"Pokud by se ale nezapočítalo, co za zaměstnance platí zaměstnavatel a bral by se čistý odvod zaměstnance, potom platí OSVČ o 44 procent více než zaměstnanec, vysvětlil předseda Asociace malých a středních podnikatelů Karel Havlíček.
Karel Havlíček je dobrý srandista - ty peníze tam prostě jsou a je jedno jestli to platí přímo zaměstnavatel, a nebo to zaměstanci "formálně" projde výpatní páskou.
Se divím, že Karel Havlíček rovnou netvrdí, že zaměstnanci neplatí nic, protože ty peníze jdou z bankovních účtů. Takže za zaměstnance vše platí banky.
Je to úplně stejná pitomost, jako to co tvrdí.
Mimochodem, i kdyby bylo pravdivé jeho tvrzení, není, tak o 44% vyšší platba je další nesmysl.
Bylo by žádoucí změnit placení pojistného tak, aby ho celé platil zaměstnanec (přičemž by se mzdy přepočetly tak, aby to pro zaměstnavatele i zaměstnance zůstalo stejné jako teď). Pak by každý zaměstnanec viděl, kolik peněz mu z původní hrubé mzdy (dnes označované jako superhrubá) zůstane. Sice má každý ty údaje k dispozici i teď, ale psychologicky je to podstatně jiné. Na to ale politici nebudou mít koule, protože vědí, že by se lidé mohli vzbouřit. Naopak má současná vláda v plánu zrušit superhrubou mzdu úplně (ona mimochodem v současné podobě ani příliš smysl nemá, protože slouží jen pro výpočet daně, kdežto ty klíčové věci - tedy způsob výpočtu a platby pojistného - zůstává původní).
Podnikám 20 let a zaplaťpámBůh jsem nepotřebovala lékaře,takže jsem systém nic nestála,a zatím jen platím a platím,protože jsem si nemohla dovolit marodit,takových podnikatelů je kolem mě mnoho a mnoho,kdežto zaměstnanec může marodit a čerpat z peněz ,které tam odvádí OSVČ třeba rok i více,protože má slušnou nemocenskou!Znám to ze své rodiny.
Tak nevím jestli jsem na hlavu,ale manžel(zaměstnanec),když je nemocný ,tak pobírá 12.000,-Kč nemocenské a to nemá zdaleka vysoké příjmy a podle informací co mám ze sociálky,když budu nemocná já ,tak dostanu 3.000,-Kč a to si platím připojištění, asi by jste měl vážit slova a sehnat si informace,jinak jenom plácáte.
Tak ja nevim, pani nastvana, ale jestli tvuj manzel bere 60k/mesicne, dostane se na tech cca 12k za nemocenskou."Zdaleka vysoke prijmy" to asi nejsou, ale mrkni na prumerny prijem "bezne sede vetsiny" a pak teprve pismenkuj plky, pani vytizena podnikatelko, ktera pise do diskuze na webu :) Ale beru, je treba hajit svuj zivotni standard i za cenu moralky, jeste tak 1000x neco takoveho napises a par fandu najdes...
Až budete tvrdit podobné nesmysly, tak si nejdřív nastudujte příslušné předpisy. Nemocenská je u OSVČ neskutečně směšná. Bohužel neplatí, že si můžete zvolit, kolik budete platit na nemocenském pojištění, pokud byste náhodou chtěl platit vyšší nemocenskou, zvedne se vám odvod na zdravotní i sociální. Proto si nemocenskou platí jen zlomek OSVČ a peníz takto ušetřený si prostě ukládají stranou. Navíc OSVČ dostane nemocenskou jen tehdy, pokud náhodou marodí celý měsíc, protože kdyby v měsíci pracovala JEDINÝ den, musí za celý měsíc odvést sociální a zdravotní. Předpisy jsou pro OSVČ neskutečně tvrdé.
