Už by měl konečně někdo udělat srovnání kolik čerpají na nemocenskou péči zaměstnanci a kolik podnikatelé,takový přehled ještě nikdo neudělal asi ví proč.Podnikatelé totiž nemohou být nemocní,to znám ze své zkušenosti a jestli je ve zdravotnictví málo peněz,nechť se někdo podívá na příjmy praktických lékařů(ortopedů,gynekologů atd.)Za 5 hodin práce denně neskutečné příjmy,to přece zdrav.pojišťovny vidí kolik proplácejí.Něco jiného jsou odborní lékaři v nemocnicích,těm bych přidal bez pardonů.
"Podnikatelé totiž nemohou být nemocní"
Co je tohle za blbost? Dělám na ŽL a nemocný jsem normálně. Teda občas bohužel i nadnormálně. Zrovna letos v zimě mi celkem odešla imunita a chytil jsem od dětí všechny jejich rýmičky a 2x jsem byl na antibiotikách, takže i s těma rýmičkama celkem 4 týdny doma za zimní sezónu :-(
Tak prostě jen pokaždé napíšu "odběrateli", že hákovat nebudu (akorát nemusím nikam chodit pro neschopenku jako v mateřské školce jménem HPP) a samozřejmě za to ležení doma mi nic nezaplatí, no.
Takže být nemocný klidně můžu, jen prostě tomu musím přizpůsobit životní i pracovní standard a samozřejmě průběžně vytvářet finanční rezervy.
UŽ TO NEMŮŽU ČÍST.
ZDE JE TABULKA, KOLIK PLATÍM ZA ZAMĚSTNENCE ZE SVÝCH:
ZAMĚSTNANEC ZE MZDY ZAMĚSTNAVATEL
Zdravotní pojištění 4,5% 9% !!!!
Nemocenské poj. 0%!!! 2,3%
Důchodové poj. 6,5% 21,5%!!!!!
Politika nezaměstnanosti 0% 1,2%
_____________________________________________________
CELKEM: 11% 34%
PLATÍM VÁM NEMOCENSKOU A I DÁVKY CO BERETE Z PRACÁKU.
Takže, nevyskakujte a styďte se - ZAMĚSTNANCI SI PLATÍ JEN 11% ZBYTEK PLATÍ TEN VYKOŘISŤOVATEL ZAMĚSTNAVATEL.
Odpověď pro TOMAŠ MARNY
Z čeho jiného, než ze zisku? Ze sociálky? Z podpory v nezaměstnanosti? Pouliční sběr kovového šrotu?
Příklad:
Zaměstnanec má 100 Kč/hodinu
Odvody zaměstnance 11 Kč
Zaměstnanec má před zdaněním 89 Kč(daň z příjmu 15%)
Zaměstnavatel musí ještě odvést - 34 Kč(viz. tabulka v mém předchozím komentáři)
TĚCH 34 Kč za hodinu, ale nejde z částky 100 Kč/h.
Musí je vzít ze zisku.
To co tu předvádíte je jen státem podporovaná demagogie, zakrývající propastný rozdíl ve skutečných odvodech. Z matematického hlediska je úplně jedno, jestli tu daň odvede celou zaměstnanec, nebo ji stát schová do odvodu zaměstnavatele - v obou případech se jedná o zdanění práce zaměstnance a zaměstnanec musí tuto hodnotu nejdřív vytvořit.
Pane SOUDNY, kde berete prachy? Za co? Padají Vám z nebe?
Asi ne, takže prachy Vám vydělá Váš zaměstnanec.
A z toho, co Vám zaměstnanec vydělá mu část dáte jako mzdu, část zaplatíte státu a část si necháte.
A je úplně jedno, z čeho je ta část státu poskládaná (jestli je to jedna taxa, nebo 20 různých položek).
Zdrojem je ten zaměstnanec. Není zaměstnanec, není odvod zaměstnavatele za zaměstnance.
Jediný důvod, proč se dělí něco jako odvod zaměstnance a zaměstnavatele je ten, aby zde byl "sociální mír"
Kdyby se totiž ta dělnická masa dozvěděla, že oni nesou domů 10tku, ale stát shrábne 12ctku, tak by asi byl další převrat.
Takto se jim to schová, a oni neví, nevidí, nechápou a je klid.
Proto ta snaha zrušit super hrubou mzdu, protože pak na pásce vidí, nechápu a začínají nadávat. To je nebezpečné.
Exekuce je jediná věc, co může být ze mzdy ještě sražena. Alimenty a půjčky se platí posléze.....
Těch 45-48% udělá:
Sazby sociálního pojištění zaměstnance je 6,5 % , zaměstnavatele 25 %, celkem 31,5 % z hrubé mzdy.
Sazby zdravotního pojištění zaměstnavatele je 9 %, zaměstnanec hradí 4,5 %, celkem 13,5 % z hrubé mzdy.
Daň z příjmu 15% ze základu daně.
Suma sumárum: 31,5 + 13,5 = 45% dělají odvody. 15% daně z příjmu se počítá složitěji, pro jednoduchost to udělá 0-7% navíc podle výše příjmů. (A to jsem ještě opomněl onu solidární daň nad 100.000kč. Na tu dosáhne kde kdo, pokud bere 13. a 14. plat nebo mimořádné prémie apod.)
Ta procenta jsou sazby z hrubé mzdy pro výpočet částky pojistného, pokud ale chceš vyjádřit kolik to činí z ceny práce, musíš to přepočíst na správný základ, kterým je superhrubá mzda.
