Velké podvody umějí, nadzvednou, malé se tolerují
Podvádět a klamat lidi se prostě nemá. To je závěr průzkumu GfK Custom Research, který byl proveden pro deník The Wall Street Journal Europe v 19 zemích na světě. Porušování zákona v oblasti daní a podnikání je odsuzováno nejvíce, ale menší prohřešky se občas „překousnou“.
Podvádí se nyní více? Těžko odpovědět. Podvodníci existují tak dlouho jako lidstvo samé. Podvádělo se v době kamenné, ve středověku, za komunismu i nyní. Podvod je vždy podvodem, jen podle doby se mění jeho forma a hlavně jeho rozsah. Že dnešní svět je rájem podvodníků, si myslí téměř polovina všech respondentů z průzku GfK. Ti soudí, že se nyní podvádí více než před 10 lety a pouhých 10 % je přesvědčeno, že došlo k poklesu míry kriminality v oblasti podvodů.
Neoblafneš berňáka svého
V oblasti podnikání vévodí podvody při falšování účetnictví firem. Opět si to myslí více než polovina dotazovaných respondentů. Ovšem zatím co 70 % dotazovaných v Turecku, Maďarsku a Řecku je přesvědčeno, že daňové podvody a klamání úřadů v podnikání jsou dnes běžnější než dříve a stejné procento respondentů v těchto zemích vnímá výraznější trend směrem k daňovým únikům, Holanďani, Rusové a Bulhaři jsou důvěřivější a na nárůst podvodů ukazuje jen okolo třetiny dotazovaných. V České republice si necelá polovina dotazovaných myslí, že je v zemi nyní více daňových podvodů než bylo před 10 lety a třetina našich obyvatel zastává názor, že k žádné změně v této oblasti nedošlo. Na téměř neexistující etiku při podnikání poukazují Turci, Italové, ale také Maďaři a Řekové. Zato ve Spojeném království není etika podnikatelům cizí, alespoň podle průzkumu. Daňové úniky patří k životu jako voda a sůl pro všechny Turky, Italy, Maďary, Řeky a Portugalce.
Ve sportu jsou podvody běžné
Ani oblast sportu se nevyhýbá pokušením zvýšit výkon, zfalšovat výsledky nebo ovlivnit průběh utkání. Sportovní zpravodajství často informuje, kdo byl tentokrát přistižen za doping či u koho byly nalezeny nepovolené látky. Není proto divu, že sportovcům moc lidí nevěří. Že k mírně nečestnému jednání či fintám dochází i ve sportu si myslí rovných 6 z 10 respondentů. Zvláště Švédové, Portugalci, Řekové a Francouzi jsou na podvody citliví a vnímají tuto problematiku velmi živě. Naopak Bulhaři, Češi a Rusové patří mezi optimisty a se sportem nečestná jednání příliš nespojují. (Anebo jim nepřipadají nepřirozená.)
Kdo kdy nepsal z taháku?
Podvádět ve škole patří mezi „nejpřirozenější“ druhy neférových činů. Mnoho z nás slýchávalo, že samotným psaním „taháku“ vlastně ani nepodvádíme a psaním se učíme. Podvody však stoupají i na školách a zvláště v případě univerzit je podvodné jednání velmi nepříjemným problémem. Opsané práce či neprávem získaný titul dnes mají i vyčíslitelnou finanční hodnotu. Jeden ze šesti dotazovaných soudí, že podvádět při zkouškách je nepřijatelné. V celkovém porovnání však podvádějí ve škole a na univerzitě více muži než ženy, největší rozdíl byl patrný v České republice, kde přiznala podvádění polovina mužů oproti jedné třetině žen.
Spočítejte si
On-line daňová kalkulačka za rok 2008 pro zaměstnance
On-line daňová kalkulačka za rok 2008 pro podnikatele
Daňové formuláře ke stažení
Interaktivní daňová přiznání
Výpočet čisté mzdy v roce 2009
Poctivost jen pro chudáka?
Vyplatí se být v dnešní době poctivým? 60 % respondentů je přesvědčeno, že se poctivost vyplácí, pokud jde o soukromý život, avšak více než 40 % to nebere tak vážně jako dříve. Tento vývoj je pozorovaný zejména respondenty v Turecku (76 %) a v Řecku (69 %), které následují dotazovaní Američané (58 %). Možná tento tolerantní, či spíše defenzivní přístup k poctivosti souvisí s přesvědčením, že poctivý člověk má sice duchovně krásný život, ale chudý, velmi chudý.
Podvádění je špatné (ale stejně podvádí každý třetí)
Lži a výmysly nelze nikdy akceptovat. Nikdy. Alespoň si to myslí téměř tři čtvrtiny Američanů, Portugalců, Turků a Maďarů. Zhruba 8 z 10 respondentů z těchto zemí dokonce neschvaluje žádnou formu podvádění. Celkem 12 % říká, že by ignorovali podvádění v případě, že by to odstranilo minulé přestupky. Rusové berou tuto morální otázku nejméně vážně ze všech dotazových národů: pouze 4 Rusové z 10 říkají, že podle jejich názoru je nečestné chování nepřijatelné. A co vy, podvádíte pravidelně, nebo jen někdy?
Jak vnímají jednotlivé národy podvodné jednání