Ano, nemocenská z minimálního pojistného je směšná, ale taky to minimální pojistné je řádově menší než povinné pojistné zaměstnance. Celkem snadno se dá spočítat, kolik týdnů v roce by musel být člověk nemocný, aby se mu to vyplatilo a vychází absurdně vysoké číslo, takže si to většina OSVČ neplatí. Ale je možnost nastavit si odvody jako zaměstnanec (včetně toho co platí jakože zaměstnavatel) a pak mít odpovídající nemocenskou a důchod, ale i tam počet týdnů nemoci nutný pro vyčerpání toho co sem tam nasypal je vysoký, takže se to málokomu vyplatí. Závidět zaměstnancům nemocenskou je nesmysl, oni si to na pojistném těžce zaplatili.
Ono taky pojišťovat se na každou chřipku se nevyplatí, na to má mít každý rezervu, smysl by dávalo komerční pojištění na neschopnost v řádu měsíců, ale možnosti jsem nezkoumal.
Máte pravdu. Rozumět Vám bude, ale jen živnostník. Vy jste schopný člověk, který se stará sám o sebe. Máte zaměstnance o kterého se musíte starat, jako o neschopné dítě. Vedete za něho veškerou agendu a pod. Ze svého zisku platíte za něj další sociální a zdravotní pojištění - NE Z JEHO PŘÍJMU! JESTLI MÁ BÝT NĚJAKÁ ZMĚNA, ATˇ ZAMĚSTNANEC SI ODVODY ZE MZDY DĚLÁ SÁM!! AŽ SI PLATÍ ÚČETNÍ, BĚHÁ PO ÚŘADECH.
Pracuji v zahraničí. Tam si váží jeden druhého, který pracuje poctivě.
V tomhle Česku ukazuje jeden na druhého a sám je parazit.
Naprostá kravina, nárok na péči máte stejnou, to že ji v případě nemoci nečerpáte a nemoc přecházíte je jen vaše blbost, navíc následky přecházení se mohou v budoucnu systému zdravotního pojištění sakra prodražit.
Nemocenskou sem nemotejte, to je úplně něco jiného zdravotní pojištění.
zaměstanec si na vše musí vydělat i na tu dovolenou, tak co by jste chtěla paní. Kdyby jste si neplatila základní sazby pojištění a navíc jako jistě vydělávající podnikatel zaplatila nějakou tu osobní pojistku. Tak by jste si "marodit" mohla jistě dovolit. Když bych to spočítal kolem a kolem, tak budete na tom jistě lépe než kterýkoliv váš zaměstnanec.
Už by měl konečně někdo udělat srovnání kolik čerpají na nemocenskou péči zaměstnanci a kolik podnikatelé,takový přehled ještě nikdo neudělal asi ví proč.Podnikatelé totiž nemohou být nemocní,to znám ze své zkušenosti a jestli je ve zdravotnictví málo peněz,nechť se někdo podívá na příjmy praktických lékařů(ortopedů,gynekologů atd.)Za 5 hodin práce denně neskutečné příjmy,to přece zdrav.pojišťovny vidí kolik proplácejí.Něco jiného jsou odborní lékaři v nemocnicích,těm bych přidal bez pardonů.
"Podnikatelé totiž nemohou být nemocní"
Co je tohle za blbost? Dělám na ŽL a nemocný jsem normálně. Teda občas bohužel i nadnormálně. Zrovna letos v zimě mi celkem odešla imunita a chytil jsem od dětí všechny jejich rýmičky a 2x jsem byl na antibiotikách, takže i s těma rýmičkama celkem 4 týdny doma za zimní sezónu :-(
Tak prostě jen pokaždé napíšu "odběrateli", že hákovat nebudu (akorát nemusím nikam chodit pro neschopenku jako v mateřské školce jménem HPP) a samozřejmě za to ležení doma mi nic nezaplatí, no.
Takže být nemocný klidně můžu, jen prostě tomu musím přizpůsobit životní i pracovní standard a samozřejmě průběžně vytvářet finanční rezervy.
