Hlavní navigace

Názor k článku Pět odvážných záměrů ministra práce od děda Eda - No, abych řekl pravdu, tak docela mne překvapuje...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 8. 2011 16:15

  děda Eda (neregistrovaný) 82.100.59.---

  No, abych řekl pravdu, tak docela mne překvapuje Vaše otázka - cituji:
  "A co je to STRATEGICKY dulezity podnik?"

  Velmi stručná ( a snad i dostatečně srozumitelná ) odpověď na Vaši otázku by mohla mít i následující podobu - takže pouze stručně:
  Za strategicky důležité podniky pro stát ... ( alespoň já ) považuji právě ty výrobní, obchodní a jiné firmy a služby ( zejména ty "celoplošné" ) ve státě, které ( bez větších "výkyvů" ) státu dovedou zajišťovat TRVALÝ PŘÍJEM a to:
  a) ... nejenom z DANÍ,
  b) ... ale také ze ZISKU té které firmy ( či provozovatele služeb, bez kterých se obyvatelstvo státu prostě vůbec neobejde ... jako je např. pošta a pod.; ... je pochopitelné, že takovou firmu lze provozovat buď samostatně, či formou akciové, či jiné, spoluúčasti, čímž se nevylučuje ani případná jiná konkurence )
  Obě tyto oblasti příjmů jsou ... skutečnými příjmy do státní kasy.

  Je tady ale i jiná možnost "příjmů" ... a to v PODOBĚ ( i hodně vysokých ) ÚSPOR ( tj. úsporných, tedy systematických, nákupů - a to nejenom potřebného odborného zařízení a vybavení, ale i nezbytného spotřebního materiálu, ... ale také dalšího potřebného pro provoz ), kterých je možné využít zejména:
  A) ... ve STÁTNÍ SPRÁVĚ STÁTU (bez které se společnost prostě neobejde)
  B) ... ve ZDRAVOTNÍ PÉČI ( kterou stát musí prostě garantovat, kdy podle "Ústavy ČR" má stát pořád ještě povinnost zajišťovat potřebnou zdravotní péči - a to vlastně za platbu zdravotního pojištění nás všech; ... že to tak nefunguje, ale všechno "maká" úplně jinak ... je jenom směšný výsledek "hospodaření" a opravdu "lopotné" práce našich "zdatných" politiků )
  C) ... ve ŠKOLSTVÍ ( vzdělání snad také garantuje - každý rozumný - stát )
  D) ... no a při trošce snahy ... by se velmi lehce našly další ÚSPORY i v mnoha dalších jiných oblastech NEZBYTNĚ řízených státem ( např. podle vytvořených - opravdu rozumně fungujících - MINISTERSTEV, ... protože k čemu - tomu státu - pak ta ministerstva jinak vůbec jsou ??? )

  AAA,
  ... už jenom z tohoto výčtu je zřejmé, že jen těchto několik oblastí může státu zajistit docela "šikovný" zisk a ( tolik potřebný ) koloběh kapitálu, což by ale, samozřejmě, zdaleka nestačilo.

  Mně skutečně "není VŮBEC jasné"... <{:-)))))))) ... , proč se stát zbavuje takových firem, jako jsou:
  1) ... i Vámi zmiňované pivovary ( ... píšete, že nějaký pivovar ještě i vlastníme ??? - No, já mám dojem, že ty naše nejzvučnější pivovary už hodně dávno mají ti dobře opálení Jihoafričané, ... ne ??? )
  2 ... nebo i ty tabáčky ( sice s daněmi placenými u nás, ale s "odcváláním" zisků do "teplejších" krajin - do sídla firmy PHILIP MORRIS )
  3) ... nebo dnes již historicky zaniklá POLDI KLADNO ( s kvalitní, zejména "protetickou" - a také jinou kvalitní, ocelí - se zájmem po celém světě )
  4) ... či nejznámější naši českou výrobu čokolády, kterou si "pod svá křídla" vítězoslavně vzala firma NESTLE
  5) ... ale i třeba ... Česku úplně "zbytečná" ... BECHEROVKA ( k čemu ji držet, ... i když má trvalé zisky ... a je známá a žádaná po celém světě, ... že ??? )
  6) ... ale i náš tradiční výrobce úspěšných "dakarských" TATROVEK ( jako jeden z mála "zdatnějších" výrobců náklaďáků ... se vzduchem chlazeným motorem ... tedy se sníženou možností případných poruch, které jsou nejenom hodně "bolavé" u chlazení vodu, ale také zvyšující servisní nároky; ... jen tak mimochodem: před několika dny se "VELKORYSE" rozhodlo, že ty naše TATROVKY budeme zase dál u nás vyrábět, ... ale s jinými motory ... a my - údajně - dodáme jen podvozky a "plechařinu" na kabiny !!! ... ... no, tolik úspěchu najednou, to snad nejde ani přežít ... !!! )
  7) ... či výroba klasického obalového skla ... prodaná ( již výše zmiňovaným ) Švýcarům ( přesněji firmě pana Kornase ) - a jiným ???
  8) ... a další "úlety" našich ... opravdu, ale opravdu ... zlatých, zcela "nezaměnitelných", politiků !!!

