Hlavní navigace

Banky do nového roku přinesly slevy, zdražení i nové služby

7. 1. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Banky rády mění sazebníky na začátek kalendářního roku, ale tentokrát se zásadní zdražení nekonalo. Ceny se zvyšovaly již na konci roku a nové sazebníky jsou ohlášené na únor. Spíše než ceny teď klesají úrokové sazby. Přibyly však nové služby a některé jsou opravdu vychytané.

Česká spořitelna – neplatiči si připlatí

Nový sazebník bude platit od února, ale změny jsou však nepatrné. Došlo hlavně ke sjednocení poplatku za upomínky při překročení zůstatku na vašem účtu, při neuhrazení předepsané splátky Chytré karty ČS a jiných kreditních karet ČS a u upomínek za nesplacení úvěru. Jde o tzv. sankční poplatky, to znamená, že pokud plníte smluvené podmínky produktů a služeb, s těmito poplatky se vůbec nesetkáte. Zásadní změnou je zpoplatnění první upomínky pro občany i podnikatele, a to částkou 300 Kč. Dosud se do té doby za první upomínku platilo jen poštovné.

U úvěrů se nově zpoplatní duplikát potvrzení o výši zaplacených úroků z úvěru a zdražují jednorázové poplatky za změny z 1499 Kč na 1999 Kč. Jde zvláště o možnost přerušení splátek, změnu výše splátek nebo expresní čerpání. Nový poplatek vznikl u potvrzení o zůstatku na účtu, které je zpracované na vaši žádost, bude vás stát rovných 595 Kč.

ING Bank – úroky dolů

ING Bank změnila ceník k 28. prosinci 2008 a hlavní změnou je snížení úrokové sazby ING Konta na 3 %. Tato procentní částka je totiž součástí sazebníku.

Komerční banka – za stejné peníze více služeb

Komerční banka se na letošních změnách doslova vyřádila. Všechny výběry z bankomatů KB embosovanou kartou v rámci účtu Extra konto jsou zadarmo. Majitelé kont Extra a Premium mohou nyní v rámci balíčku získat účet v EUR zdarma včetně měsíčního výpisu poštou.

Od 1. ledna 2009 je zrušen poplatek za nadměrný vklad a občané mohou vložit peníze na svůj účet zadarmo. Poplatek za nadměrný vklad už neplatí ani podnikatelé. Za výběr hotovosti na pokladně banky bude nyní jednotný poplatek 60 Kč, ruší se tak poplatky podle výše částky.

Od února má Komerční banka nový sazebník pro občany, podnikatelé se dočkali změn již od ledna. Nejvýraznější změny pocítí podnikatelé, kteří se mohou těšit ze slev. U balíčku pro začínající podnikatele banka snížila měsíční poplatek ze 117 na 99 Kč měsíčně. K tomu přibylo 5 příchozích transakcí měsíčně zdarma.

Produktový balíček s názvem Komfort, který je podle KB určen pro náročnější klienty, má nově výběry z bankomatů KB zdarma, jen je nutné použít embosovanou kartu. Zároveň přibylo 20 příchozích transakcí měsíčně, opět bez poplatku.

Konto Excelent má navíc 50 příchozích plateb v ceně, všechny výběry z bankomatů KB zdarma jsou u tohoto konta samozřejmostí již několik let.

Pro občany se mění hlavně doplňkové cestovní pojištění. Končí marketingové názvy „Interpo Plus“ a „Comfort Plus“ a nahrazují se lidštější variantou „Cestovní pojištění k embosovaným, resp. zlatým a stříbrným kartám“. Ruší se poplatek 2 400 za komfortní cestovní pojištění a cestovní pojištění je nyní automatickou součástí embosovaných karet. Podle typu karty se liší pouze limity. To znamená, že základní cestovní pojištění je nyní automatickou součástí i kreditní embosované karty a pojištění s vyšším krytím již nelze dokoupit (do konce ledna je to možné za 2400 Kč ročně). V tomto kontextu jde o zjednodušení terminologie názvů i nabídky.

Zásadní změnou je zvýšení limitů pojištění léčebných výloh na 1 mil. Kč z původních 500 000 Kč. Máte-li základní embosovanou kartu KB, od února jste tak krytí na částku 1 mil. Kč, držitelé zlatých karet jsou pojištěni na 2,5 mil. Kč. Komerční banka zároveň zrušila spoluúčast na ošetření, která do té doby byla 5000 Kč. Na výše uvedené částky jsou navíc pojištěni i rodinní příslušníci, kteří s držitelem karty cestují. A nejde o souhrnný (maximální) limit pro všechny cestující, nýbrž každý je pojištěn zvlášť na plnou částku. To je zásadní rozdíl od cestovního pojištění konkurence. Navíc za pojištění neplatíte, je v ceně platebních karet. Mezi novinky patří i pojištění ztráty osobních dokladů, opět v ceně karty. U zlatých karet přibylo velmi zajímavé pojištění zrušení zájezdu (s 20% spoluúčastí, max. 100 000 Kč).