UŽ TO NEMŮŽU ČÍST.
ZDE JE TABULKA, KOLIK PLATÍM ZA ZAMĚSTNENCE ZE SVÝCH:
ZAMĚSTNANEC ZE MZDY ZAMĚSTNAVATEL
Zdravotní pojištění 4,5% 9% !!!!
Nemocenské poj. 0%!!! 2,3%
Důchodové poj. 6,5% 21,5%!!!!!
Politika nezaměstnanosti 0% 1,2%
_____________________________________________________
CELKEM: 11% 34%
PLATÍM VÁM NEMOCENSKOU A I DÁVKY CO BERETE Z PRACÁKU.
Takže, nevyskakujte a styďte se - ZAMĚSTNANCI SI PLATÍ JEN 11% ZBYTEK PLATÍ TEN VYKOŘISŤOVATEL ZAMĚSTNAVATEL.
Odpověď pro TOMAŠ MARNY
Z čeho jiného, než ze zisku? Ze sociálky? Z podpory v nezaměstnanosti? Pouliční sběr kovového šrotu?
Příklad:
Zaměstnanec má 100 Kč/hodinu
Odvody zaměstnance 11 Kč
Zaměstnanec má před zdaněním 89 Kč(daň z příjmu 15%)
Zaměstnavatel musí ještě odvést - 34 Kč(viz. tabulka v mém předchozím komentáři)
TĚCH 34 Kč za hodinu, ale nejde z částky 100 Kč/h.
Musí je vzít ze zisku.
To co tu předvádíte je jen státem podporovaná demagogie, zakrývající propastný rozdíl ve skutečných odvodech. Z matematického hlediska je úplně jedno, jestli tu daň odvede celou zaměstnanec, nebo ji stát schová do odvodu zaměstnavatele - v obou případech se jedná o zdanění práce zaměstnance a zaměstnanec musí tuto hodnotu nejdřív vytvořit.
Pane SOUDNY, kde berete prachy? Za co? Padají Vám z nebe?
Asi ne, takže prachy Vám vydělá Váš zaměstnanec.
A z toho, co Vám zaměstnanec vydělá mu část dáte jako mzdu, část zaplatíte státu a část si necháte.
A je úplně jedno, z čeho je ta část státu poskládaná (jestli je to jedna taxa, nebo 20 různých položek).
Zdrojem je ten zaměstnanec. Není zaměstnanec, není odvod zaměstnavatele za zaměstnance.
Jediný důvod, proč se dělí něco jako odvod zaměstnance a zaměstnavatele je ten, aby zde byl "sociální mír"
Kdyby se totiž ta dělnická masa dozvěděla, že oni nesou domů 10tku, ale stát shrábne 12ctku, tak by asi byl další převrat.
Takto se jim to schová, a oni neví, nevidí, nechápou a je klid.
Proto ta snaha zrušit super hrubou mzdu, protože pak na pásce vidí, nechápu a začínají nadávat. To je nebezpečné.
Exekuce je jediná věc, co může být ze mzdy ještě sražena. Alimenty a půjčky se platí posléze.....
Těch 45-48% udělá:
Sazby sociálního pojištění zaměstnance je 6,5 % , zaměstnavatele 25 %, celkem 31,5 % z hrubé mzdy.
Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy.
Daň z příjmu 15% ze základu daně.
Suma sumárum: 31,5 + 13,5 = 45% dělají odvody. 15% daně z příjmu se počítá složitěji, pro jednoduchost to udělá 0-7% navíc podle výše příjmů. (A to jsem ještě opomněl onu solidární daň nad 100.000kč. Na tu dosáhne kde kdo, pokud bere 13. a 14. plat nebo mimořádné prémie apod.)
Ta procenta jsou sazby z hrubé mzdy pro výpočet částky pojistného, pokud ale chceš vyjádřit kolik to činí z ceny práce, musíš to přepočíst na správný základ, kterým je superhrubá mzda.
