nového nájemníka, může dojít k odpojení odběrného místa. Nestane se tak ale kvůli tomu, že by nový odběratel nezaplatil dluh za předchozího odběratele. Jedná se o mimořádnou situaci, kterou ale opět s novým nájemníkem vyřešíme tak, že odběrné místo znovu připojíme, dodává Roman Šperňák.

Není lepším řešením, když má na sebe služby majitel?

Pokud mají na sebe služby napsané jednotliví nájemníci, nemá majitel bytu šanci zjistit, jestli řádně platí zálohy na energie. Energetické společnosti nemohou sdělovat tyto informace třetím osobám. A to i když je byt po právní stránce pronajímatele. Smlouva je uzavřená mezi nájemcem a dodavatelem elektřiny. A jen ti mají právo znát podrobnosti.

Pronajímatel tak může být v nepříjemné situaci, kdy si není jist, jestli nevzniká dluh. Někteří dodavatelé proto doporučují pro lepší přehlednost, aby si pronajímatelé nechali energie napsané na svoje jméno. Zákazníkům v těchto případech, kdy počítají, že budou byt nebo jinou nemovitost pronajímat, v první řadě radíme, aby smlouvu na energie uzavřel na sebe sám majitel nemovitosti. Ten bude mít přehled o smlouvě a platbách a nebude muset řešit případné přerušení dodávky nebo jiné nesrovnalosti s odběrem energií či případné záškodní jednání ze strany nájemce, radí Roman Šperňák, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

skoleni_8_6

V případě, že se mění nájemníci, si pak pronajímatel u dodavatele vyžádá mimořádné faktury, na kterých bude uveden i stav měřidla v době, kdy se nájemník stěhuje.

Zjevnou nevýhodou ale je, že případné pohledávky za neuhrazenou elektřinu jdou za majitelem bytu. Protože jsou dodávky energií napsané na něj, musí je v nejhorším případě uhradit za neseriózního nájemníka. A po něm pak dlužnou částku může vymáhat.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).