Solidární daň pouze kompenzuje zastropování pojistného a tedy defacto pouze koriguje degresi daňového zatížení se stoupajícím příjmem. To bych klidně zachoval natrvalo a říkal tomu jinak, protože to není o nic solidárnější než všechny ostatní odvody.
Superhrubá mzda je sice nesmysl, ale je to cca výše nákladů zaměstnavatele na mzdu zaměstnance. Jinými slovy to, kolik si zaměstnanec vydělá. A z toho jsou ona procenta.
Chtěl jsem celou věc zjednodušit a říct pouze, že ze (superhrubé) mzdy státu jest odvedeno 45-52% (podle výše mzdy). Zbytek (čistá mzda) je vyplacen zaměstnanci.
A proto argument, že něco odvádí zaměstnavatel a něco zaměstnanec je dle mého názoru lichý. Vše odvádí zaměstnavatel ze mzdy zaměstnance. To jak je co pojmenováno není podstatné.
Nedělejte z toho kovbojku. Operní hvězda si může řídit auto (nebo letadlo) sama. To pak můžete říct, že každý zaměstnanec je hujer, když mu vaří jeho kuchař. Akorát že vaří v závodní jídelně, kam chodí dalších 1.000 lidí.
Operní hvězda je sociologicky vzato "hvězda". "Hvězda" je ale i chirurg v okresní nemovnici. Protože "hvězda" je každý, jehož práci nemůže vykonávat někdo jiný, buď na základě nějakého předpisu (lékař musí mít předepsané vzdělání, stejně tak veterinář, architekt) nebo je to činnost umělecká. Na housle vrže kdekdo, ale Kubelík hrál tak, že se to dalo poslouchat i v koncertní síni. V hospodě si zazpívá i opilec, ale Gott nebo Hůlka to prostě umí líp.
Jak se to vezme, i když ta hvězda dá řidiči hrubého dvacku, tak za toho zaměstnance zaplatí 26 800 a to je cena jeho práce a pro ni musí mít tuto hodnotu. A té hvězdě je úplně jedno, jestli je tam nějaké administrativní dělení, že zaměstnancův plat je jako 20 000 a těch 6 800 platí nějak bokem nebo když když plat bude 26 800 a z něj se budou srážet všechny odvody, v každém případě ona zaplatí 26 800, z toho řidiči 15 850 a 10 950 státu, tedy zdanění práce je v tomto případě 40,9%.
jenže srovnávat podnikatele a zaměstnance z pohledu kolik kdo čerpá je úplný nesmysl. Zdravotní pojištění je nástroj solidarity zdravých s nemocnými, a ne zaměstnanců s OSVČ. To jakým způsobem se dotyčný živí je zcela irelevantní.Pokud je někdo náchylný k častějším indispozicím, s velkou pravděpodobností nebude mít zájem živit se jako OSVČ což tuto statistiku vychyluje jedním směrem.
"Jednak si to taky nemůže dovolit (nemocenská je zastropovaná a u lépe placeného zaměstnance v příšerném nepoměru k jeho platu)"
Ježišmarja, jakto, že si to nemůže dovolit? Tak si prostě našetří a je to. Já dělám na ŽL a při nemoci nedostávám vůbec nic. Furt lepší být dva dny + víkend (nebo klidně třeba 4 týdny) v posteli a pak v pohodě než to 2 týdny přecházet (nebo klidně 2 měsíce přecházet a pak skončit na JIPce na kapačkách). Abych řekl pravdu, když mám teplotu 38+, tak stejně jen čumím do monitoru a nejsem schopný používat mozek. Prostě soudný dobře vydělávající člověk by měl vědět, že není fyzicky superman a tomu pak přizpůsobit organizaci práce a míru utrácení. Ano, zamrzí to, když je člověk týden v posteli a 15-20 tisíc je v pr..., ale takový je holt život.
"Nemůže si dovolit" je zaužívaný slovní obrat, který znamená, že je to pro něj krajně nevýhodné. Stejně jako pro toho živnostníka.
Já jsem třeba za celý život nebyl na nemocenské ani den, takže je mi nemocenské pojištění, které si jako zaměstnanec povinně platím, úplně k ničemu, zatímco jako živnostník bych se mohl rozhodnout si ho neplatit. Vždycky to řeším tak, že se vyležím o víkendu, vezmu si notebook domů a pracuji z domova, a podobně. A když mne chytne hexenschuss a nemůžu u počítače sedět, tak ležím v práci na koberci, ačkoli se doktorka vyloženě divila, že nechci napsat neschopenku.
A jsme zase u toho, kdyby stát zrušil nesmyslné paušály, tak švarczaměstnanci budou platit odvody ze 100 % a ne ze 40 % příjmu, zatímco skuteční živnostníci mají skutečné náklady a dopad zrušení paušálů na ně by byl zásadně menší, akorát by si museli schovávat účtenky a jednou za rok si je sečíst. A švarc systém by pak stát vůbec nemusel řešit, protože jeho výhodnost co se týče odvodů by rapidně klesla.
Nejsme u švarc systému. Jsme ve vlákně reagujícím na to, že si dobře placený zaměstnanec prý "nemůže dovolit" být nemocný. Jen jsem poznamenal, že švarc je na tom v tomhle hůř a přesto si může dovolit být nemocný. A troufám si poznamenat, že dovolit být nemocný si může i nešvarc podnikatel, jen si musí umět spávně zorganizovat práci a vytvářet rezervy. Kdo to nedokáže, ten by měl zvážit místo podnikání nástup do mateřské školky jménem HPP.