Solidární daň pouze kompenzuje zastropování pojistného a tedy defacto pouze koriguje degresi daňového zatížení se stoupajícím příjmem. To bych klidně zachoval natrvalo a říkal tomu jinak, protože to není o nic solidárnější než všechny ostatní odvody.
Superhrubá mzda je sice nesmysl, ale je to cca výše nákladů zaměstnavatele na mzdu zaměstnance. Jinými slovy to, kolik si zaměstnanec vydělá. A z toho jsou ona procenta.
Chtěl jsem celou věc zjednodušit a říct pouze, že ze (superhrubé) mzdy státu jest odvedeno 45-52% (podle výše mzdy). Zbytek (čistá mzda) je vyplacen zaměstnanci.
A proto argument, že něco odvádí zaměstnavatel a něco zaměstnanec je dle mého názoru lichý. Vše odvádí zaměstnavatel ze mzdy zaměstnance. To jak je co pojmenováno není podstatné.
Nedělejte z toho kovbojku. Operní hvězda si může řídit auto (nebo letadlo) sama. To pak můžete říct, že každý zaměstnanec je hujer, když mu vaří jeho kuchař. Akorát že vaří v závodní jídelně, kam chodí dalších 1.000 lidí.
Operní hvězda je sociologicky vzato "hvězda". "Hvězda" je ale i chirurg v okresní nemovnici. Protože "hvězda" je každý, jehož práci nemůže vykonávat někdo jiný, buď na základě nějakého předpisu (lékař musí mít předepsané vzdělání, stejně tak veterinář, architekt) nebo je to činnost umělecká. Na housle vrže kdekdo, ale Kubelík hrál tak, že se to dalo poslouchat i v koncertní síni. V hospodě si zazpívá i opilec, ale Gott nebo Hůlka to prostě umí líp.
Jak se to vezme, i když ta hvězda dá řidiči hrubého dvacku, tak za toho zaměstnance zaplatí 26 800 a to je cena jeho práce a pro ni musí mít tuto hodnotu. A té hvězdě je úplně jedno, jestli je tam nějaké administrativní dělení, že zaměstnancův plat je jako 20 000 a těch 6 800 platí nějak bokem nebo když když plat bude 26 800 a z něj se budou srážet všechny odvody, v každém případě ona zaplatí 26 800, z toho řidiči 15 850 a 10 950 státu, tedy zdanění práce je v tomto případě 40,9%.
jenže srovnávat podnikatele a zaměstnance z pohledu kolik kdo čerpá je úplný nesmysl. Zdravotní pojištění je nástroj solidarity zdravých s nemocnými, a ne zaměstnanců s OSVČ. To jakým způsobem se dotyčný živí je zcela irelevantní.Pokud je někdo náchylný k častějším indispozicím, s velkou pravděpodobností nebude mít zájem živit se jako OSVČ což tuto statistiku vychyluje jedním směrem.
"Jednak si to taky nemůže dovolit (nemocenská je zastropovaná a u lépe placeného zaměstnance v příšerném nepoměru k jeho platu)"
Ježišmarja, jakto, že si to nemůže dovolit? Tak si prostě našetří a je to. Já dělám na ŽL a při nemoci nedostávám vůbec nic. Furt lepší být dva dny + víkend (nebo klidně třeba 4 týdny) v posteli a pak v pohodě než to 2 týdny přecházet (nebo klidně 2 měsíce přecházet a pak skončit na JIPce na kapačkách). Abych řekl pravdu, když mám teplotu 38+, tak stejně jen čumím do monitoru a nejsem schopný používat mozek. Prostě soudný dobře vydělávající člověk by měl vědět, že není fyzicky superman a tomu pak přizpůsobit organizaci práce a míru utrácení. Ano, zamrzí to, když je člověk týden v posteli a 15-20 tisíc je v pr..., ale takový je holt život.
