Dobrý den,
chtěl bych upozornit na věcné chyby v článku u Generali Pojišťovny:
Pojištění kol v rámci pojištění domácnosti:
I Generali Pojišťovna pojišťuje kolo jako součást pojištění domácnosti, a to zcela automaticky. Pokud Vám bylo kolo ukradeno z domova, pak je limitem částka, jakou jste si zvolili ve smlouvě na celou domácnost.
Pro případ odcizení kola ze SPOLEČNÝCH PROSTOR je základní limit nastaven na 10 000 Kč. V případe dražšího kola je možné limit pro individuálně navýšit dle vašich požadavků.
Plnění se vztahuje na tyto prostory:
zamčený byt či dům,
zamčené nebytové prostory (tím se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou určené k jiným účelům než k bydlení, např. sklep, dílna, které jsou přístupné odjinud než zevnitř bytu. Nebytovým prostorem jsou rovněž vedlejší prostory patřící k bytu, které však leží mimo byt, jako například sklep, dřevník, kolna, garáž apod.
Požadovaný stupeň zabezpečení viz. VPP - zabezpečení bytu / věci v nebytových prostorách.
Na volném prostranství se musí jednat o loupežné přepadení, aby vám pojišťovna ztrátu kola proplatila (limit 2% pojistné částky, maximálně však 50 000Kč.
Doporučuji si informace, které uvádíte v článku více ověřovat. Protože pak článek na ztrácí na důvěryhodnosti. Osobně teď nepochybuji, že v článku bude více nesrovnalostí i u dalších pojišťoven.
Já bych doplnil jednu podstatnou věc, která není v článku dostatečně zdůrazněna. Téměř vždy není v pojistných podmínkách zmiňována (prostá) krádež, ale "krádež vloupáním". Tento malý slovní rozdíl má v praxi ohromný význam. Například při krádeži ze společných prostor - pokud kolo ukradne soused, který má od společné kočárkárny klíče, nejedná se o krádež vloupáním! Jinak řečeno, nejsou-li na dveřích nalezeny stopy neoprávněného vniknutí (například se zloděj nedostal do místnosti jinak než dveřmi nebo k jejich otevření nepoužil jiného nástroje než klíče), pojistka na "krádež vloupáním" nelze uplatnit.
Stejné (a nejen pro kola, ale i ostatní zařízení bytu) platí, pokud se zloděj do pojištěného prostoru dostane "nezjištěným způsobem". Bohužel, dnes jsou zloději schopni překonat zámek bez zjevných stop. Hodně zámkových vložek není odolných vůči tzv. bumpingu, dveře je možné vyháčkovat, vysadit, je možné vniknout do bytu přes otevřené okno a to i ve vyšších patrech (např. spuštěním se ze střechy), do automobilu se lze dostat pomocí obelstění centrálního zamykání - např. odposlechnutím kódu, atd. To vše pojišťovna nemusí uznat jako krádež vloupáním! Proto v případě vykradení trvejte na protokolu od policie a také na zjištění způsobu vniknutí - je například možné poslat vložku na rozbor do kriminalistického ústavu, kde mohou neoprávněné vniknutí odhalit. Protože jak tam jednou policie napíše "vniknutí nezjištěným způsobem", máte smůlu.
Doplnil bych, že je vždy nutné číst smlouvu, a nevěřit tomu co vám tvrdí pojišťovák z očí do očí. A u smlouvy se ptát, zda umožňuje pojišťovně se z plnění vykroutit.
Například krádež kola ze sklepní kóje. Byl jsem svědkem, kdy pojišťovačka na přímý dotaz u sjednávání tvrdila, že budou plnit i u těch sklepních kójí, kde lze vršek přelézt - mezi stropem a vrškem je cca 0,55 m bez zabezpečení. Na dotaz, jak se vypořádá s textem smlouvy, která to popírá, neboť vyžaduje překonání zabezpečení, mlela jak kolovrátek, že "kolo pojištěné je". A budete tedy plnit v rozporu s pojistnými podmínkami? Opět kolovrátek "kolo pojištěné je".
Nu což, pořád je to menší lež (v kontextu lež, doslova bez kontextu je to pravda), nežli výklad soudů, že RPSN nemusí být uvedena správně, stačí když je uvedeno, viz starší článek.
Vesmes u techto sklepnich koji plati, ze jsou umisteny v mistnosti se zamknutymi dvermi.
Tskme pokud dojde k poskozeni techno dveri/zamkove vlozky, tak uz se to bere jako vloupani ne? I kdyby oak zlodej prelezl tu koji tou mezerou u stropu.... nebo se mylim?
Samo, vzdy muze nsstat situce, kdy nekdo zapomene ty vstupni dvere zamknout ..... to je pak smula.
To me taky dost dostalo, jestli chapu spravne, pak v tom pripade musite kolo v hodnote 15 000 pojistit na 150 000, coz samo znamena cca 10x vyssi poplatky.
A jeste pak pojistovna pri likvidaci muze rict, ze ten majetek (kolo) byl prepojisteny a stejne to plneni pak zkratit.
Resenim je kola rekneme do 15 - 20 000 vubec nepojistotvat a kady mesic si odkladat bokem castku jakoby za pojisteni .... za par let se tak naspori suma na nove kolo - at ho nekdo ukradne nebo ne.
Horsi se to u nejakych super dtahych kol za 80, 100 i vice tisic.
Nebo nejit k pojistovnam,o delaji to 10% kraceni u nebytovych prostor.
Řešením je pojištění kola neřešit. Když jsem socka, opravím si nějakou starou Ukrajinu nebo Favorita, co někdo chce vyhodit. Když jsem chudý, koupím kolo z hypermarketu za 2 tisíce. Když jsme normální člověk, koupím něco za 10 tisíc. Když jsem pracháč, co děsně chce mít super kolo, koupím něco za 100 tisíc.
A když mi ho ukradnou, pořídím si stejným způsobem nové. Pojištění netřeba.
Když chci kolo pro vyšší sociální skupinu než tu, ke které patřím, kolo nekoupím, ale vyhledám odbornou pomoc.
Souhlasím, že pojišťování kol za 10 - 20 tisíc nemá velký význam. Opravdu stačí nějaké to základní krytí v rámci pojištění domácnosti - které je často součástí balíčků pojištění odcizení u většiny pojišťoven.
Ale pro Jízdní kola za 50tis a více - už toto pojištění může být hodně zajímavé. Nicméně uznávám pojištění v rámci pojištění domácnosti je často nevyhovující.
Nicméně existují i pojištění Jízdních kol, která kryjí rizika odcizení na volném prostranství a jiných místech uložení.
Tato kola jsou často pojištěny na obvyklou cenu.
Musí často splňovat řadu zabezpečení, např.: aktivní sledovací zařízení apod.
Pojištění je se spoluúčasti, od které se odvíjí cena pojištění.
Sjednává se i s rozdílnou územní platností např.: ČR / Evropa
Taky nemám kolo pojištěné. Na pojistném bych zaplatil brzy víc, než mě kolo stálo. Hledal jsem jízdní kola Plzeň a našel tento web: https://www.mmrebike.cz/jizdni-kola , kde jsem si vybral pěkné kolo a ani nebylo moc drahé.