Hlavní navigace

Politici atakují živnostníky. Chtěli by po nich vyšší zdanění

18. 8. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Politici znovu útočí na živnostníky, kteří by podle nich měli platit vyšší daně, především u zdravotního pojištění.

Živnostníci se stávají v ČR novým ohroženým druhem. Jejich počet klesá – zatímco na konci roku 2009 jich bylo podle statistik Českého statistického úřadu 648 941 (hlavní činnost), na konci roku 2014 už jich bylo jen 586 112 a jejich počet klesá dále. Ekonomika přitom oživuje. Co to znamená? Řada lidí volí „teplé“ zaměstnanecké místečko se všemi výhodami: dovolenou, nemocenskou, nemuset ručit celým svým majetkem apod.

I přes pokles počtů živnostníků však vláda na ně neustále útočí: Živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají, a zdravotní péče o živnostníky je dnes dotována z odvodů zaměstnanců, uvedl například koncem března předseda vlády Bohuslav Sobotka. Zastání také nachází v Senátu, kterému vládne oranžová (sociální demokracie): Otázkou je, jestli do systému adekvátně přispívají osoby samostatně výdělečně činné. Já zastávám názor, že ne, uvádí bývalý strojní zámečník, mistr a předseda Senátu Milan Štěch.

Ostře proti živnostníkům také vystupují lékařské odbory, které opakovaly evergreen o nízkých platbách na zdravotní pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné skutečně odvádějí jen minimum peněz. Celý zdravotní systém stojí na platbách od zaměstnanců, což není dlouhodobě udržitelné, chybí peníze. Navíc je to nespravedlivé, vysvětlil důvody stížnosti člen předsednictva Lékařského odborového klubu Lukáš Velev. Lékařští odboráři proto oslovili senátory, aby jim pomohli s ústavní stížností. Podle některých odborníků si však lékařské odbory chtějí zlepšit pozici před vyjednáváním ohledně zvýšení platů.

Na téma zdravotních odvodů publikoval článek ekonom Daniel Morávek, který je redaktorem serveru Podnikatel.cz. Podle dat, která získal od největší Všeobecné zdravotní pojišťovny, je to ale přesně naopak. Živnostníci si nejen vydělají na sebe, zároveň jsou také solidární v systému. Pokud by se ale nezapočítalo, co za zaměstnance platí zaměstnavatel a bral by se čistý odvod zaměstnance, potom platí OSVČ o 44 procent více než zaměstnanec, vysvětlil předseda Asociace malých a středních podnikatelů Karel Havlíček. K tématu čtěte více: Středula šlápl vedle, OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají

Počet OSVČ
OSVČ hlavních OSVČ vedlejších Celkem
K 31. 3. 2015 576 911 387 609 964 520
K 31. 12. 2014 586 112 386 244 972 356
K 31. 12. 2013 602 395 374 833 977 228
K 31. 12. 2012 627 596 366 492 994 088
K 31. 12. 2011 649 990 351 774 1 001 764
K 31. 12. 2010 640 406 336 663 977 069
K 31. 12. 2009 648 941 306 718 955 659

Zdroj: Český statistický úřad

Jediným „spojencem“ ohroženého druhu jménem živnostníci tak zůstává opozice. Ta však paradoxně chtěla také za svého vládnutí živnostníky regulovat, uvažovalo se například o omezení výdajových paušálů. Čtěte více: Zabíjíte podnikání, říkají živnostníci na adresu ministra financí

Částečným spojencem se může jevit šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Ten však uvedl, že na živnostníky dopadne elektronická evidence tržeb (e-tržby), zákaz kouření či zavedení kontrolních hlášení, a proto je už údajně nechce dále obtěžovat s tím, že uvidí, jaký bude efekt u těchto opatření: Počkáme dva roky, jaký dopad na výběr budou mít současná opatření. Pak by se měla udělat analýza a na jejím základě novela zákona o dani z příjmu. Tu určitě potřebujeme, ale bude to až na další vládě, uvedl Babiš.

Je třeba připomenout, že ministr financí se na adresu malých firem a živnostníků vyjadřoval dost nevybíravě: Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd, uvedl například na setkání se šéfem Jihomoravského inovačního centra Jiřím Hudečkem. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v tom vidí snahu v eliminaci drobné konkurence, která by mohla ministru Babišovi při podnikání překážet.

Ministerstvo financí také zpracovává nejrůznější analýzy, proč je nutné živnostníky dále zdanit. Podle jedné z nich 4 miliony zaměstnanců zaplatí 92 procent daní z příjmu lidí i sociálního pojištění. Naopak necelý milion živnostníků se podílí na těchto odvodech jen osmi procenty. Pokud tedy znovu sestaví koalici strany ve vládní koalici, pak můžeme očekávat, že ČSSD si bude chtít prosadit jak vyšší zdanění pro firmy, tak pro živnostníky. Čtěte více: Nová vláda poškodí malé podnikání, hledá nepřítele a chce zvyšovat daně (GLOSA)

skoleni_29_6

Budou se živnostníci bránit?

Někteří živnostníci dokonce varují, že půjdou do protiútoku. Protiútok podle nich bude vypadat tak, že se přihlásí na úřad práce a stát z nich nezíská ani korunu, řídí se heslem ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, že práce se musí vyplatit. O jednom takovém živnostníkovi, který se nachází ve švarcsystému, si přečtěte: Naštvaný živnostník: Švarcsystém mi dává svobodu, stát potíráním přijde o peníze. Na článek také reagovali odborářský boss a ekonom: DUEL: Legalizace švarcsystému je dobrý nápad. Ne, je to cesta do pekel, říká druhý 

Je proto si třeba položit otázku, zdali je vhodné při současném ekonomickém oživení hledat způsoby, jak zdanit další skupinu lidí, nebo spíše hledat úspory v neefektivní státní sféře. Ministr financí Andrej Babiš koneckonců sliboval, že nalezne rozpočtové úspory ve výši 190 miliard Kč. Čtěte více: Pane ministře, kde je 190 miliard? (NÁZOR) 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).