"Nemůže si dovolit" je zaužívaný slovní obrat, který znamená, že je to pro něj krajně nevýhodné. Stejně jako pro toho živnostníka.
Já jsem třeba za celý život nebyl na nemocenské ani den, takže je mi nemocenské pojištění, které si jako zaměstnanec povinně platím, úplně k ničemu, zatímco jako živnostník bych se mohl rozhodnout si ho neplatit. Vždycky to řeším tak, že se vyležím o víkendu, vezmu si notebook domů a pracuji z domova, a podobně. A když mne chytne hexenschuss a nemůžu u počítače sedět, tak ležím v práci na koberci, ačkoli se doktorka vyloženě divila, že nechci napsat neschopenku.
A jsme zase u toho, kdyby stát zrušil nesmyslné paušály, tak švarczaměstnanci budou platit odvody ze 100 % a ne ze 40 % příjmu, zatímco skuteční živnostníci mají skutečné náklady a dopad zrušení paušálů na ně by byl zásadně menší, akorát by si museli schovávat účtenky a jednou za rok si je sečíst. A švarc systém by pak stát vůbec nemusel řešit, protože jeho výhodnost co se týče odvodů by rapidně klesla.
Nejsme u švarc systému. Jsme ve vlákně reagujícím na to, že si dobře placený zaměstnanec prý "nemůže dovolit" být nemocný. Jen jsem poznamenal, že švarc je na tom v tomhle hůř a přesto si může dovolit být nemocný. A troufám si poznamenat, že dovolit být nemocný si může i nešvarc podnikatel, jen si musí umět spávně zorganizovat práci a vytvářet rezervy. Kdo to nedokáže, ten by měl zvážit místo podnikání nástup do mateřské školky jménem HPP.
A já s vyšším zdaněním živnostníku musím souhlasit. Kalous jim ušlapával cestičku jak se jen dalo, není nad kvičícího živnostníka. Beztak když se podnikateli zlepší podmínky pro podnikání, tak to v drtivé většina použije pouze k vyššímu zisku pro svoji osobu a zaměstnanec uvidí jedno velké kulové. Výhod mají habaděj, různými optimalizace jsme došli do bodu, kdy OSVČ platí odvody neodpovídající reálným ziskům, tj. směšné.
Když teda mají ti živnostníci takové zisky a žijou si jako prasata v žitě, tak proč jsou Úřady práce plné nezaměstnaných? Vždyť živnosťák stojí jen 1.000,- Kč, to se snad dá ušetřit i z minimální mzdy! Tak šup, šup, nezaměstnaní, nestůjte na pracáku a jděte si vydělat na vilu a dovolenou na Haiti!
Ti na pracáku jsou ve většině neschopní líní lempli, kteří by si jako OSVČ nevydělali ani na slanou vodu. Ti schopní už se OSVČ dávno stali. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 2009 http://finexpert.e15.cz/sezonni-narust-nezamestnanosti-pozitivni-trend-nemeni
Ono to samozřejmě není bez rizika, OSVČ musí něco umět, sám se snažit, být aktivní. Ale když už se mu daří a vydělává, tak prostě nevidím důvod, proč by dost značnou část příjmů (rozdíl mezi nesmyslně vysokými paušály a skutečnými náklady) měl mít zcela osvobozenou od odvodů (daní i pojistného). Podnikatelé právnické osoby musí vykazovat náklady skutečné, pokud si zisk chce majitel vybrat, musí ho dokonce zdanit podruhé, zaměstnanci si náklady nemohou uplatňovat vůbec.
