Hlavní navigace

Pokles zisku se nevyhnul ani finančním poradcům

18. 9. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Koronakrize zasáhla do všech odvětví ekonomiky a ovlivnila i finanční poradenství. Většina finančních poradců ale zatím svou profesi na hřebík nepověsí.

Ve druhém čtvrtletí 2020 finanční poradci sjednali finanční produkty v objemu přesahujícím 18 miliard korun. I přes omezení spojená s epidemií koronaviru vzrostl podle České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) celkový obrat o 6 %. Nicméně pokud se podíváme na počet sjednaných investičních produktů, zjistíme, že došlo k mezikvartálnímu poklesu jak u jednorázových investic, a to o 21 %, tak u pravidelných investic o 10 %.

V případě nově uzavřených smluv životního pojištění (ŽP) došlo při porovnání s prvním čtvrtletím roku 2020 k poklesu o 18 %. Naopak vzrostl objem sjednaného neživotního pojištění (NP), a to o 5 %. Během druhého čtvrtletí vzrostl také objem hypotečních úvěrů domluvených prostřednictvím finančních poradců. Obrat z hypotečních úvěrů se mezikvartálně navýšil o 5 %.

Druhé čtvrtletí roku 2020 bylo ovlivněno vyhlášením nouzového stavu a několikaměsíční karanténou. Pro finanční poradce to znamenalo například nutnost okamžitě přejít z osobní komunikace s klienty na online komunikaci, zavedení přísných ochranných opatření v pobočkách společností tak, aby se co nejvíce eliminovalo riziko nákazy, hodnotí uplynulé období Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF.

Menší zisky ke snižování počtu finančních poradců nejspíš nepovedou

Podle Černocha se v souvislosti s šířením pandemie měnily i priority klientů ohledně finančních produktů. Lidé však přistupovali k financím zodpovědně a nepodléhali panice, i přestože ji v některých jiných ohledech pandemie vyvolávala. Nesnadná situace prověřila také profesionalitu finančních poradců a finančněporadenských společností, která podle Černocha významně roste, a klienti poradcům důvěřují stále více.

Investice jednorázové (suma reálně inv. částek) a pravidelné (suma ročních částek)

Z grafů je patrné, že během druhého čtvrtletí došlo k poklesu výše částek, a to jak v porovnání s prvním čtvrtletím tak se stejným obdobím roku 2019.
Autor: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování

Z grafu je patrné, že během druhého čtvrtletí došlo k poklesu výše částek, a to jak v porovnání s prvním čtvrtletím tak se stejným obdobím roku 2019.

Ve druhém kvartálu letošního roku už se naplno projevily dopady koronakrize a nouzového stavu. Přísná bezpečnostní opatření na pobočkách a nucený přechod z osobní komunikace na online jednání se projevil na poklesu zisku společností zabývající se finančním poradenstvím i samotných finančních poradců.

V případě pravidelných investic je ve druhém kvartále viditelný pokles v porovnání se všemi sledovanými obdobími.
Autor: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování

V případě pravidelných investic je ve druhém čtvrtletí viditelný pokles v porovnání se všemi sledovanými obdobími.

Marek Černoch se však nedomnívá, že nižší zisky zapříčiní citelný úbytek finančních poradců. Finanční poradenství dnes dělají lide, kteří tuto práci dělat chtějí a jsou profesionály ve svém oboru. Spíše než momentální pokles zisku je demotivuje přílišná regulace trhu. Nemyslím si ale, že by tito lidé chtěli odcházet. Budou se při práci snažit více využívat online technologie, což přinese rychlejší posun v rozvoji inovací v oboru, myslí si Černoch.

Životní pojištění jednorázově placené a běžně placené (produkční pojistné)

Právě tato doba podle Černocha ukazuje význam finančního poradenství. Pokles v některých segmentech vyvažuje nárůst v jiných, z čehož je patrné, že běžní klienti se na své poradce během krize spoléhají a očekávají od nich pomoc při řešení své finanční situace, doplňuje Černoch.

U jednorázově placeného životního pojištění byl ve druhém čtvrtletí 2020 zaznamenán vyšší pokles uzavřených smluv než u běžně placeného živ. pojištění.
Autor: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování

U jednorázově placeného životního pojištění byl ve druhém čtvrtletí 2020 zaznamenán vyšší pokles uzavřených smluv než u běžně placeného živ. pojištění.

Jak celé odvětví finančního poradenství ovlivní druhá vlna pandemie, je podle Černocha zatím velkou neznámou. Bude hodně záležet na tom, jak se pandemie bude vyvíjet a jaké budou celkové dopady na ekonomiku. Většina lidi však vnímá, že nechat své finanční záležitosti na náhodě se nevyplácí a že finanční poradce jim může poradit, jak své úspory v nelehké době co nejefektivněji zhodnotit.

Pokles u běžně placeného životního pojištění není ve druhém čtvrtletí v porovnání s prvním kvartálem tak výrazný, ale oproti stejnému období minulého roku je významný.
Autor: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování

Pokles u běžně placeného životního pojištění není ve druhém čtvrtletí v porovnání s prvním kvartálem tak výrazný, ale oproti stejnému období minulého roku je významný.

Zvláště v této době je podle něj důležité mít pokryta životní rizika a mít rezervy na případné zvládnutí nepředvídatelných událostí. Celkově je ale vidět, že přístup lidí k vlastním financím je zodpovědnější, než byl v dřívějších dobách.

Neživotní pojištění

Smluv týkajících se neživotního pojištění bylo ve druhém čtvrtletí sjednáno více než během prvního čtvrtletí letošního roku, což může vyjadřovat větší obavy lidí o svůj majetek. 

skoleni_13_10

Smluv týkajících se neživotního pojištění bylo ve druhém čtvrtletí 2020 uzavřeno více než během prvního kvartálu.
Autor: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování

Smluv týkajících se neživotního pojištění bylo ve druhém čtvrtletí 2020 uzavřeno více než během prvního kvartálu.

Hypoteční úvěry

V případě vyššího počtu dohodnutých hypotečních úvěrů jde patrně jen o kopírování trendu, kdy lidé vnímají zlevňování úvěrů na bydlení a zmírnění podmínek pro jejich získání jako příležitost pořídit si vlastní bydlení.

Hypotečních úvěrů bylo během druhého čtvrtletí 2020 uzavřeno více než v prvním.
Autor: Česká asociace společností finančního poradenství a zprostředkování

Hypotečních úvěrů bylo během druhého čtvrtletí 2020 uzavřeno výrazně více než v prvním.

Jen během letošního srpna dosáhl objem poskytnutých hypoték hodnoty 19,173 miliardy korun. Další zlevňování hypoték vzhledem k rostoucímu zájmu o vlastní bydlení není pravděpodobné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).