Hlavní navigace

Je poctivost jen pro chudáka, nebo mají podvody zelenou?

8. 1. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Lhát se nemá a podvádět také ne. Ale ruku na srdce, kdo někdy nezalhal „pro dobro věci“? Anebo se nesnažil posluchače ušetřit kruté rány, vylepšit známky ve škole, zvýšit plat? Jenže lež je vždy špatná. Alespoň čistě teoreticky.

Velké podvody umějí, nadzvednou, malé se tolerují

Podvádět a klamat lidi se prostě nemá. To je závěr průzkumu GfK Custom Research, který byl proveden pro deník The Wall Street Journal Europe v 19 zemích na světě. Porušování zákona v oblasti daní a podnikání je odsuzováno nejvíce, ale menší prohřešky se občas „překousnou“.

Podvádí se nyní více? Těžko odpovědět. Podvodníci existují tak dlouho jako lidstvo samé. Podvádělo se v době kamenné, ve středověku, za komunismu i nyní. Podvod je vždy podvodem, jen podle doby se mění jeho forma a hlavně jeho rozsah. Že dnešní svět je rájem podvodníků, si myslí téměř polovina všech respondentů z průzku GfK. Ti soudí, že se nyní podvádí více než před 10 lety a pouhých 10 % je přesvědčeno, že došlo k poklesu míry kriminality v oblasti podvodů.

Neoblafneš berňáka svého

V oblasti podnikání vévodí podvody při falšování účetnictví firem. Opět si to myslí více než polovina dotazovaných respondentů. Ovšem zatím co 70 % dotazovaných v Turecku, Maďarsku a Řecku je přesvědčeno, že daňové podvody a klamání úřadů v podnikání jsou dnes běžnější než dříve a stejné procento respondentů v těchto zemích vnímá výraznější trend směrem k daňovým únikům, Holanďani, Rusové a Bulhaři jsou důvěřivější a na nárůst podvodů ukazuje jen okolo třetiny dotazovaných. V České republice si necelá polovina dotazovaných myslí, že je v zemi nyní více daňových podvodů než bylo před 10 lety a třetina našich obyvatel zastává názor, že k žádné změně v této oblasti nedošlo. Na téměř neexistující etiku při podnikání poukazují Turci, Italové, ale také Maďaři a Řekové. Zato ve Spojeném království není etika podnikatelům cizí, alespoň podle průzkumu. Daňové úniky patří k životu jako voda a sůl pro všechny Turky, Italy, Maďary, Řeky a Portugalce.

Ve sportu jsou podvody běžné

Ani oblast sportu se nevyhýbá pokušením zvýšit výkon, zfalšovat výsledky nebo ovlivnit průběh utkání. Sportovní zpravodajství často informuje, kdo byl tentokrát přistižen za doping či u koho byly nalezeny nepovolené látky. Není proto divu, že sportovcům moc lidí nevěří. Že k mírně nečestnému jednání či fintám dochází i ve sportu si myslí rovných 6 z 10 respondentů. Zvláště Švédové, Portugalci, Řekové a Francouzi jsou na podvody citliví a vnímají tuto problematiku velmi živě. Naopak Bulhaři, Češi a Rusové patří mezi optimisty a se sportem nečestná jednání příliš nespojují. (Anebo jim nepřipadají nepřirozená.)

Kdo kdy nepsal z taháku?

Podvádět ve škole patří mezi „nejpřirozenější“ druhy neférových činů. Mnoho z nás slýchávalo, že samotným psaním „taháku“ vlastně ani nepodvádíme a psaním se učíme. Podvody však stoupají i na školách a zvláště v případě univerzit je podvodné jednání velmi nepříjemným problémem. Opsané práce či neprávem získaný titul dnes mají i vyčíslitelnou finanční hodnotu. Jeden ze šesti dotazovaných soudí, že podvádět při zkouškách je nepřijatelné. V celkovém porovnání však podvádějí ve škole a na univerzitě více muži než ženy, největší rozdíl byl patrný v České republice, kde přiznala podvádění polovina mužů oproti jedné třetině žen.

skoleni_4_3

Poctivost jen pro chudáka?

Vyplatí se být v dnešní době poctivým? 60 % respondentů je přesvědčeno, že se poctivost vyplácí, pokud jde o soukromý život, avšak více než 40 % to nebere tak vážně jako dříve. Tento vývoj je pozorovaný zejména respondenty v Turecku (76 %) a v Řecku (69 %), které následují dotazovaní Američané (58 %). Možná tento tolerantní, či spíše defenzivní přístup k poctivosti souvisí s přesvědčením, že poctivý člověk má sice duchovně krásný život, ale chudý, velmi chudý.

Podvádění je špatné (ale stejně podvádí každý třetí)

Lži a výmysly nelze nikdy akceptovat. Nikdy. Alespoň si to myslí téměř tři čtvrtiny Američanů, Portugalců, Turků a Maďarů. Zhruba 8 z 10 respondentů z těchto zemí dokonce neschvaluje žádnou formu podvádění. Celkem 12 % říká, že by ignorovali podvádění v případě, že by to odstranilo minulé přestupky. Rusové berou tuto morální otázku nejméně vážně ze všech dotazových národů: pouze 4 Rusové z 10 říkají, že podle jejich názoru je nečestné chování nepřijatelné. A co vy, podvádíte pravidelně, nebo jen někdy?

Jak vnímají jednotlivé národy podvodné jednání
Průzkum

Anketa

Podvedli jste někdy někoho?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).