Ani jeden protiargument k tomu co jsem napsal. Gratuluji k tupé odpovědi o tom, jak mají nezaměstnaní začít podnikat. Mimo mísu jste paní, mimo. Na pracáku jsou při dnešní minimální nezaměstnanosti povětšinou už jen ti co opravdu dělat nechtějí a co víc s tím co jsem napsal to nemá nic společného. Sama by jste nechtěla, aby se Vám z řad nepracujících zvýšila konkurence, to by bylo jen další kvičení. Průměrný odvod na dani z příjmu je u OSVČ, který má podnikání jako hlavní činnost 8500 Kč za ROK. (Což je směšné) U zaměstnance přes 25tis. Jako OSVČ by jste měla držet pusu a krok, protože stát Vám dává nespočet možností optimalizací. Výše uvedené odvody na dani z příjmu jsou toho zářným důkazem. :-)
Paní, Vy opravdu nevidíte to okrádání, posvěcené státem, ze strany živnostníků. Odvedená daň z příjmu za ROK u OSVČ je přes 8 tis. To by znamenalo zisk nějakých 5tis za měsíc, což ve skutečnosti je kravina a ten reálný zisk je mnohonásobně vyšší. O prasatech v žitě jste hovořila Vy.Oblbujte si pracákem Vaše známe, né mně!!!!!
jako živnostník s tím nemám žádný problém. Ale ať k sakru PŘESTANOU TAKOVÉ ZRŮDNOSTI, JAKO INVESTIČNÍ POBÍDKY NEBO DOTACE, které jdou výhradně do kapes TĚCH VELKÝCH ALA HYUNDAI NEBO AGROFERT! Jak je vidět z příspěvků, tak tenhle mafiánský socialismus, kdy se malým bere a velkým dává, nikomu nevadí nebo dokonce vyhovuje?!?
Takže dokud si většina obyvatel Česka neuvědomí, kde se peníze v systému ztrácí, tak ať si laskavě nebere do úst živnostníky, protože tyhle maličké slevy na příspěvcích co máme, jsou ve srovnání s tím, co vydojí ze státního rozpočtu ti velcí, úplné NIC!
Ale ono 80% paušál není zrovna maličká sleva.
Základní problém celého srovnání je ten, že se srovnávají hrušky a jablka.
Ve statistikách je jasně uvedeno, že živnostníci odvedou 4mld a zaměstnanci násobně více. Takže kdo živí tento stát je jasné.
Měly by se oddělit 3 věci.
Odvod sociálního pojištění, kdy nižší platby a tím nižší důchod je volba OSVČ. Jinak by měl být stejně solidární vůči invalidům jako zaměstnanci.
Odvod zdravotního pojištění, kdy OSVČ dostává stejnou péči, tak by měl na zdravotní pojištění platit stejně jako zaměstnanec.
Maximálně ponížit o tu část za vlastní nemocenskou. To je opět jeho volba si šetřit nebo se pojistit.
No a pak jsou tu daně. Využívá stejné služby státu (policie, hasiči, poslanci) i obce (silnice, školka,....), tak ať platí také stejně.
A až u té poslední položky nechť má slevu za to, že generuje pracovní místa a má s tím starosti.
Pokud dělá na sebe a nic negeneruje, tak proč by měl platit méně než zaměstnanec? Stejné služby, stejné platby.
Jako OSVČ šel proto, aby měl zisk ze své práce pro sebe a ne zaměstnavatele. Státu nic dalšího nepřináší.
Proto má ten Hyundai a jiní dotaci, protože generují pracovní místa. Dotaci na pracovní místo dostane od ÚP i kdokoliv menší (pro vybrané typy zaměstnanců - 50+, absolventi, postižení,...)
No, rozvádíte to všechno pěkně, ale na INVESTIČNÍ POBÍDKY A DOTACE se vám nějak reagovat nechce!
Tak si dáme jeden příkladeček:
Korejská automobilka Hyundai podle údajů agentury CzechInvest obdržela podporu na vytváření nových pracovních míst 500 mil. Kč, slevu na dani z příjmů právnických osob 925 milionů korun. Hmotná podpora na kapitálové investice dosáhla 1,45 miliardy. Sleva na pozemek byla 736 milionů korun, podpora na školení a rekvalifikace dosáhla 207 milionů korun.