Jestliže máte „modrou“ kartu od Modré pyramidy, zvýšilo se vám cestovní pojištění z 500 000 Kč na limit 750 000 Kč u léčebných výloh.

Komerční banka však i zdražuje. Mírně se zvyšují ceny papírových výpisů, ale elektronické jsou nadále zadarmo. O 9 Kč zdražuje papírový příkaz, nově stojí 29 Kč. Dražší bude i poplatek za rezervaci zdrojů u Hypotéky Dopředu, zvyšuje se z 9 na 11 000 Kč. O 1 % vzrostou úrokové sazby kreditních karet MasterCard – u osobních kreditních karet na 19,9 % a u podnikatelských kreditních karet na 18 % p. a. Za SMS se nyní jednodně bude platit 2,50 Kč vyjma autorizačních zpráv, které jsou vždy zdarma.

Cestovní pojištění ke kartám Komerční banky
Nebezpečí a jejich limity Držitel/ka Manžel/ka Dítě
Pojištění pro případ akutního zdravotního stavu
Léčebné výlohy pro základní embosovaníé karty 1 mil. Kč (pův. 0,5 mil. Kč + spoluúčast 5 000 Kč) 1 mil. Kč (pův. 0,5 mil. Kč + spoluúčast 5 000 Kč) 1 mil. Kč (pův. 0,5 mil. Kč + spoluúčast 5 000 Kč)
Léčebné výlohy pro zlaté karty 2,5 mi. Kč (pův. 2 mil. Kč) 2,5 mi. Kč (pův. 2 mil. Kč) 2,5 mi. Kč (pův. 2 mil. Kč)

Poštovní spořitelna

Žhavou novinkou je embosovaná karta Visa Classic k Červenému kontu Poštovní spořitelny, což je spořicí účet. Tato karta je v ceně účtu, tj. zadarmo a lze o ni požádat již při jeho založení. To je ostrá konkurence pro elektronické karty ke spořicím účtům ostatních bank.

Raiffeisenbank – konec kritizovaných poplatků

Již v prosinci 2008 Raiffeisen­bank zrušila poplatky za změnu a rušení trvalých příkazů a inkas zadaných přes internetové bankovnictví. Do té doby si účtovala 30 Kč. O února 2009 dojde k zaokrouhlení poplatků za platby zadané přes internetové bankovnictví a GSM Banking, a to na 3 Kč z původních 2,90 Kč. Při ztrátě elektronického klíče už nebudete platit děsivých 1800 Kč, ale jen 600 Kč. Snižuje se cena platby zadané telefonicky z 22,90 Kč na 13 Kč. Připlatíte si však za platbu zadanou na pobočce, a to 33 Kč z původních 22,90 Kč. Raiffeisenbank nově zpoplatnila službu cashback u kreditních karet, za výběr hotovosti na pokladně hypermarketu nově zaplatíte 10 Kč. U debetních karet se tento poplatek neplatí.

UNIBON

Spořitelní družstvo UNIBON nově vydává k účtům platební karty, takže kopíruje i jejich poplatky od ČSOB. Nově je možnost získání kontokorentního úvěru za poplatek 200 Kč při schválení. Při neplnění podmínek dostanete upomínku za 300 Kč. Podnikatelé mohou získat nově úvěry, za schválení úvěru zaplatíte 0,25 % z výše úvěru, min. 5000, max. 30 000 Kč. Mezi novinky patří možnost založení účtu nebo termínovaného vkladu online přímo na internetových stránkách družstva.

Spočítejte si splátku svého úvěru

<calculator id=„7“></calcu­lator>

UniCredit Bank – levnější létání

Patříte-li mezi stálé zákazníky Českých aerolinií, potěší vás trvalá sleva na kreditní kartu ČSA. Máte-li v UniCredit Bank účet, nově vás karta vyjde na 250 Kč ročně z původních 500 Kč. U studentského účtu přibyla novinka, banka vám jednou proplatí ISIC kartu.

Tip do článku - účto fakturace duben

Bez poplatku je nově správa a vedení hypotečního úvěru PLUS úvěru včetně zaslání výpisu. Na 300 Kč zdražují hypotéční úvěry v případě absence běžného účtu v UniCredit Bank, otevírá se však cesta pro zájemce o úvěr bez nutnosti mít v bance běžný účet.

Volksbank – elektronický sazebník

Volksbank ceny zatím nemění, ale připravila novinku v podobě elektronické verze sazebníku. Online si tak můžete ověřit poplatky a nemusíte se složitě pročítat sazebníkem.

Anketa

Vadí vám poplatky bank?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).