  Velmi aktuální ( a to trvalou ) otázkou je:
  To nešlo ... tyto prosperují firmy ... "podržet" třeba jako firmy se státní spoluúčastí ( tedy polostátní - jako je třeba dnes ČEZ a jiné ??? ), ... když už stát ( v předcházejícím zřízení státu - tedy před rokem 89 ) získal bohatá a trvalá odbytiště na mnoha západních trzích, kam se i významnější evropští výrobci ( díky dobré konkurence-schopnosti některých našich výrobků ) vůbec nedostali ???
  Odpověď je také jednoduchá: NEŠLO !!!
  A to jenom proto,že tento stát ... 20 let ... řídili absolutní "diletanti", kteří to o sobě moc dobře věděli, ... takže využili těch několika "svých" let pro to, aby pomohli ... především sobě !!!
  Nejjednodušší prostě bylo prodat ještě to, co je dobrého, než se - u takových firem - postarat o pokračování v dalším dlouhodobém přínosu ... pro celou společnost.
  Z toho, co je možné vidět kolem nás je zřejmé, že tady ten zájem asi vůbec nikdy ani nebyl !!!
  ( Budu velmi rád, když mi někdo ukáže na skutečně kvalitní rozsáhlejší rozhodnutí některého z politiků, které bylo pro tento stát opravdovým přínosem ... !!! - Já tady nic takového, bohužel, vůbec nevidím. )

  Závěrem k tomuto ... opravdu, ale opravdu ... "vele-úspěšnému" dlouhodobému hospodaření s našimi prosperujícími ( "prodanými" ) firmami ... je třeba uvést jednu velice dobře známou poučku ( kterou všichni ti, kteří se podíleli na těch "super-prodejích" našich prosperujících podniků ... , určitě moc dobře znají ) - a ta zní:

  "Chceš-li zničit konkurenci, ... TAK JI KUP !!!" ( ... a je "vymalováno" !!! )

  A ještě pohled z jiného úhlu ?

  "Jenom sedlák-BLB ... prodá ta svá nejúrodnější pole ... !!!" ( ... a je také "vymalováno" !!! )

  Tak se mi zdá, že ... za posledních 22 let ... tady máme podobných "sedláků" tolik, že náš stát by ... zejména ty "podařené kousky" ... mohl ( i hluboko pod cenou - a hodně rychle) konečně začít také prodávat ( ... a nejlépe vyvážet - ZADARMO ) !!! ( ... pokud by je ovšem někdo rozumný vůbec chtěl, ... ... ale nám tady ... ty směšné "KREATURY" ... desítky let "úspěšně" vládnou !!! )

  Co si může normální člověk myslet například o tom, že ... za vlády Miloše Zemana ... se nevyrovnané pohledávky Ruska Česku, ve výši kolem 3.2 MLD dolarů, nakonec ... z části ... prodali nějaké neznámé údajně "nastrčené" ruské firmě ( mám dojem, že se jmenovala Falcon, či jak se to jmenovala) ... za "horentních" 20% ( !!! ) z výše prodávané pohledávky ( ... a to pro úúúúúúdajnou "nedobytnost" ... :-))))), ... no, ale teď jim ještě navíc, dost draze, platíme za jejich plyn ... :-((( ; ... Kdyby tenkrát - z naší strany byl skutečný zájem, mohli jsme mít - třeba ještě dnes - ruský plyn i za polovinu !!! )
  No, nic ... Kalousek - z nás - ty "chechtáty" "vytluče" jinak !!! ( ... jak máme možnost denně vidět ... ty jeho "úlety" !!! )

  No a to, s tou pěstírnou marihuany, ... to beru jako podařený vtip.
  Bohužel, u této komodity už ale mají ... patrně velice dobře "zrekognoskovaný" terén ... naši spolubratři Rááááááákosníčci, ... takže, ze strany státu, je tu velmi hruhá "nechytačka" !!!
  ( Já bych jim to za to ... opravdu, ale opravdu ... "k.revsky" ZDANIL !!! <{:-(o))))) )

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).