Když si vezmeme, že Hyundai zaměstnává 3400 pracovníků, pak zadotování jednoho místa přišlo na více než 1,1 milionu Kč!
A JÁ SE PTÁM, KDE JAKO ŽIVNOSTNÍK DOSTANU DOTACI NA ZAMĚSTNÁNÍ JEDNOHO ČLOVĚKA VÍCE NEŽ 1 MILION KČ?!?
A to normálního zaměstnance, žádného "handicapovaného"!
Až budu mít stejné podmínky, jako ti vyvolení VELCÍ, pak na mě choďte s argumenty spravedlivého placení daní a odvodů na soc. a zdrav. poj.!
Nechci obhajovat Hyundai, ani jiného velkého investora, ale přeci jen rozdíl mezi ním a Vámi vidím.
Vytvořil tisíce pracovních míst přímo ve svém závodu, k tomu navázal tisíce míst u subdodavatelů, vyrábí statisíce automobilů.atd atd.
Z toho zboží se odvádí cla, DPH a nevím co ještě. Ti pracovníci někde bydlí, nakupují, platí daně.
Takže nějaké lákadlo pro tuto investici je prostě potřeba.
Jestli je příliš vysoké nebo ne, to nechť si spočítá stát.
Každopádně v regionu jste teď asi hodně rádi, že ho tam mají.
Třeba i jen kvůli dopravním stavbám, které se stát zavázal dobudovat.
A přivede to další investice.
Přemýšlím, co to je za systém, ve kterém politici uplácejí koncerny, aby se tady usadily, a pak pěkně vydělávaly na levné pracovní síle....a když je levná málo, tak ji ještě devalvací koruny zlevní...
Rozhodně to není tržní hospodářství a můžou si argumentovat tak, jako vy, sebevíc............ aby to nakonec neskončilo jako u Agrofertu, který zaplatí ročně na daních kolem 800 milionů a v témže roce dostane na dotacích několik miliard korun. Kolik takových "Agrofertů" si může Česko dovolit?
Ale zdá se, že většinu čechů baví, skládat se na miliardáře a sami žít na třetinové životní úrovni "západu" :-/
No tak ona většina lidí si neuvědomuje ani to kolik, že to státu za ten měsíc odvedou, tj. jak moc je zdaněna jejich práce + samozřejmě další daně(DPH, daň z nemovitosti, atd. atd.). Jak už to kdosi psal, kdyby se měl dělník(který většinou opravdu netuší, protože ho nic jiného než čistá mzda nezajímá) dozvědět kolik, že mu stát reálně sebere peněz, tak věřím, že by ze dne na den byly plné ulice nespokojených.
To že se peníze daňových poplatníků ztrácejí je věc druhá, ale když už by si lidé měli něco uvědomit, tak by to na prvním místě mělo být jejich reálné zdanění. Zajímalo by mě jak je to třeba v takovém Německu - jestli jsou i tam lidé oblbováni jak u nás.
Srovnávat zaměstnance a OSVC je nesmysl. To jsou naprosto odlisne pozice. Kazda ma svoje vyhody a nevyhody. Chtít, aby měli všechno stejne, je jako by jste chtěli, aby v zimě bylo stejně sněhu v Praze jako na horách.
A cele je to o tom, aby se hádali zaměstnanci s OSVC a neměli čas se zamyslet, jestli se vlastně s penězi ve zdravotnictví dobře hospodaří, co třeba IZIP, jak je to se zprostředkovateli při nákupu techniky, jak jsou oceněny jednotlivý zdravotnický úkony a kolik platime za léky v CR a kolik stoji ty same v cizině.
V této diskusi je krásně vidět, že Češi jsou jen bezvýznamná, kolaborantská a udavačská prasata. Bezvýznamný, shitový národ. Místo toho, aby ti slavní odboráři spolu se zaměstnanci prosazovali menší zdanění zaměstnanců, budou kérovat do OSVČ a ještě žít v domnění, že za jejich posraný život mohou oni. A ušatý STBák s připitomělým úsměvem, jemu vlastním, bude dál utahovat šrouby všem a přihrávat si dotace. Je mi stydno za takový národ. Už aby byla EET, účtenková loterie nebo cokoliv jiného, aby měl český človíček opět koho udávat. Jak to psal Karl Hermann Frank ve svých pamětech, gestapo už nevědělo, co má dělat s tolika udáními od Čechů, měli jich plné krabice.
Vsem OSVC to preju, osobne chapu prave problem v optimalizujicich "pseudoOSVC", tedy prachsprostych kontraktorech nevykonavajicich zadne ze svobodnych povolani (malir, skladatel a tak), ale jen makajicich v ramci svarcsystemu "pro nekoho" nebo jeste lepe "jen pro jednoho odberatele" (napriklad ucelove s.r.o. s jednim zamestnance a s odberatelem napriklad krajskym uradem). A ten nekdo (at uz jde o fyz. nebo prav. osobu) vlastne timto zpusobem dopousti "okradani" statu a jeste k tomu se tim zbavuje cele rady zodpovednosti, ktere by jinak musel plnit. Ryba smrdi od hlavy, skoro vzdycky.
RÁD ŘÍKÁM, ŽE MÁŠ PRAVDU.
ZAŽÍVÁM KONTROLY, KTERÉ JSOU VŽDY NA UDÁNÍ.
MŮJ DŮM MÁ KAMERY, NE KVŮLI BEZPEČNOSTI, ALE KVŮLI VYHRŮŽKÁM OTRÁVENÍ MÉHO PSA. ( JE HODNÝ, V NOCI NEŠTĚKÁ - JE DOMA), ALE JE ŠAMPIÓN!
S ŽENOU JSME ŠTÍHLÍ - U TLUSTÝCH SOUSEDŮ JSME NEMOCNÍ.
JSME NENORMÁLNÍ, PROTOŽE NEPÁLÍME TRÁVU NA ZAHRADĚ A UZNÁVÁME NOČNÍ KLID.
JSEM DEBIL, PROTOŽE MI VADÍ, ŽE LIDÉ Z OBCE PLUNDRUJÍ NÁŠ LES KVŮLI DŘEVA NA OTOP.
ČEŠI NIKDY NEBUDOU DRŽET SPOLU.
MÁ RODINA V NĚMECKU ŘÍKÁ, ŽE JSME BALKÁN.
MÁ PRAVDU.
Přesně tak!Hadají se tu mezi sebou a politici se jim vysmívají.Idioti.Místo aby si je podali a přestalo neustálé zdražování tak si jdou po krku jako nenažraný psi.Nakonec to odsere vše kupující a spotřebitel protože nenažranost způsobila 200 násobné a více zdražení aby někteří podnikatelé a živnostníci neplatili daně atd.To ty burani češi nechápou!
Státní kasa má příjmy a výdaje. Příjmy platí živnostníci a zaměstnanci komerční sféry. Výdaje jdou mimo jiné na státní zaměstnance - a někteří z nich jsou i užiteční.
Takže každý živnostník z tohoto pohledu přinese víc, než předseda vlády a ministr financí dohromady.
Stojí-li otázka tak, že je potřeba víc peněz přinést (aby nerostl deficit, haha), je to stejné, jako úvaha, že by stačilo méně utratit.
Tak politici, neatakujte nikoho.
Raději přemýšlejte, na co vás ti živnostníci (a ostatní) vlastně potřebují.
Třeba potom začnete něco užitečného dělat.
Titulek mi přišel divný: Politici chtějí po živnostnících zdanění? Co to znamená? Ale dobře, každý nemá vždycky den. Jenže ono to dál asi není lepší. Živnostníci by měli platit vyšší daně u zdravotního pojištění? Zlomte autorovi tužku než s ní někomu (možná i sám sobě) ublíží!